שתף קטע נבחר

אין כסף לבחירות: מדינה עושה מגבית אצל אזרחיה

בורונדי שבאפריקה תלויה בסיוע זר, אבל בגלל משבר פוליטי חריף עצרו גופים בינלאומיים את הזרמת הכסף אליה. עכשיו הנשיא יוצא למבצע גיוס תרומות: התושבים העניים ישלמו כדי שיהיו קלפיות

כדי לקיים את הבחירות המתוכננות לשנת 2020 מתכוונת מדינת בורונדי שבאפריקה לנכות כסף ממשכורותיהם של עובדי מדינה ולגייס תרומות היישר מאזרחיה. כך הודיע השבוע שר בממשלה.

 

עד לשנת 2015 השתמשה בורונדי בכספי סיוע זרים כדי לממן את הבחירות, אבל מאז שפרץ משבר פוליטי בעקבות החלטת הנשיא פייר נקורונזיזה להתמודד על כהונה שלישית השעו התורמים את הסיוע למדינה.

נשיא בורונדי נקורונזיזה. "הפרה של הסכם השלום" (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא בורונדי נקורונזיזה. "הפרה של הסכם השלום"(צילום: AP)

שר הפנים, פסקל ברנדגייה, הודיע אתמול כי הממשלה תבקש תרומה מכל בית אב – כל אחד מהם יתבקש לשלם עד 2,000 פרנק (1.14 דולר) בשנה. ההכנסה השנתית לנפש בבורונדי היא כ-280 דולר, וקרוב ל-65% מהאוכלוסייה חיים מתחת לקו העוני.

 

"העלות הסופית של הבחירות עדיין אינה ידועה, אבל ברגע שיגויס הכסף הדרוש ייעצר מבצע הגיוס", הבטיח השר. "התרומה צריכה להינתן בהתנדבות, לא צריך לראות בזה מס". במסגרת התוכנית יחויבו סטודנטים שהגיעו לגיל שבו יש זכות הצבעה לתרום 1,000 פרנק בשנה. עובדי מדינה יצטרכו לתרום לפחות עשירית ממשכורתם החודשית. גם תרומות מחו"ל יתקבלו בברכה.

 

בורונדי מתמודדת עם משבר פוליטי מאז אפריל 2015, כשנקורונזיזה הודיע שירוץ לכהונה שלישית. האופוזיציה טענה כי מדובר בהפרה של החוקה ושל הסכם השלום שנחתם בשנת 2005 ושם קץ ל-12 שנות מלחמת אזרחים.

חייל מאבטח עצרת תמיכה בנשיא בורונדי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חייל מאבטח עצרת תמיכה בנשיא בורונדי(צילום: AFP)

נקורונזיזה ניצח בבחירות שאותן החרימה כמעט כל האופוזיציה, וכשאזרחים מחו על כך יצאו כוחות הממשלה למבצע דיכוי. יותר מ-700 בני אדם נהרגו וכ-400 אלף תושבים נעקרו מבתיהם ונאלצו לברוח למדינות השכנות. הכלכלה שקעה במיתון.

 

בורונדי היא מדינה התלויה בסיוע זר, וכעת היא נאלצת להסתמך על גביית מסים מאזרחיה ועל הכנסותיה הלא גדולות מייצוא קפה ותה. תורמים מרכזיים, כגון האיחוד האירופי, קיצצו את הסיוע הכספי למדינה בעקבות הטענות להפרת זכויות אדם. ממשלת בורונדי דוחה את הטענות האלה.

 

בסוף אוקטובר אימצה ממשלת בורונדי החלטה שלפיה החוקה תשונה כך שתתיר לנקורונזיזה להתמודד על כהונה רביעית, בבחירות שייערכו בשנת 2020. לפי החוקה הקיימת לאדם אסור לכהן כנשיא בורונדי יותר משתי כהונות, ואורך כל כהונה אמור להיות מוגבל לשבע שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים