שתף קטע נבחר

טלטלה: טבע תפטר רבע מעובדיה ברחבי העולם

חג האורים החשוך של טבע: החברה הודיעה על פיטורים נרחבים בכל העולם - 14 אלף עובדים. בישראל יפוטרו כ-1,200 עובדים בשנת 2018 וכ-500 עובדים נוספים עד סוף 2019. בירושלים ייסגרו שני המפעלים אשר קרויים על שמו של מייסד טבע אלי הורוביץ - מהלך שמקבל משמעות סמלית. נשיא החברה שולץ: אני מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל

אין ניסים בחג החנוכה לעובדי טבע: החברה הודיעה על קיצוץ 25% מכוח האדם שלה וגם על הפחתת העלויות ב-3 מיליארד דולר עד סוף 2019, מתוך בסיס עלויות משוער של 16.1 מיליארד דולר בשנת 2017. החברה, שהייתה בעבר "ספינת הדגל של ישראל", מסרה כי תוכנית הארגון מחדש צפויה להביא לצמצום של כ-14 אלף משרות ברחבי העולם בשנתיים הקרובות - מתוך 56 אלף משרות בכל טבע. מספר המפוטרים לא כולל את העובדים במפעלים שיימכרו.

 

המסחר במניה הופסק עם פרסום ההודעה, ומאז חידושו בשעה 15:00 נוסקת מניית טבע ב-16%. 

 

להודעה המלאה של טבע על הארגון מחדש

 מה יהיה עם טבע? שאלות ותשובות

החלטה סופית ודרמטית בטבע: תפטר 3,300 עובדים בישראל - תצא מעיקר הפעילות

יו"ר ההסתדרות: "טבע נטשה, בושה. נשבית את המשק ביום ראשון"

 

מאוחר יותר הוציאה טבע מכתב לעובדים בשמו של מרק סבג, סמנכ"ל הקבוצה, שהתייחס למשמעות המהלך בישראל. במכתב נמסר כי בישראל יצומצמו "כ-1,200 משרות בשנת 2018, מתוכם כ-560 עובדי מטה, 320 עובדי אתר טבע-ירושלים, 185 עובדי מחקר ופיתוח והשאר ביחידות טבע השונות. בנוסף, עד סוף שנת 2019, עם סגירת הפעילות של מפעלי הייצור בירושלים, יסיימו את עבודתם כ-500 עובדים נוספים (כל המספרים הינם הערכה בלבד)". המפעלים בירושלים קרויים על שמו של מייסד טבע אלי הורוביץ - וסגירתם מקבלת משמעות סמלית על רקע תוכנית הקיצוצים הנרחבת. 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 

סבג פירט במכתבו מהלכים נוספים שיבוצעו בישראל: "פעילות המו"פ בישראל תצומצם באופן חלקי בעקבות בחינה יסודית של כל תכניות המו"פ בחברה ותעדוף פרויקטי ליבה. חשוב לי להדגיש, כי הנהלת טבע מחויבת לשמר בישראל מו"פ חזק, תוך איתור הזדמנויות להגדילו ולחזקו בעתיד, לצד ביסוס מטה החברה הגלובלי בישראל וחיזוקו.

 

"נעשה כל שניתן למצוא רוכש למפעל מיגדה בקריית-שמונה ולחברת ההפצה ס.ל.א – שהינם עסקים רווחיים, אך אינם נמצאים בליבת פעילותנו. עסקים אלה אינם מיועדים לסגירה והעבודה בהם תימשך כסדרה. נעשה מאמץ משמעותי לאתר קונה פוטנציאלי עבור אתר טבע-אשדוד, שאף הוא אינו נמצא בליבת העסק. במידה ולא נצליח בכך, נבחן את המשך פעילותו".

 

בהודעת טבע לבורסה נמסר כי מרבית הצמצומים ברחבי העולם צפויים להתבצע בשנת 2018. רוב העובדים המושפעים מהתוכנית צפויים לקבל הודעה ב-90 הימים הקרובים. התייעצויות עם נציגי העובדים הרלוונטיים יתחילו בתקופה הקרובה. בעקבות יישום התוכנית מצפה החברה לרשום בשנת 2018 הפרשה בגין ארגון מחדש של 700 מיליון דולר לפחות, המיוחסים בעיקר לתשלום פיצויי פיטורים.

