שתף קטע נבחר

השגריר לשעבר שפירו: "טראמפ פספס הזדמנות"

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דן שפירו, מוצא את ההכרה בירושלים כבירת ישראל ראויה, אך למהלך אמורה הייתה להתלוות הצגת תוכנית מדינית: "טראמפ פספס הזדמנות לקדם את האינטרס האסטרטגי שלנו"

 

בהצהרתו על ירושלים כבירת ישראל, הנשיא טראמפ פספס הזדמנות. כך קבע שגריר ארה"ב בישראל לשעבר דן שפירו, בראיון לאולפן ynet. "נכון להכיר בירושלים כבירה, זה נכון אפילו להעביר את השגרירות, אבל זה רק חלק מהסיפור. היה יותר חכם לא לדחות את היוזמה המדינית, אלא להציג אותה בו זמנית", אמר שפירו.

 

"ההכרזה היתה ראויה לדעתי, כי זו עובדה שירושלים היא בירת ישראל ויש מי שמנסים לפעמים להכחיש את המובן מאליו, גם מהפלסטינים, גם בהצעות באו"ם וכו'. אבל אני חושב גם שהנשיא טראמפ פספס הזדמנות לקדם את האינטרס האסטרטגי שלנו, והוא סיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני ופתרון של שתי מדינות. היה יותר חכם לשלב גם את ההכרזה הזאת וגם את הצגת היוזמה המדינית שלו שאנחנו עדיין ממתינים לשמוע".

 

שפירו קבע כי הצהרותיהם של הפלסטינים, שפסלו את ארה"ב כמתווך הוגן בתהליך, מוגזמות. "זה לא רציני. הייתי ממליץ שהם ייפגשו השבוע עם סגן הנשיא מייק פנס. אולי הם צריכים קצת זמן לספוג את מה שהם שמעו, אבל אני חושב שלא תהיה להם ברירה אלא לחזור לעבוד עם ארה"ב כי רק היא יכולה להיות המתווכת ולעזור לפלסטינים להשיג את המטרות שלהם".

טראמפ מצהיר על העברת השגרירות לירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ מצהיר על העברת השגרירות לירושלים(צילום: AFP)

מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב(צילום: AFP)

דן שפירו. איפה ההצהרה המדינית? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דן שפירו. איפה ההצהרה המדינית?(צילום: רויטרס)
 

בישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "נקבל השבוע את סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, ידיד גדול של ישראל וירושלים. אני רוצה להביע שוב הערכה מיוחדת לנשיא טראמפ ולממשל שלו בהגנה על האמת של ישראל ובתקיפות שבה הם דוחים את הנסיונות להשתמש באו"ם נגד ישראל".

 

לדברי שפירו, העברת השגרירות לירושלים תארך שנים ארוכות, כיוון שמדובר ב"תהליך מורכב, מסובך ויקר. כאמור, היו צריכים בו זמנית תוך שהכירו בבירה, להעביר את השגרירות זמנית לאחד המתקנים הקונסוליים שלנו, למשל ברחוב אגרון בעיר. יחד עם הצגת יוזמה מדינית, המהלך היה מוכיח לפלסטינים שגם הם יכולים להשיג כמה מהמטרות שלהם, כולל בירושלים. הרי גם להם יש טענות לבירה במזרח ירושלים".

 

שפירו ציין כי ההצהרה בדבר הכותל המערבי, שיישאר בריבונות ישראלית במסגרת כל הסכם עתידי, אינה חדשה, אך "זה לא מה שהם אמרו, זה מה שחסר. לפלסטינים וגם למוסלמים וערבים שמעוניינים בהסכם, יש שאלה ראויה: מה הם יכולים לצפות לקבל בסופו של תהליך מדיני? בירושלים יש טענות למקומות קדושים למוסלמים ונוצרים, אז בטח שיש להם שאלות מה הם יקבלו. לדעתי אפילו מתווך מאוד קרוב לצד אחד, כמו שארה"ב קרובה לישראל, ראוי להיות הוגן וישיר עם כל הצדדים לגבי מה שהם יכולים לצפות בנושא כל כך רגיש כמו ירושלים".

 

לגבי תפקודה של ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם, אמר שפירו: "גם ממשל אובמה עשה מה שניקי היילי עושה. הבעיות מול ישראל באו"ם הרבה יותר עמוקות

 

השגריר לשעבר הבהיר כי הצדדים לא בשלים כעת למו"מ: "הייתי ממליץ לממשל טראמפ לא לנסות לעשות כך, אלא להציג יוזמה שקודם כל מגדירה את המטרה - שתי מדינות. עד עכשיו טראמפ פחות או יותר לא השתמש בביטוי הזה אבל מאוד חשוב להיות ברור מה הציפיות הרציניות של היוזמה, ואחר כך לעודד את כל הצדדים, גם ישראל, גם הפלסטינים, גם מדינות ערב, לעשות מה שהם יכולים בשטח, בפועל, כדי לשמר את האפשרות של שתי מדינות כמטרה מציאותית בעתיד. מו"מ עצמו - עדיין מוקדם מדי.

 

"אנחנו יודעים כבר איך אבו מאזן מהצד הפלסטיני ורה"מ נתניהו מהצד הישראלי מרגישים אחד כלפי השני, הם לא מאמינים אחד בשני, אני לא מצפה שמו"מ בין שני המנהיגים האלה יצליח. יותר טוב לשמר על המטרה ולעשות דברים מעשיים בפועל בינתיים, אבל לחכות עד שיש שינויים במנהיגות מצד אחד או שני או שניהם לפני המו"מ עצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים