שתף קטע נבחר

100 עמותות סיוע בפנייה לכחלון: "לצד 'נטו הנחות' צריך גם 'נטו עניים'"

ארגונים המחלקים מזון לנזקקים פנו במכתב לשר האוצר על רקע התוכנית לביטול מסי קנייה ומכסים: "זה טוב שמוזילים טלוויזיות, אבל קודם צריך לדאוג שיהיה קיר לתלות עליו טלוויזיה". העמותות הרבות החתומות דורשות להפנות חצי אחוז (100 מיליון שקלים) מעודפי הגבייה למשפחות בקו העוני


 (צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה ) (צילום: : עמותת
(צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה )
בשיתוף פעולה יוצא דופן בהיקפו, פנו יותר מ-100 ארגונים ועמותות סיוע במכתב לשר האוצר משה כחלון, ובו קראו לו לקיים את הבטחתו ו"לפעול ללא דיחוי לממש את האחריות הממשלתית בנושא הבטחת הביטחון התזונתי של אזרחי ישראל". העמותות, שמחלקות מזון לעשרות אלפי משפחות נזקקות בכל הארץ, פנו לכחלון על רקע התוכנית החדשה לביטול מסי קנייה ומכסים שעליה הכריז השבוע. "לצד 'נטו הנחות' צריך גם 'נטו עניים'", הסביר יוזם המכתב, מנכ"ל ארגון "לתת" ערן וינטרוב. "המעמד הבינוני אולי כורע תחת הנטל, אבל הנטל כבד יותר על האנשים שחיים בעוני".

 

"בעשור האחרון, ניתנו הבטחות והתחייבויות שלטוניות רבות, בין היתר על ידך, להקמת מיזם לאומי לביטחון תזונתי ולהקצאה של 100 מיליון שקלים לפחות, בבסיס תקציב המדינה, לטיפול בנושא", נכתב השבוע בפניית העמותות. "זאת, על אף שכדי להעניק סיוע חודשי בעלות של 500 שקלים ל-243 אלף המשפחות המצויות באי-ביטחון תזונתי חמור, יש צורך ב-1.45 מיליארד שקלים בשנה.

"לצד 'נטו הנחות' צריך גם 'נטו עניים'". מנכ"ל לתת ערן וינטרוב (. צילום: יניב נדב) (. צילום: יניב נדב)
"לצד 'נטו הנחות' צריך גם 'נטו עניים'". מנכ"ל לתת ערן וינטרוב(. צילום: יניב נדב)

 (צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה ) (צילום: : עמותת
(צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה )

"אי-ביטחון תזונתי הוא הסממן החמור ביותר של העוני, שממנו סובלות המשפחות הנזקקות ביותר ולכן יש חובה מוסרית להכליל אותן בסדר העדיפויות הממשלתי. אנו קוראים לך להטביע חותם ולתקן עוול היסטורי, על ידי הפניית חצי אחוז בלבד, המהווים 100 מיליון שקלים, מתוך עודפי הגבייה העצומים של רשות המסים, עבור אי ביטחון תזונתי לשנת 2018, ובמקביל להקצות סכום זה בבסיס תקציב המדינה לשנת 2019. מאות אלפי משפחות ישראליות עניות שמצויות במלחמת הישרדות בהווה, ללא כל אופק לעתיד, סומכות עלייך", סיימו ראשי העמותות.

"התבלבלו לשר כחלון סדרי העדיפויות". עליזה יוסף מעמותת "יד לקהילה" ()
"התבלבלו לשר כחלון סדרי העדיפויות". עליזה יוסף מעמותת "יד לקהילה"

 (צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה ) (צילום: : עמותת
(צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה )
 (צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה ) (צילום: : עמותת
(צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה )

"זה טוב שמוזילים את הטלוויזיות לקירות אבל קודם צריך לדאוג שיהיה קיר לתלות עליו את הטלוויזיה", אמרה עליזה יוסף, אחת החתומות על המכתב, שמפעילה יחד עם בעלה מאיר את עמותת "יד לקהילה" בעפולה. "אני פשוט לא מצליחה להבין על פי איזה היגיון הורדת מסים על מוצרי אלקטרוניקה באה על חשבון מזון, ויותר מהכול – על חשבון הזכות להתקיים בכבוד. הייתי מציעה לו לעשות חשיבה מחודשת, כי קצת התבלבלו לו סדרי העדיפויות. אני מזמינה אותו להצטרף איתנו למשפחות ולראות שהמצב שלהן בכי רע".

 

וינטרוב מאמין כי עכשיו יש חלון הזדמנויות למימוש ההבטחות הישנות. "בשעה שהמשק נמצא בפריחה, יש הזדמנות לתקן עוול היסטורי ולקבוע סדר עדיפויות לאומי, שמחדש את הברית בין הממשלה לאזרחים, ודואג תחילה לאזרחי המדינה המוחלשים", אמר.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "האוכלוסיות החיות בעוני בישראל נמצאות בראש סדר העדיפויות של הממשלה. בשנים האחרונות ניתנו תוספות תקציב משמעויות לאוכלוסיות אלה ובהן תוספת של כמיליארד שקלים להעלאת קצבת השלמת הכנסה לקשישים, כשלושה מיליארד שקלים לדיור ציבורי, כ-100 מיליון שקלים להעלאת קצבאות הבטחת הכנסה למשפחות חד-הוריות וכ-300 מיליון שקלים לתוכניות ביטחון תזונתי ועידוד יציאה מעוני במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. בתקציב 2019 מתוכננים צעדים נוספים לטובת אוכלוסיות אלה".

פורסם לראשונה 14/12/2017 20:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה
עמותת "יד לקהילה" בעפולה
צילום: : עמותת "יד לקהילה" בעפולה
מומלצים