 

נשיא ומנכ"ל טבע, קאר שולץ, כתב בהודעה לבורסה: "לפני שבועיים הכרזנו על מבנה ארגוני והנהלה חדשים. היום אנו מודיעים על תכנית רה-ארגון מקיפה, החיונית להשבת הביטחון הפיננסי והיציבות העסקית של טבע. אנו נוקטים פעולות מיידיות ונחושות כדי להפחית את בסיס העלויות של החברה בכל פעילותה העסקית הגלובלית במטרה להפוך לחברה יעילה ורווחית יותר".

לא חושש משינוי מצב המיסוי בישראל. נשיא ומנכ"ל טבע שולץ (צילום: twitter) (צילום: twitter)
לא חושש משינוי מצב המיסוי בישראל. נשיא ומנכ"ל טבע שולץ(צילום: twitter)
 

עוד הוסיף שולץ: "מדובר בהחלטות שאינני לוקח בקלות אך הן נחוצות כדי להבטיח את עתידה של טבע. אנו ניישם את השינויים הללו בהגינות ובכבוד כלפי עמיתינו בכל העולם. ההודעה של היום עוסקת בהבטחת עתידה של טבע, אותה נשיג יחד עם האנשים המוכשרים שלנו. אנו נוודא כי נמשיך לספק תרופות איכותיות למטופלים הרבים אותם אנו משרתים מדי יום, תוך שאנו עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של תנאי ייצור נאותים". 

 

בנוסף לגל הפיטורים הגדול תשעה טבע באופן מיידי תשלום דיבידנדים למניות הרגילות, בעוד דיבידנדים בגין מניות הבכורה ייבחנו על בסיס רבעוני ובהתאם לפרקטיקה הנהוגה. גם הבונוס הכספי השנתי לשנת 2017 לא ישולם מפני שהתוצאות הפיננסיות של החברה נמוכות בהרבה מהתחזית השנתית המקורית.

 

בשיחת ועידה שקיים שולץ לאחר פרסום הודעת טבע התייחס נשיא החברה לסוגיית הטבות המס בישראל ואמר: "מס הוא תמיד נושא מסובך. אני לא מצפה לראות יוזמות פוליטיות שישנו את מצב המיסוי שלנו בישראל, אנחנו לא רואים בזה סיכון".

 

שולץ ציין עוד בשיחה כי "יהיו לנו פחות אתרי ייצור וכך נייעל את המחקר והפיתוח". לדבריו, "ננקוט אמצעים נוספים כדי לשמור על תזרים המזומנים. נקפיא את הדיבידנדים והבונוסים. נחלק בונוסים רק אם ישתפרו התוצאות העסקיות. זה לא ישפיע על הבונוסים שיחולקו לנציגי המכירות בעולם".

 

ניסנקורן: השביתה תתקיים כמתוכנן

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס בצהריים לנושא ומסר כי במסגרת הארגון מחדש יפוטרו 1,750 מעובדי החברה בישראל, 1,250 מהם עד סוף 2018 והשאר עד סוף 2019. מההסתדרות נמסר כי מספר זה לא כולל את העובדים במפעלים שיימכרו, שבהם מועסקים לפחות 500 עובדים נוספים.

 

לדברי ניסנקורן, "זה יום קשה לטבע ולתעשייה בישראל. ישבתי עם נציגי ההנהלה, אני חושב שהתוכנית שלהם מוגזמת. צריך לצמצם את מספר העובדים שרוצים לשלוח הביתה ולא פחות חשוב - להציל את כל המפעלים בארץ, וזאת המטרה שלי". ניסנקורן הבהיר כי אין שינוי בכוונה להשבית את המשק ביום ראשון בבוקר.

 

האזינו: תגובת ניסנקורן למשבר בטבע

  

שר הכלכלה: טבע הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בצהריים בטלפון עם מנכ"ל החברה שולץ. נתניהו אמר למנכ"ל כי הוא מודאג ממצב החברה וביקש שטבע תמזער ככל האפשר פגיעה בעובדים הישראלים ובייחוד בעובדים בפריפריה. ראש הממשלה הוסיף ואמר למנכ"ל שעליו לעשות כל שיוכל כדי לשמור על הזהות של טבע כחברה ישראלית. שולץ הבטיח לנתניהו כי כך יהיה.

