שתף קטע נבחר

משרד הביטחון תובע 4 מיליון מהצעיר שהרג את החייל יפתח גריידי

מטרת התביעה לשפות את המדינה על כספים ששולמו למשפחת המנוח: "אין בענישה הפלילית ובתביעה זו כדי להלום את חומרת ביצוע פשע נתעב ומזוויע שכזה"

 

יפתח גריידי ז"ל (מימין) ובן גניש (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
יפתח גריידי ז"ל (מימין) ובן גניש(צילום: אבי מועלם)
משרד הביטחון תובע ארבעה מיליון שקלים מבן גניש, שהרג בדקירות את החייל יפתח גריידי ז"ל בפתח מועדון ברעננה. "על פניו תביעה זו מתמקדת במישור הכספי גרידא", נאמר בכתב התביעה שהוגש היום (ד'). "יחד עם זאת, אין בענישה הפלילית ובתביעה זו כדי להלום את חומרת ביצוע פשע נתעב ומזוויע שכזה, אשר קיפד חייו של צעיר מבטיח על לא עוול בכפו".

 

לטענת הפרקליטות מדובר בתקדים ובו בפעם הראשונה נדרש הפוגע בחלל צה"ל לשלם את כספי תגמולים המשולמים למשפחת המנוח. עוד נאמר בכתב התביעה כי הפשע הזה "מהווה אסון משפחתי לכל דבר ועניין. המדינה מכוח האמור לעיל, זוקפת לתביעה זו, הגם שהיא כספית, חשיבות ציבורית מן המעלה הראשונה".

 

יפתח גריידי, אז לוחם גולני בשירות סדיר, נדקר למוות לפני שלוש שנים בעת בילוי במועדון "שש" ברעננה. הוא הגיע ביום האירוע עם קבוצת חברים וחברות מגבעתיים לבילוי במועדון. במקום בילו גם גניש וחבריו, ובשלב מסוים ניסו אלה להיצמד לאחת הבנות מגבעתיים. כשזו ביקשה שיניחו לה, התפתח עימות בין שתי החבורות, ובמהלכו הלך גניש למטבח המועדון וחזר עם סכין קצבים באורך 20 ס"מ ומזלג גריל בעל שיניים ארוכות.

 

חבריו הזהירו אותו, "אל תהרוג אותו, אתה תלך לכלא", אבל גניש דקר את גריידי למוות בדקירה אחת. הפרקליטות אומנם הגישה תחילה כתב אישום בגין רצח, אבל במהלך המשפט לא נמצא עד שראה בפועל את הדקירה. גניש טען בעדותו שהדקירה הייתה תאונה ושגריידי "נהדף על ידי שער הכניסה למועדון לעבר הסכין שלו". לבסוף הגיעו הפרקליטות ועורך דינו של גניש, ירום הלוי, להסדר טיעון שלפיו הדוקר יורשע בהריגה בלבד. ההסדר נחתם חרף התנגדות משפחת גריידי.

 

בן גניש נידון ל-15 שנות מאסר בגין המעשים לאחר שהורשע לפני שבעה חודשים בהליך הפלילי בבית המשפט המחוזי בלוד. שלושת חבריו של בן גניש ששהו עימו בעת האירוע הורשעו באי-מניעת פשע. העילות המיוחסות להם בכתב התביעה כוללות רשלנות, הפרת חובה חקוקה לרבות הפרת הוראות חוק "לא תעמוד על דם רעך" וחוק "עשיית עושר ולא במשפט" ועוד.

 

התביעה הכספית הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי שכבר הסתיים, ומטרתה שיפוי המדינה בגין הכספים שמשרד הביטחון שילם ועוד ישלם להוריו של גריידי.

 

מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) נמסר: "במקרה זה בו נהרג לוחם חטיבת גולני, יפתח גריידי המנוח, נעשה כל מאמץ על מנת למצות את הדין בראש ובראשונה עם הדוקר כמו גם עם מעורבים נוספים באירוע. הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים הציבוריים והנפגעים הרבים, הישירים והעקיפים, בגין מעשי עוולה ואלימות חמורה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה ללא לאות במקרים דומים בעתיד". את הפרקליטות ייצגו עורכי הדין ברוך בריזל ואורן גולדברג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפתח גריידי, שנרצח בבילוי במועדון ברעננה
מומלצים