שתף קטע נבחר

בית משפט הורה להחזיר את "סטטוסים מצייצים"

השופט רחמים כהן קבע להחזיר את העמוד של אבי לן עד יום ראשון ב-18:00: "הסרת העמוד פגעה קשות בתובעים, שמפעל חייהם ירד לטמיון"

כמעט שלוש שנים לאחר שפייסבוק הסירה את הדף הפופולרי "סטטוסים מצייצים", הורה היום (ה') בית המשפט המחוזי בתל-אביב לפייסבוק להשיב את הדף לאוויר עד ליום ראשון ב-18:00 בערב. השופט רחמים כהן קבע כי פייסבוק תשלם לאבי לן ולעדי בנטוב 225 אלף שקלים עבור הוצאות ושכר טרחה.

 

בינואר 2015 הוסר העמוד מהאוויר. בפייסבוק אמרו אז כי העמוד מכר סטטוסים בכסף בניגוד לתנאי השימוש. התובעים, שיוצגו על-ידי עו"ד גיא אופיר, טענו כי "העמוד היה חלק בלתי נפרד מזהותם. פייסבוק לא טרחו להתריע בפניהם, שהם מפרים לכאורה את תנאי השימוש, לא טרחו לברר עמם סוגיה זו ולא ניהלו דיאלוג ישיר עם התובעים".

 

האיור שיגשים את עצמו? (צילום מסך) (צילום מסך)
האיור שיגשים את עצמו?(צילום מסך)

 

בפייסבוק כתבו בכתב ההגנה כי "תנאי ההפעלה של הדפים, שהם חלק מתנאי השימוש, אוסרים על מפעילים הדפים לכלול בהם או לקדם באמצעותם תכנים פרסומיים של צדדים שלישיים, ללא קבלת אישור מוקדם מפייסבוק".

 

בפייסבוק הוסיפו כי "התובעים הודו בכתב התביעה, שגבו במהלך תקופה של חמש שנים תשלומים ניכרים מגורמים שונים תמורת פרסום תכנים בדף. התובעים אף מודים בכך, שהפרו את תנאי השימוש של פייסבוק, האוסרים לכלול פרסומות בדפי הרשת החברתית ללא אישור מוקדם".

 

השופט כהן כתב בפסק הדין כי "לא יכולה להיות מחלוקת אמיתית בכך, שהתובעים הפרו את תנאי השימוש. אולם השאלה היא, האם מדובר בהפרה יסודית אם לאו. לאור כל האמור ועל פי מסכת האירועים הנדונה לא ניתן לקבוע, שמדובר ב'הפרה יסודית' של החוזה בין הצדדים. ההפרה אינה חמורה במידה שתצדיק את הגדרת כהפרה יסודית".

 

השופט הוסיף כי הסרת העמוד "פגעה קשות בתובעים, שמפעל חייהם ירד לטמיון ואילו מבחינת פייסבוק מדובר בנזק שניתן לפיצוי כספי. האפשרות של קבלת פיצוי כספי בגין ההפרה מהווה שיקול להתקשר בחוזה גם אם 'האדם הסביר' היה רואה מראש את ההפרה ותוצאותיה".

 

לגבי הסרת העמוד, כתב השופט: "אין זה סביר, שכל התנאים, ללא יוצא מן הכלל, הם יסודיים וניתן לבטל את החוזה מיידית, בגין כל הפרה. שימוש רחב בכוח שמעניק סעיף 14 לפייסבוק, המאפשר לה לסגור דפים, באופן חד צדדי ללא משלוח התראה, גם ימנע בירור אמיתי ומעמיק של הפרת החוזה הנטענת, הדורש תקשורת בין פייסבוק לבין המשתמשים, עוד קודם לסגירת הדף".

 

מפייסבוק טרם התקבלה התייחסות להחלטת בית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים