שתף קטע נבחר

דרעי: "הנהלת טבע רוצה עזרה? שתקצץ בשכר המנהלים"

ברקע משבר הפיטורים אמר שר הפנים בריאיון לאולפן ynet כי יש לקצץ באופן דרמטי בשכר מנהלי החברה: "בשכר שנתי של מנהל אפשר להשאיר 20 עובדים. הדירקטוריון הפך למבוקש בעולם". הוא הכחיש כי איים להתפטר אם "חוק המרכולים" לא יעבור: "זה הבית שלי, ואני נלחם בתוך הבית שלי"

 

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס הבוקר (יום א') בריאיון לאולפן ynet למשבר הפיטורים בחברת טבע. "ההנהלה קיבלה כמה החלטות ענקיות של איחודים ושל קניות בסכומים של עשרות מיליארדי שקלים, ובסוף מתברר שהעובדים הם אלה שמשלמים את המחיר בגלל הטעויות האלה", אמר השר דרעי.

 

דרעי אמר עוד בנושא זה כי "אני רוצה לראות את השכר של היו"ר, של המנכ"ל ושל חברי הדירקטוריון. אין דירקטוריון אחר בעולם שחבריו מקבלים שכר והשתתפויות כמו שהם מקבלים, זה הפך להיות הדירקטוריון הכי מבוקש בעולם. לא יכול להיות שאתה הולך ומפטר עובדים לפני שעשית שם בדק בית אמיתי. שתבוא ההנהלה עם ידיים נקיות ותגיד 'חטאתי, טעיתי בשיקול הדעת, עשיתי החלטות שגויות, אבל הנה אני ראשונה שנותנת דוגמה ומקצצת את השכר בהנהלה'".

 

אבל מה התנאי שלך לעזור לטבע עכשיו? קיצוצים דרמטיים בשכר של המנהלים?

"כן, מדובר על סכומי עתק. ללכת לפטר עובדים ולבוא במקביל ולדרוש עזרה ולקחת מאיתנו 22 מיליארד שקל עבור העובדים הללו כשאתם לא עושים את המאמץ הראשון שלכם? זה לא יעלה על הדעת. התפקיד שלנו הוא לעשות הכול כדי שהמפעלים יישארו בארץ וכדי שיצמצמו כמה שפחות עובדים. ואם פוגעים בעובדים, שהפגיעה בעובדי הפריפריה תהיה הנמוכה ביותר. לא ראיתי לפני ההודעה על הפיטורים צעדי ייעול וחיסכון שלהם. בשכר שנתי של אחד מהמנהלים או חבר דירקטוריון אפשר להשאיר עוד 20 עובדים, עוד 20 משפחות".

עובדי טבע מוחים בירושלים, הבוקר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עובדי טבע מוחים בירושלים, הבוקר(צילום: אלכס קולומויסקי)

על ההשבתה של ההסתדרות במשק הבוקר אמר השר דרעי כי "זאת הזדהות וזה חשוב להראות למשפחות של עובדי טבע שהם לא לבד. אתמול בלילה שמעתי את העובדים המסורים של עיריית ירושלים מפנים את האשפה ברחובות. הבנתי שהם עושים את זה בלילה בגלל השביתה הבוקר. הם ניסו לעשות כל מה שאפשר כדי שהשביתה תפגע בכמה שפחות אנשים, אבל העיקר שתהיה הזדהות. זאת הזדהות בחג החנוכה, אנחנו המעטים ביחד רבים מזדהים אחד עם השני".

 

בהתייחסו להפגנות נגד "השחיתות השלטונית" , שנערכו אמש ברחבי הארץ זה השבוע השלישי ברציפות, אמר שר הפנים כי "לדעתי יש בהן הרבה מאוד טעם לפגם. ראינו עם ממשלות אחרות, הממשלה שלפני ביבי ולפני אולמרט, שגם אז היו חקירות והמלצות ופרשיות, ולא ראינו שום הפגנות, ועכשיו ההפגנות מול נתניהו ובעיקר מול היועץ המשפטי לממשלה וגורמים האכיפה האחרים. אנחנו חיים בחברה דמוקרטית ולכל אחד מאיתנו יש את הנורמות שלו. אם אנחנו כולנו נעמוד מסביב למסגרת אחת שקוראים לה 'מסגרת החוק' - אלה הנורמות הציבוריות שמחייבות אותנו".

