שתף קטע נבחר

פועל זר נפל מקומה 5. המעסיקה: "הוא אשם"

אזרח סודן נפצע ברגלו באתר בנייה באזור ירושלים. חברות הנדל"ן שהעסיקו אותו טענו שהאחריות לתאונה מוטלת עליו, אבל ביהמ"ש חשב אחרת

בית משפט השלום בנצרת קבע לאחרונה ששלוש חברות נדל"ן ישלמו כ-900 אלף שקל לפועל זר מסודן, שנפצע כשנפל מקומה חמישית באתר בנייה באזור ירושלים. מרבית הסכום תועבר לביטוח לאומי, שמשלם לו תגמולים. השופטת נבילה דלה מוסא קבעה שהחברות לא סיפקו לתובע סביבת עבודה בטוחה.

 

הפועל, שהועסק בחברת הבנייה "איזומקס 2005", נשלח בדצמבר 2008 לבצע עבודות ריצוף בפרויקט. שבוע לאחר מכן הוא נפל מקומה חמישית לקומת הקרקע דרך פיר פתוח שיועד ככל הנראה למעלית ולא היה מגודר. הוא הובהל לבית החולים שערי צדק שם אובחן עם שברים בירך שמאל. בעקבות זאת הכיר בו ביטוח לאומי כנפגע עבודה עם 32% נכות קבועה.

 

לאחר כשלוש שנים הוא הגיש תביעת נזיקין נגד מעסיקתו ונגד שתי יזמיות הבנייה של הפרויקט – "א ברקן" ו"מגדלי שאול". לטענתו, החברות התרשלו בכך שלא התריעו בפניו שבקומה יש פיר פתוח, לא דאגו לתאורה מתאימה ולא כיסו או גידרו את הפתח. לדבריו מאז הוא צולע ומתקשה לבצע מטלות פיזיות כך שלא יוכל לשוב לעבודות דומות, ולכן יש לפסוק לו פיצויים משמעותיים על נכות תפקודית והפסדי שכר.

 

החברות כפרו באחריותן לפצות את התובע וטענו שיש להטיל עליו את מלוא האחריות לתאונה מאחר שלטענתן הוא ידע על אודות הפיר ובכל זאת לא נזהר בצעדיו.

 

אבל השופטת נבילה דלה מוסא הטילה על הנתבעות את מלוא האחריות לאחר שהתרשמה שהן לא סיפקו לפועל סביבת עבודה בטיחותית וסיכנו אותו ואת יתר העובדים. היא לא שוכנעה שהתאורה במקום הייתה מספקת והוסיפה שלא הוסבר מדוע הפיר נותר פתוח ללא כל כיסוי.

 

היא קיבלה את חוות דעתו של מומחה שמינתה, שהעמיד את הנכות הרפואית הקבועה של התובע על 28% אחוז. עם זאת נקבע כי הנכות התפקודית גבוהה יותר (30%), לנוכח הפגיעה ביכולתו לעבוד ובשל אפשרויות התעסוקה המצומצמות שעומדות בפניו בהיותו עובד זר.

 

גם העובדה שהתובע עבד רק כשבוע באתר הבנייה לא נעלמה מעיני השופטת דלה מוסא, שבעקבות זאת התקשתה לקבוע את הפסדי השכר שלו, ולפיכך החליטה שהפיצויים יהיו גלובליים.

 

נקבע שהוא זכאי לפיצוי בגין כאב וסבל וכן על העזרה שקיבל מחבריו בעבר וייאלץ לקבל בעתיד, החזר הוצאות רפואיות ואובדן כושר עבודה למשך 13 חודשים.

 

בסיכום עמדו הפיצויים שהנתבעות חויבו לשלם על 815 אלף שקל – 223 אלף שקל לפועל והיתרה לביטוח לאומי עבור הסכומים ששילם וישלם בעתיד לתובע. כמו כן חויבו החברות לשלם לתובע הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 54 אלף שקל, בנוסף לשכר טרחת עו"ד בסך 50 אלף שקל שישולם לביטוח לאומי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד נזיה אבו ריא (בשם העובד), עו"ד מוחמד לוטפי (בשם ביטוח לאומי)
  • ב"כ הנתבעות: עו"ד גסאן אגבאריה
  • עו"ד בארי קפלן עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד בארי קפלן
מומלצים