שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חיכיתם? תוך פחות משנה ריבית המשכנתאות ירדה בעשרות אחוזים

  הפרש של 100,000 שקל ויותר: מחודש פברואר ירדה ריבית המשכנתאות באופן ניכר בכל מסלולי ההלוואה. המשמעות: המשכנתא כעת זולה בעשרות אלפי שקלים בהשוואה לזו שנלקחה בינואר. וגם, אלו הטבות מציעים הבנקים ללווים?

  לוקחים כעת משכנתא? תשלמו פחות. הירידה בריבית המשכנתאות במהלך השנה האחרונה הביאה להוזלה של עשרות אלפי שקלים בהחזרי משכנתא ממוצעת.

   

   

  למעשה מאז חודש פברואר השנה ניכרת מגמת ירידה מתמשכת מדי חודש בריבית, כמעט בכל מסלולי ההלוואה.

   

  כך לדוגמה במשכנתא ממוצעת בסך של כמיליון שקל שנלקחה ל-30 שנה, הריבית במסלול צמוד הפריים ירדה בשיעור של כ-40% ועומדת כיום על 0.95% לעומת 1.6% בתחילת השנה. הריבית המשתנה כל 5 שנים וצמודת המדד ירדה במהלך השנה בשיעור של כ-20% והיא עומדת כיום על 2.9% לעומת 3.5% בתחילת השנה. כך גם במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה נרשמה ירידה בשיעור של כ-15% מרמה של 4.5% בתחילת 2017 לעומת 3.85% כיום.

   

  לשינויים הללו בריבית יש כמובן משמעות כספית – התשלום עבור המשכנתא קטן באופן משמעותי. כך, ההחזר למשכנתא ממוצעת בסכום של מיליון שקל שנלקחת כיום ל-30 שנה, זול יותר בכ-116,000 שקל לעומת הלוואה דומה שנלקחה בינואר 2017.

   

  בדיקה שערכה חברת ייעוץ המשכנתאות AMG, מעלה כי נכון להיום התשלום הכולל עבור משכנתא של מיליון שקל ל-30 שנה יעמוד על 1,373,703 שקל וההחזר החודשי יעמוד על 4,371 שקל. זאת לעומת החזר כולל של 1,478,294 מליון שקל עבור אותה הלוואה שנלקחה בינואר וההחזר החודשי עמד אז על כ-4,700 שקל. מדובר בירידה של כ-330 שקל בהחזר החודשי.

   

  נציין כי הירידה של החודשים האחרונים מגיעה אחרי תקופה של עליה דרמטית בריבית שהתאפיינה גם בחוסר תחרותיות מצידם של הבנקים. נזכיר כי מאז אמצע 2015 ועד ינואר 2017 זינקו הריביות בשיעור של מאות אחוזים. כעת, כאמור, ניכרת ירידה, אם כי המספרים עדיין רחוקים מאוד מהריביות הנמוכות שראינו לפני שנתיים.

   

  ההערכה היא כי הקיפאון בשוק הדיור בחודשים האחרונים ובעקבותיו גם הירידה בביקוש למשכנתאות, שהיקפן צפוי להיות נמוך השנה באופן משמעותי מזה של שנה שעברה, החזירו את התחרותיות בענף המשכנתאות. לכך יש להוסיף את העובדה שבמקרים רבים בבנקים ניכרת גמישות רבה יותר בתקופה של סוף שנה.

   

  מבצע בבנקים: הלוואה מוזלת

  הבדיקה של AMG בחנה גם את ההטבות הנוספות שמציעים הבנקים למי שייקח אצלם משכנתא, והיא מעלה כמה הצעות מעניינות. כך למשל בנק הפועלים מציע 50 אלף שקל בריבית של פריים פחות 1.6% (כלומר בריבית 0) לתקופה של עד 300 חודשים. ההלוואה נכללת במסגרת המשכנתא וכפופה למגבלת בנק ישראל, כך שמסלול הפריים (כולל ההלוואה המוצעת) לא יהווה יותר מ-33% מהמשכנתא. הבנק לא מחייב להיות לקוח הבנק כדי לקבל את ההטבה, אך מי שיפתח חשבון יוכל לקבל גם הנחה משמעותית בעמלות פתיחת תיק המשכנתא.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  בנק לאומי מציע הלוואה דומה, או לחילופין הלוואה בסכום של 75 אלף שקל לתקופה של 180 חודשים. גם במקרה זה לא חייבים להיות לקוחות הבנק בכדי לנצל את ההטבה.

   

  מזרחי טפחות מציע הלוואה של 75,000 שקל בריבית של פריים פחות 1.2% (כלומר ריבית של 0.4%) ל-180 חודשים למעברי משכורת מינימום של 7,000 שקל . מי שיעביר משכורת של 30 אלף שקל יוכל להגדיל את ההלוואה ל-100 אלף שקל. במקרה זה ההלוואה אינה חלק מהמשכנתא (בחישוב של אחוז מימון) אך עדיין היא נכללת במגבלת הפריים.

   

  בבנק דיסקונט מציעים 150 אלף שקל ל-180 חודשים בריבית של 2% במסלול ריבית קבועה צמודת מדד ובבנק הבינלאומי (כולל הבנקים שבקבוצה - אוצר החייל ,מסד ופאג"י) מציעים ללקוחות הבנק 60 אלף שקל בריבית פריים פחות 1.6% (ריבית 0 כיום) לתקופה של 180 חודשים. בנוסף, יינתן מענק של 3,000 שקל עבור הוצאות שיועברו ישירות לחשבון הלווה.

   

  לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG, "בתקופה זו של סוף שנה בה הסניפים השונים צריכים לעמוד ביעדים שנקבעו להם, אנו עדים גם לגמישות גדולה יותר שמגלים הבנקים ולקוחות שבעבר סורבו, יכולים לעיתים לקבל כעת את ההלוואה שביקשו. מומלץ, למי שמתכוון לקחת משכנתא, או למי שרוצה לבדוק כדאיות מיחזור, לנצל את התקופה של עד סוף השנה על מנת למקסם את ההטבות והתנאים אותם ניתן להשיג מול הבנקים השונים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים