שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון תדון בהכרזת טראמפ על ירושלים

בישראל מעריכים כי בימים הקרובים תעלה להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה שהגישה מצרים, ולפיה מעמד ירושלים צריך להיקבע בהסדר קבע. היעד הפלסטיני: רק ארה"ב תתנגד ותטיל וטו. שגריר ישראל באו"ם דנון: "הפלסטינים ממשיכים להמציא מחדש את ההיסטוריה"

מועצת הביטחון תדון בקרוב בהכרה האמריקנית של ירושלים כבירת ישראל: בעקבות הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהובילה להפגנות גדולות בעולם הערבי ולעימותים אלימים בעזה וביהודה ושומרון, מקדמים הפלסטינים הצעת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שצפויה לעלות להצבעה בימים הקרובים. ייתכן שההצבעה תיערך כבר מחר או מחרתיים.

 

מצרים, נציגת הליגה הערבית במועצת זכויות האדם, הגישה הערב (שבת) טיוטה ראשונה של הצעת החלטה למועצת הביטחון. הצעת ההחלטה מצהירה שמעמדה של ירושלים צריך להיקבע כעניין סופי בהסדר קבע שיושג באמצעות משא ומתן ובהתאם להחלטות או"ם קודמות, בהן החלטות כמו 2334 שקבעה כי הנוכחות הישראלית במזרח ירושלים אינה חוקית.

יו"ר הרשות אבו מאזן. ניסיון להביך את האמריקנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יו"ר הרשות אבו מאזן. ניסיון להביך את האמריקנים(צילום: רויטרס)

ההצהרה קובעת כי לכל צעד או החלטה שמתיימרים לשנות את המצב בירושלים אין שום תוקף חוקי והם בטלים ומבוטלים. ההצעה קובעת כי על מדינות להימנע מלהעביר את השגרירויות שלהן לירושלים. ההצעה מביעה צער על "החלטות שהתקבלו באחרונה בנושא ירושלים", קוראת להביא לסיום הכיבוש שהחל ב-1967 ומאשררת את החלטות מועצת הביטחון שנוגעות לירושלים ההצעה גם קוראת לצדדים לאמץ את יוזמת השלום הערבית.

 

הפלסטינים הלכו בכוונה על נוסח מרוכך יחסית כדי שיזכה למקסימום תמיכה של חברות במועצת הביטחון ולהביא למצב שרק ארה"ב תתנגד ותטיל וטו. משלחת ישראל לאו"ם בראשותו של השגריר דני דנון החלה במאבק דיפלומטי, תוך שיתוף פעולה עם ארה"ב, לשכנע כמה שיותר חברות מועצה להתייצב לצד האמריקנים.

 

גורמים מדיניים אמרו כי הפלסטינים מעוניינים להביא להצבעה את הצעת ההחלטה כמה שיותר מהר, וכי מטרת המהלך היא להביך את האמריקנים, לגרום להם להטיל וטו ולהעיב על ביקורו של סגן הנשיא מייק פנס בישראל.

 

לדברי השגריר דנון, "בימים שבהם העם היהודי חוגג את שחרורה של ירושלים לפני כמעט 2,000 שנים, הפלסטינים ממשיכים לנסות ולהמציא מחדש את ההיסטוריה. אף הצבעה או דיון לא ישנו את המציאות הברורה - ירושלים היא בירת ישראל מאז ומתמיד. נמשיך להיאבק על האמת ההיסטורית גם הפעם יחד עם בנות בריתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
יו"ר הרשות אבו מאזן
צילום: AP
מומלצים