שתף קטע נבחר

בפנטגון מאשרים: הפעלנו תוכנית לחקר עב"מים

גורמים בפנטגון אישרו ל"ניו יורק טיימס" כי ב-2007 הוקמה תוכנית שחקרה דיווחים על כלי טיס בלתי מזוהים, שקיבלה תקציב של 22 מיליון דולר בשנה. מי שהוביל את הפרויקט התפטר בזעם באוקטובר, ואמר שהתוכנית ממשיכה

 

גורמים בפנטגון אישרו לראשונה את קיומה של תוכנית לחקר עב"מים, שהוקמה ב-2007 לבקשת הקונגרס. מתוך תקציב ביטחון שנתי של 600 מיליארד דולר הושקעו 22 מיליון ב"תוכנית לזיהוי איומי תעופה מתקדמים". לפי "ניו יורק טיימס", גם כשמימון התוכנית הופסק ב-2012 היא המשיכה לחקור דיווחים על עצמים מעופפים.

 

מי שניהל את התוכנית היה לואיס אליזונדו, איש מודיעין. התוכנית הוקמה לבקשתו של הארי ריד – שהיה מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט וגילה עניין רב בנושא. התקציב של התוכנית הלך לחברת מחקר של המיליארדר רוברט ביגלו, חבר קרוב של ריד שכיום עובד עם נאס"א. בראיון ל"60 דקות" אמר ביגלו שהוא "משוכנע לחלוטין" שחייזרים קיימים ושעב"מים הגיעו לכדור הארץ.

המיליארדר שקיבל תקציב מהפנטגון "משוכנע לחלוטין שחייזרים קיימים" ()
המיליארדר שקיבל תקציב מהפנטגון "משוכנע לחלוטין שחייזרים קיימים"
  

במסגרת פעילות התוכנית, שחלקה עדיין מסווג, נכתבו דו"חות שעסקו בדיווחים על כלי טיס שנעים במהירות גבוהה מאוד – וללא סימנים נראים לעין של מנוע. התוכנית בחנה סרטונים של מפגשים בין מטוסים של צבא ארה"ב לכלי טיס שחשודים כעצמים בלתי מזוהים. באוגוסט פורסם סרטון של מפגש כזה, בסן דייגו ב-2004, אז דלקו שני מטוסי קרב אחרי חפץ סגלגל, בערך בגודל של מטוס מסחרי.

 

בתגובה לפניית "ניו יורק טיימס" הודו בפנטגון שמחלקת ההגנה הפעילה תוכנית לחקר עב"מים, אך הדגישו שהתוכנית הסתיימה ב-2012 – כשהתקצוב הממשלתי הסתיים. אליזונדו, שכאמור ניהל את התוכנית, אמר כי ב-2012 רק המימון נפסק. לדבריו הפעילות של התוכנית נמשכה ובשנים האחרונות המשיכו העובדים לחקור מקרים שקיבלו מאנשי הביטחון – במקביל לביצוע המטלות השוטפות שהוטלו עליהם במחלקת ההגנה.

הארי ריד. "אחד הדברים הטובים שעשיתי" (צילום: AP) (צילום: AP)
הארי ריד. "אחד הדברים הטובים שעשיתי"(צילום: AP)
 

אליזונדו המשיך לעבוד בפנטגון עד אוקטובר האחרון, אז התפטר במחאה על חוסר העניין של הממשל בחקר העב"מים. "למה אנחנו לא מקדישים עוד זמן למאמצים בנושא הזה?", כתב במכתב ההתפטרות למזכיר ההגנה ג'ים מאטיס. אליזונדו אמר כי המאמץ לחקור את הנושא נמשך, וכי בפנטגון יש מי שממשיך את דרכו – אך סירב לנקוב בשמו.

 

ריד, שפרש השנה מהקונגרס, אמר שהוא גאה בתוכנית שהקים לפני עשור. "אני לא נבוך או מתבייש בה", צוטט ב"ניו יורק טיימס". "אני חושב שזה אחד הדברים הטובים שעשיתי בשירות שלי בקונגרס. עשיתי משהו שאיש לא עשה לפני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסרטון מ-2004 שפורסם באוגוסט
מומלצים