שתף קטע נבחר

ענף חקלאי חדש: תולעים אדומות שמייצרות דשן

משפחה מדרום רמת הגולן מגדלת תולעים שההפרשות שלהן משמשות למצע אורגני איכותי. "זה החומר האורגני והאיכותי ביותר הקיים כיום בשוק", אמר אחד מבני המשפחה

 

 

גם זו חקלאות מזן חדש: משפחת רם ממושב אבני אית"ן שבדרום רמת הגולן מגדלת תולעים אדומות שהפרשותיהן משמשות מצע קרקע אורגני איכותי במיוחד. בני המשפחה, האב אודי ובניו אור ואלעד, ביצעו במשך שנה ניסויים, תוך ליווי של חברת "טוף מרום גולן", עד לקבלת המוצר הסופי הנקרא "הומוס בוטיק".

 

התולעת האדומה (איסניה פטידה) מתרבה במהירות, היא מפרקת באופן מהיר ואיכותי את החומר האורגני, שורדת היטב בתנאי מזג אוויר משתנים, מפרישה תוצר איכותי מאוד, פעילה לאורך השנה כולה ואף מצמצמת את הצורך בערבוב החומר.

 

אודי רם ואחד מבניו (צילום: טוף מרום גולן) (צילום: טוף מרום גולן)
אודי רם ואחד מבניו(צילום: טוף מרום גולן)

 

"זה החומר האורגני והאיכותי ביותר הקיים כיום בשוק", אמר אלעד רם. האב אודי הוסיף כי העביר את החומר למגדלים והתוצאות היו מצוינות.

 

ההומוס הרגיל, המשווק לחקלאים ולגינות, מבוסס על צואת בעלי חיים. בעת ייצור ההומוס האורגני של התולעים, החומר האורגני המהווה בסיס לתהליך הייצור (על ידי התולעים) נאסף ועובר תהליך קומפוסטציה ארוך, שנמשך מספר חודשים. עם סיום תהליך הקומפוסט נחשף לאלפי תולעים מדשנות (אדומות) האוכלות ומעכלות את החומר האורגני. הפרשת התולעים הינה המרכיב המרכזי בחומר שנוצר - ה"הומוס". היתרונות של המוצר הסופי הינו העיכול הכפול והיציבות הרבה - הוא חסר ריח ונחשב כחומר אורגני איכותי לשימוש ביתי.

 (צילום: טוף מרום גולן) (צילום: טוף מרום גולן)
(צילום: טוף מרום גולן)
 

 

יוני אוסרוביץ, האגרונום של חברת "טוף מרום גולן", אמר כי תהליך הייצור של ה"הומוס" הינו טבעי, נקי, איכותי ואורגני במלואו. "יציבותו של החומר בקרקע ארוכה בהשוואה לקמפוסט רגיל ותרומתו לגידולים נמשכת זמן ארוך יותר. מדובר בחומר מרוכז ואיכותי. בנוסף, בחומר זה מליחות מופחתת בהשוואה לקומפוסט הרגיל. המצע מנופה ועדין, ריחו כריח האדמה והוא המטיב עם הגידולים".

 

כיום מייצרים את ה"הומוס בוטיק" האורגני והאיכותי של שטח של 4 דונם, בחודשים הקרובים צפוי הייצור להתרחב ולעבור לשטח כפול בגודלו.

פורסם לראשונה 12/12/2017 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טוף מרום גולן
התולעים האדומות בפעולה
צילום: טוף מרום גולן
מומלצים