שתף קטע נבחר

נבלמה רפורמת השכר במשרד החוץ, העובדים מאיימים בשביתה

העובדים הישראלים בנציגויות ישראל בעולם מחדשים את המאבק נגד משרד החוץ - שבלם את הסכם השכר החדש שהשיגו. הפגנה ראשונה נרשמה בניו יורק. העובדים קוראים לנתניהו להתערב במשבר: "לא נפתח את שנת 2018 בתנאי ההעסקה הקיימים"

 

 

חידוש המאבק: 1,500 עובדים ישראלים בנציגויות ישראל ברחבי העולם (עמ"י) התבשרו אתמול (ד') כי הרפורמה לשינוי תנאי העסקתם, שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ביום ראשון הקרוב, נבלמה ברגע האחרון על ידי משרד החוץ. הערב (ה') יצאו כ-200 עובדי הקונסוליה הישראלית בניו יורק להפגין מול בניין הקונסוליה.

 

אף שהצעת המחליטים בעניינה של הרפורמה כבר הוגשה למשרד ראש הממשלה, לקראת אישורה בישיבת הממשלה הקרובה, הודיעה אתמול הנהלת משרד החוץ כי לא תתמוך במהלך עד שלא יוגדל תקציב המשרד. משרד החוץ אינו רק המעסיק הישיר של מרבית עובדי הנציגויות אלא גם אחד הגורמים המרכזיים בגיבוש הרפורמה.

 

בתגובה להודעת משרד החוץ הכריז אמש ועד עובדי נציגויות ישראל על חידוש מחאת העובדים, שנפתחה היום בהפגנה בניו יורק. ועד העובדים הודיע כי אם הרפורמה לא תועלה להצבעה בישיבת הממשלה הקרובה יוחמרו צעדי המחאה עד כדי השבתה של כל נציגויות ישראל החל מ-1 בינואר.

 

מהנהגת הוועד נמסר: "מדובר בניסיון סחיטה של משרד החוץ המתבצע על גבם של עובדיו המסורים. יותר מאשר הצעד הזה מכעיס וציני, הוא מעליב. משרד החוץ מכיר טוב מכולם את תנאי ההעסקה המחפירים שלנו ובמשך חודשים מועברים לנו מסרים על תמיכתם ברפורמה ועל אישורה הקרב. כעת התברר שאנחנו כלי משחק בידיהם ותו לא.

 

"לא נסכים עוד להיות בני ערובה במאבק בין משרד החוץ לבין משרד האוצר. הניצול המתמשך של עובדי הנציגויות נגמר – שנת 2018 לא תפתח בתנאי ההעסקה הקיימים. אנו קוראים לראש הממשלה ושר החוץ להתערב במשבר ולהביא לאישור הרפורמה".

 

זה כארבע שנים מנהלים עובדי עמ"י מאבק לשיפור תנאי העסקתם. על אף שקיימת הסכמה בין כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים על הצורך בשיפור תנאי שכרם, עד כה לא התקבלה כל החלטה מעשית בעניינם. לפני כשנה החלו משרד האוצר ונציבות המדינה לגבש רפורמה שבמסגרתה ייקלטו עובדי הנציגויות כעובדי מדינה וכן יוחלף מודל השכר, אשר לא עודכן מאז שנת 1959. לאחר עיכובים רבים, הודיעו בשבועות האחרונים הצדדים על השלמת הרפורמה והיערכות ליישומה – אך כעת נבלם המהלך על ידי משרד החוץ.

 

ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו(צילום: רויטרס)

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "משרד החוץ מוקיר את עבודת העמ"י ועמד שכם אל שכם עם ועד העמ"י במו"מ עם האוצר על שיפור תנאי השכר שלהם ושינוי מעמדם לעובדי מדינה. קליטת כאלף עובדי עמ"י כעובדי מדינה במסגרת משרד החוץ דורשת היערכות מיוחדת, בכוח אדם ובתקציב. הנושא הובהר למשרד האוצר ולשכת ראש הממשלה מודעת לכך ואף פועלת בנושא. אנו מצרים על כי ועד עובדי העמ"י מפנה את חיציו למשרד החוץ דווקא. המפתח לפתרון מצוי בידיו של משרד האוצר, אשר בידיו לאשר תוספת תקציבית קטנה יחסית אשר תאפשר את יישומו של המהלך".

 

ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו מינה את ראש לשכתו יואב הורוביץ לשמש בורר בין משרד החוץ למשרד האוצר, והנחה אותו למצוא פתרון עד סוף השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדי הקונסוליה הישראלית בניו יורק מפגינים
מומלצים