 

בהמשך שלח שולץ מכתב לנתניהו, בו כתב: "אני מבקש להתנצל בכנות ובאופן אישי בשם הנהלת טבע הקודמת על המצב עימו מתמודדת החברה כיום. אנו, הדירקטוריון והנהלת החברה, מבקשים להבטיח לך כי לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות, אין לנו ברירה אחרת – אנחנו חייבים להציל את טבע - וכך נעשה.

 

"אני מחויב לשמור את המטה העולמי של טבע בישראל, ובכלל זה את לשכתי. אני עושה זאת כחלק ממחויבותי לישראל ומתוך ביטחון מרבי בפוטנציאל להצלחתנו כאן בטווח הארוך.

 

"במהלך 30 שנותיי בתעשיית התרופות, למדתי להעריך ואף להעריץ את טבע כחברה מובילה וייחודית בענף, בשל מחויבותה הבלתי מתפשרת לפתח ולספק תרופות איכותיות למאות מיליוני מטופלים מדי יום. טבע הגיעה למעמדה הגלובלי המוביל גם בזכות הרוח הישראלית המאפיינת את החברה כבר למעלה מ-116 שנה. התכנית עליה הודיעה החברה היום נועדה בראש ובראשונה לממש את שאיפתנו המשותפת - לשמר את טבע כחברה גלובלית חזקה, אשר בסיסה בישראל".

 

לקריאת מכתבו של שולץ לנתניהו

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן נדרש גם הוא למשבר בטבע: "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע הודגשה המחויבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בפרט והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים. אנו נמשיך לפעול מול החברה לצמצום הפיטורים בשאר האזורים".

 

ביולי האחרון הודיעה החברה על פיטוריהם של 350 עובדים בישראל ופיטרה בפועל קצת יותר כ-230, כך שלפני גל הפיטורים הנוכחי מספר העובדים בחברה עומד על כ-6,800 עובדים.

 

עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה: "טבח" (באדיבות דוברות ההסתדרות) (באדיבות דוברות ההסתדרות)
עובדי טבע מפגינים בקרית שמונה: "טבח"(באדיבות דוברות ההסתדרות)

 

ההסתדרות על הפיטורים: שביתה במשק ביום ראשון 

בעקבות הודעת טבע הודיע יו"ר ההסתדרות על השבתת המשק ביום ראשון עד הצהריים כצעד ראשון במחאה על החלטת ענקית התרופות לפטר אלפי עובדים בישראל. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בתל אביב אמר כי "המשק כולו - עיריות, בנקים, תחבורה ציבורית, קופות החולים - כולם ישבתו עד הצהריים כסולידריות. אני מזהה רצון אדיש, קר, לחסל, לפטר, לראות מספרים, אנחנו לא ניתן לזה יד. אנחנו נתחיל ביום ראשון עד שנפתור את הבעיה הזאת". בין היתר יושבתו הרכבות, בתי החולים ונתב"ג. עקב חופש חנוכה לא תשפיע השביתה על מערכת החינוך.

 

עוד נמסר מההסתדרות כי "מדובר בשעה קשה לתעשייה הישראלית ולמשק כולו. חברת טבע, שנולדה כאן וכרכה את גורלה במדינת ישראל, מעוניינת להתנתק מהמורשת ההיסטורית של מייסדיה, תוך רמיסת הערכים שעליהם הוקמה החברה. ההסתדרות ממשיכה בצעדים הארגוניים כמתוכנן לקראת שביתת הסולידריות ביום א'. אנו מצפים מהנהלת טבע להתעשת ולזכור כי ישראל היא הבית של טבע".

 

אמש סיפר ל-ynet יו"ר ועד עובדי טבע נאות חובב, כמאל אלדנפירי, כי העובדים מתכננים לצאת למאבק. "אין לנו ברירה, כנראה נלך עד הסוף", אמר. "הכול מתנהל בתקשורת כרגע, אנחנו לא יכולים לפעול כך. אנחנו מתכנסים וחושבים מה לעשות הלאה, אבל לא פנו אלינו מההנהלה, לא דיברו איתנו. כלום, כלום, כלום. זה ממש מוזר בעינינו", הוסיף.

 

 


פורסם לראשונה 14/12/2017 13:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות דוברות ההסתדרות
עובדים מניפים שלטים: "טבח"
באדיבות דוברות ההסתדרות
מומלצים