 

"מישהו כנראה היה צריך לגייס רוב" 

דרעי הדגיש בריאיון כי הוא לא איים להפיל את הממשלה ברקע העברת "חוק המרכולים". לדבריו, "מישהו, שכנראה היה צריך לגייס רוב באותו הלילה ורצה לעורר את חברי הכנסת מהספסלים האחוריים של הליכוד, אמר להם 'עומדים להפיל ממשלה, הכנסת תתפזר, אז תתעוררו'. אני לא מאיים, גם כשאני אומר משהו לראש הממשלה זה נשאר בינינו. אני לא עוזב את הבית, זה הבית שלי ואני נלחם בתוך הבית שלי".

 

בנוגע למהות החוק שהוא מבקש להעביר אמר דרעי כי "הדבר האחרון שאפשר לומר על 'חוק המרכולים' שיש בו כפייה דתית. אנחנו העם היהודי, העם הראשון שהביא לעולם לפני 3,500 שנה בשורה שיום אחד בשבוע, בשבת, כולם צריכים לשבות. את הבשורה הזאת אימצו בסוף כל אומות העולם. אנחנו לא אומרים לך לנסוע, לא אומרים לך ללכת לבית קפה וללכת לים ולבית קולנוע.

 

"אנחנו אומרים מסחר בשבת - אם אתה פותח בשבת קטגוריה מסוימת כמו מרכולים, מחר זה יהיה חנויות נעליים. אחר כך כלי בית ואחר כך הכול, ולא תישאר שבת במדינת ישראל. מבחינה סוציאלית אתה הופך את כולם, בעיקר את השכבות החלשות, לעם של עבדים כי מי שלא יעבוד שבעה ימים בשבוע לא יעסיקו אותו".

"החוק אומר שהוא יכול להמשיך בתפקידו". דרעי עם ראש הממשלה נתניהו (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"החוק אומר שהוא יכול להמשיך בתפקידו". דרעי עם ראש הממשלה נתניהו(צילום: עמית שאבי)

על השאלה אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יצטרך להתפטר מתפקידו במקרה של הגשת כתב אישום נגדו השיב השר דרעי כי "החוק אומר בבירור שראש הממשלה יכול להמשיך לכהן בתפקידו עד שהורשע בפסק דין חלוט. אתה מבין מה המשמעות? אפילו פסק דין של בית משפט מחוזי לא מוריד את ראש הממשלה. אבל אני אומר, תראה, בכל פעם שנקבעות נורמות חדשות על ידי בית המשפט העליון ועל ידי היועץ המשפטי לממשלה, לכל הפחות תיתנו ליועץ המשפטי לממשלה לקבל החלטה, לערוך שימוע, אם הוא רוצה לעשות שימוע בכלל, אם הוא יגיע למסקנה הזאת".

 

בנוגע לחקירותיו במשטרה ציין דרעי: "אני לא יודע מה קורה עם זה. אני ברוך השם עושה את העבודה שלי, עובד ונותן להם את כל האפשרויות לעשות את שלהם. אם הם חקרו סימן שהם רצו לשאול שאלות, סימן שהיה להם מה לשאול. הם מקבלים את מלוא התשובות ואני מקווה שבעזרת השם התשובות יספקו אותם.

 

על ההידרדרות של מפלגתו בסקרים אמר דרעי: "מצבנו טוב מאוד ובעזרת השם כשיהיו בחירות אתם תראו שש"ס לא רק שלא תרד מתוכה - היא גם תתחזק. אני אומר את זה בעזרת השם מתוך ידיעה ומתוך הכרה את השטח ואת הפעילים שלנו ואת הפעילות האדירה שאנחנו עושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים