שתף קטע נבחר

הפלסטינים: 3 הרוגים מאש צה"ל בעזה וביו"ש

העימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון: גורמי רפואה ברצועה אמרו כי שני פלסטינים נהרגו מירי צה"ל ממזרח לעזה. בגדה נהרג פלסטיני מענאתא. עוד עשרות נפצעו. בפיגוע בכיכר איו"ש פצע מחבל פלסטיני לוחם מג"ב באורח בינוני. חגורת הנפץ על גופו התבררה כמזויפת. הוא נורה ומת מפצעיו בבית החולים

גורמי רפואה פלסטיניים מדווחים הערב (יום ו') על שלושה פלסטינים שנהרגו היום בעימותים עם צה"ל. לדבריהם שני פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בגבול הרצועה ועוד אחד נהרג בגדה.

 

בערב מת מפצעיו גם המחבל שדקר בצהריים לוחם מג"ב בכיכר איו"ש שליד רמאללה ופצע אותו בינוני. לוחמי מג"ב ירו במחבל יותר מפעם אחת, אחרי שזיהו על גופו חגורת נפץ. לדברי גורמים פלסטיניים, החגורה שעל גופו הייתה חגורת דמה. 

 

אחד ההרוגים ברצועת עזה הוא מפגין קטוע רגליים שנפצע במבצע "צוק איתן" והשתתף לאחרונה בהפגנות נגד ישראל. הפלסטינים אומרים כי הוא נפגע היום מירי בראשו. ההרוג השני ברצועה, בן 32, נורה באותה הפגנה. בגדה מת מפצעיו פלסטיני מענאתא, שנפצע מירי קודם לכן היום ופונה לבית חולים ברמאללה. לדברי גורמי רפואה פלסטיניים נפצעו היום יותר מ-40 פלסטינים בעימותים בעזה וביהודה ושומרון.

הפרות הסדר בגבול עזה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפרות הסדר בגבול עזה, היום(צילום: AFP)

בכיסא הגלגלים - אחד משני ההרוגים משני צה"ל בגבול עזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בכיסא הגלגלים - אחד משני ההרוגים משני צה"ל בגבול עזה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

מעט לפני השעה 16:00 עדכן צה"ל שכ-2,500 מפגינים פלסטינים השתתפו בהתפרעויות ביהודה ושומרון. מצה"ל נמסר כי המתפרעים הבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים על כוחות צה"ל ומג"ב – ואלה הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לפי צה"ל ברצועת עזה הפגינו והתפרעו כ-3,500 פלסטינים לאורך הרצועה. גם שם נרשמו הבערות צמיגים ויידויי אבנים, וצה"ל ירה לעבר מסיתים מרכזיים.

 

העימותים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון החלו אחרי תפילות יום השישי, בצהריים. הדלק להפגנות השבוע היה עדיין ההכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, והן לובו על-ידי חגיגות יום השנה ה-30 לייסוד חמאס. בשכם וברמאללה התקיימו עצרות שיזם חמאס, ומאות פלסטינים השתתפו בהן. עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון פרצו בין השאר בחברון, בבית לחם, במעבר קלנדיה ובסעיר שצפונית לחברון.

 

 

הפיגוע בכיכר: שבחים ללוחמי מג"ב

גם בירושלים היו עימותים בין כוחות הביטחון למפגינים, בשער שכם. תושבי מזרח ירושלים יצאו מתפילות יום השישי בהר הבית והחלו לשיר שירים כגון "ברוח ובדם נפדה את פלסטין" ו"ירושלים ערבית". כוחות המשטרה פינו אותם אל מחוץ למתחם.

עצרת בעזה לציון 30 שנה לייסוד חמאס (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עצרת בעזה לציון 30 שנה לייסוד חמאס(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בתוך כך, במשטרה משבחים את התנהלות הלוחמים בפיגוע הדקירה שאירע בצהריים בכיכר איו"ש שברמאללה. מחבל שהתחזה לעיתונאי הסתער שם על הלוחמים, דקר לוחם מג"ב בפלג גופו העליון ופצע אותו באורח בינוני. מתחקיר ראשוני של מג"ב עולה כי המחבל המשיך להחזיק את הסכין מונפת - והלוחמים ירו בו.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

כשהמחבל נפל לקרקע זיהה מפקד הפעילות חגורת נפץ על גופו של הפלסטיני, ובעקבות זאת הכוח ירה לעברו שוב ונטרל אותו - מחשש שהמחבל יפעיל את המטען. שעות אחרי שפונה על-ידי הסהר האדום נמסר כי המחבל מת מפצעיו. מקור במנגנוני הביטחון הפלסטיניים אמר הערב ל-ynet כי חגורת הנפץ שהייתה על המחבל התגלתה כחגורת דמה בלבד. המחבל הוא צעיר תושב חברון.

 

במג"ב הדגישו כי בהתחשב בעובדות שאיתן התמודדו הלוחמים בשטח בעת האירוע הם פעלו בנחישות וכמצופה מהם, מתוך ניסיון למנוע נפגעים נוספים. הלוחם שנפצע בפיגוע פונה לבית החולים שערי צדק בירושלים ומצבו בינוני. המחבל פונה מהמקום על-ידי הסהר האדום. במג"ב ציינו כי גם הערב, נכון לקרוב לשעה 18:00, פעלו עדיין הכוחות נגד כמה מאות מתפרעים פלסטינים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים ברמאללה
צילום: AFP
מומלצים