שתף קטע נבחר

אחרי החסימות: עובדי טבע בירושלים מתבצרים במפעל

יו"ר ועד העובדים במפעל טבע טבליות, שצפוי להיסגר במסגרת תוכנית הפיטורים בחברה, הודיע כי העובדים יתבצרו כבר עתה במפעל עד שיימצא פתרון. חלק מהעובדים שורפים צמיגים מחוץ למתחם: "לא נוותר על המפעל". נתב"ג שב לפעול לאחר השביתה במסגרת צעדי ההסתדרות

האיום מתממש: יו"ר ועד העובדים במפעל טבע טבליות בירושלים, איציק בן סימון, הודיע כי עובדי המפעל שייסגר במסגרת תוכנית הפיטורים של ענקית התרופות יתבצרו בתוך המפעל מרגע זה (א') עד שיימצא פתרון שימנע את סגירת המפעל בבירה. "אנחנו בתחילתו של התהליך והמאבק הולך להימשך. אנחנו מתחילים התבצרות", אמר בן סימון. בתוך כך, שביתת ההזדהות של ההסתדרות מסתיימת והפעילות במשק, כמו גם נמל התעופה בן גוריון, שבה לסדרה. ynet העביר שידור חי מירושלים.

 

הוא הוסיף ואמר כי "נפתח גם אוהל מחאה מחוץ למפעל ולא נוותר עליו. בארבע נשחרר את הנשים והילדים ונתבצר עד הודעה חדשה. מה שאני מבקש זה לא להיפגש עם ההנהלה. הסברים שייתנו בכתב שהמפעל נשאר. רק ראש ההמשלה יוציא את המנכ"ל מהמפעל ואת ההנהלה הבכירה".

 

העובדים שבו למפעל לאחר שחסמו את הכניסה לירושלים ואת היציאה ממנה וגם כבישים ברחבי הבירה. מאות עובדי טבע הפגינו גם במפעלים השונים ברחבי הארץ, בהם פתח תקווה, נתניה, אשדוד ונאות חובב.

עובדי המפעל בירושלים בתוכו לקראת ההתבצרות ()
עובדי המפעל בירושלים בתוכו לקראת ההתבצרות

לפני שיצא לפגישה עם שר הרווחה חיים כץ אמר יו"ר ועד העובדים בן סימון: "אנחנו מתבצרים ונשארים 24 שעות במפעל. כנראה שניפגש גם עם ביבי בהמשך. נעדכן אתכם. צריך סבלנות והזמן לא לטובתנו. תסמכו עלינוף  אנחנו נעשה עבודה נאמנה".

 

ששי שדה מההסתדרות הלאומית שמייצגת את עובדי מפעל טבע טבליות אמר: "אנחנו מלווים אתכם בכל התהליך. דיברנו עם יועץ התקשורת של ראש הממשלה ואמרנו לו שראש הממשלה יבוא לכאן ואני רוצה לראות שהוא יראה אתכם ולא ירצה לסייע לכם. זה מאבק לא פשוט שלא ייגמר ביום. חשוב שתישארו איתנים ומלוכדים כפי שהייתם עד עכשיו". בן סימון השיב: "לא רוצה שיהיה ונדליזם במפעל, המפעל זה הבית שלנו. המפעל הזה יישאר ביתנו לנצח".

שריפת צמיגים מחוץ למפעל (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
שריפת צמיגים מחוץ למפעל(צילום: אלי מנדלבאום)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את ישיבת הממשלה הבוקר בהתייחסו למשבר טבע. "אפגש השבוע עם מנכ"ל טבע יחד עם שרי האוצר והכלכלה. היעד הראשון הוא למזער את הפגיעה בעובדים, השני הוא למנוע את סגירת המפעל בירושלים והשלישי הוא להבטיח שטבע תישאר חברה ישראלית". בישיבת "שרינו" לפני ישיבת הממשלה ביקש נתניהו מהשרים שלא לפעול בערוצים שונים מבלי לתאם עמדה אחידה של הממשלה בנושא המשבר. היום צפוי נתניהו לקיים דיון עם שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, שר הרווחה חיים כץ והשר להגנת הסביבה זאב אלקין.

 

מחר צפויים כחלון וכהן יחד עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר ההסתדרות הלאומית אבי שמחי להיפגש עם יושבי ראש ארגוני העובדים של טבע במשרד האוצר בירושלים מחר בשעה 10:00. בין היתר מקבלים העובדים סיוע וייעוץ לגבי צעדיהם מההסתדרות הלאומית. חנן שלאין, דובר הארגון, נמצא עם ועדי העובדים החל מאתמול. אנשי ההסתדרות גם הגיעו לתמוך בעובדים והפגינו עימם כל היום בירושלים.

 

ההפגנה בכניסה לירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ההפגנה בכניסה לירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנת עובדי טבע בנאות חובב (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
הפגנת עובדי טבע בנאות חובב(צילום: רועי עידן)

בנתב"ג חוזרים לפעול (צילום: ענר גרין) (צילום: ענר גרין)
בנתב"ג חוזרים לפעול(צילום: ענר גרין)

הפגנות נערכו בקריית שמונה, נתניה, פתח תקווה ונאות חובב. עובדי המפעלים בירושלים הפגינו בכניסה למפעל, חסמו כבישים לסירוגין והתקדמו לעבר קריית הממשלה. בהמשך חסמו את הכניסה לירושלים והיציאה לירושלים למשך כחצי שעה. העובדים המשיכו על כביש בגין צפון וחלקם נשכבו על הכביש.

 

קרוב ל-100 מעובדי מפעל מיגדה בקריית שמונה הפגינו יחד עם תושבי הפגינו סמוך למועצת הפועלים לאות הזדהות עם עובדי טבע. מיגדה אף הוא מפעל של טבע, וביום חמישי התבשרו עובדיו כי לא יפוטרו אך המפעל יימכר.

 

בפתח תקווה, שם נמצא מטה החברה, הפגינו יותר מ-500 עובדים. במפעל עובדים 1,560 עובדים ומהם יפוטרו כ-560. העובדים התכנסו הבוקר בשערי המטה ונשאו שלטים שנכתב עליהם "כצאן לטבח", והביעו מחאה נגד חברת הדירקטוריון גליה מאור, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי לשעבר, וקראו לה להתפטר. גם נגד שרי האוצר והכלכלה משה כחלון ואלי כהן הונפו שלטים. כ-150 עובדים הפגינו במפעל טבע בנאות חובב שמדרום לבאר שבע.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתבצרות במפעל טבע בירושלים
מומלצים