שתף קטע נבחר

בג"ץ: לישראל אין סמכות להחזיק גופות מחבלים לצורך מו"מ

ברוב של שני שופטים מול אחד, קיבל בג"ץ עתירות של בני משפחות מחבלים וקבע כי המדינה לא יכולה להחזיק בגופות לצורך משא ומתן. השופטים ביקשו מהמדינה לחוקק תוך חצי שנה חוק שיעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים - ואם לא תעשה זאת, יוחזרו הגופות. משפחת גולדין: "גובר הלחץ על נתניהו והקבינט לקום מהכיסא ולהתחיל לפעול"

גופות מחבלים שהוחזרו לפלסטינים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופות מחבלים שהוחזרו לפלסטינים(צילום: AFP)

בג"ץ קבע הערב (יום ה') כי המדינה תחויב להשיב גופות מחבלים. בפסק דין שניתן על ידי השופטים יורם דנציגר וג'ורג' קרא, ומול דעת מיעוט של השופט ניל הנדל, קיבל בג"ץ עתירות של בני משפחות מחבלים שגופותיהם הוחזקו בידי המדינה וקבע כי החזקתן נעשית בלא סמכות.

 

לקריאת פסק הדין המלא

 

בפסיקתו הדרמטית קבע בג"ץ כי המדינה לא יכולה להחזיק בידיה בגופות לצרכי משא ומתן משום שאין חוק ספציפי שמאשר לה לעשות כן. בג"ץ נתן למדינה שישה חודשים לנסח חוק חדש שכזה, שיעמוד בסטנדרטים הבינלאומיים - ואם לא תעשה זאת בתקופה שהוקצבה - היא תיאלץ להשיב את הגופות למשפחות.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הנחה לאור הפסיקה לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצרכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

המדינה מחזיקה נכון לעת הזו בתשע גופות מחבלים - שבע מתוכן כבר נקברו ושתיים טרם. בין היתר מוחזקות גופותיהם של המחבלים שביצעו פיגועים בארמון הנציב ובקריית ארבע, שם נרצחה הנערה הלל יפה אריאל ז"ל בביתה לפני כשנה וחצי.

 

משפחות המחבלים כאמור עתרו לבג"ץ ודרשו להשיב לידיהן את הגופות. המדינה סירבה וטענה כי החזקת הגופות של המחבלים עשויה לסייע בהשגת עסקה לחילופי גופות ושבויים עם חמאס, שמחזיק בגופות של החיילים סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל שנהרגו במבצע צוק איתן וכן באזרחים אברה מנגיסטו והישאם אל סייד.

 

משפחת גולדין תקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שרי הקבינט המדיני-ביטחוני על רקע ההחלטה של בג"ץ. "אנו מסתובבים כבר חודשים ארוכים בתחושה שהחלטת הקבינט מינואר השנה על הפעלת לחץ נגד חמאס היא חלולה והצהרתית בלבד", נמסר. "זו הסיבה שפנינו בעצמנו לבג"ץ בנושא זה, וההחלטה היום רק תגביר את הלחץ על נתניהו ועל שרי הקבינט לקום מכיסאותיהם, להפשיל שרוולים, ולהתחיל לעבוד למען השבתם של הדר ואורון לישראל.

 

"אנחנו כמשפחה, מאסנו מדיבורים ומהחלטות ריקות מתוכן. הגיע הזמן למעשים, להפעלת מנופים ולחץ אפקטיבי. הגיע הזמן שנהיה חזקים ונעמוד כמו צוק איתן מול חמאס". 

אורון שאול והדר גולדין. "סבל המשפחות קשה מנשוא, אך עלינו לפסוק על פי דין" ()
אורון שאול והדר גולדין. "סבל המשפחות קשה מנשוא, אך עלינו לפסוק על פי דין"
 

השופט יורם דנציגר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השופט יורם דנציגר(צילום: גיל יוחנן)

"מדינת ישראל – כמדינת חוק – לא יכולה להחזיק בידיה גופות של מחבלים לצרכי משא ומתן בהעדר הוראת חוק מפורשת מסמיכה", כך קבע השופט דנציגר בפסק הדין. "אם המדינה חפצה בכך, עליה לגבש הסדר חוקי מלא ושלם, שיוקדש באופן ספציפי לנושא זה, בחקיקה ראשית ומפורשת אשר תעמוד בסטנדרטים המשפטיים הקיימים בדין הישראלי ותתכתב עם הוראות הדין הבינלאומי, בחלקו שאינו שנוי במחלוקת".

 

"אודה על האמת כי ההכרעה בעתירות אלה קשה לי עד מאוד", הוסיף השופט. "סבלם של השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בשבי חמאס וכאבם של בני משפחותיהם, כבדים מנשוא. התוצאה האנושית קשה במיוחד בשעה שהמדינה מאמינה כי החזקת גופותיהם של המחבלים עשויה לסייע בהשגת עסקה להשבתם הביתה. יחד עם זאת כשופטים, תפקידנו לפסוק על פי דין ובהתאם לכללים המשפטיים המחייבים".

 

בדעת מיעוט היה השופט ניל הנדל, שסבר כי יש סמכות לאפשר למדינה להחזיק בגופות המחבלים. "מדינת ישראל מצויה במצב חירום – פשוטו כמשמעו, אף מהבחינה המשפטית – מיום היווסדה", כתב הנדל בפסק הדין. "מצב חירום, לרבות מלחמה. דיני המלחמה, על מרכיביהם והיבטיהם השונים, אינם בגדר אוקסימורון, כי אם אתגר משפטי מתמיד שנכפה על המדינה מכורח הנסיבות".

 

השופט הנדל הוסיף כי "המצב המתבקש היה כי גופות מתים, לרבות מחבלים, יוחזרו למשפחותיהם – בהתאם לכלל שקבעה ועדת השרים, וללא חריגים. ואולם, הכיעור והאכזריות שמפגינים ארגוני הטרור, המחזיקים באזרחים ובגופות חללי צה"ל ודורשים מחיר לא רק עבור החיים שברשותם אלא גם בשל המתים, אינם מותירים מנוס. במציאות זו, שאף היא נכפית עלינו, יש לצעוד על חבל דק בין השגת היעד של החזרת אזרחי ישראל וגופות חללי צה"ל, לבין שמירה על כבוד המת – אף של מחבלים. וכמובן, אם הדין מכיר ברגשות קרובי המחבלים, קל וחומר שזעקת המשפחות של החיים והמתים המוחזקים בידי החמאס לא תיתן לנו מנוח". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים