שתף קטע נבחר

אחרי כ-5 שנים: כתב אישום בעקבות מות קשישה בבית אבות

מרים פזה בת ה-86 מתה לאחר שהושארה במקלחת ונכוותה קשות בשנת 2013. כעת מואשמים מנהל בית האבות שבה שהתה פזה, אברהם שוחט, והמטפל נפוליאן ביינה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות

 

מרים פזה ז"ל עם בעלה ()
מרים פזה ז"ל עם בעלה

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (א') לבית משפט השלום בפתח תקווה כתב אישום נגד מנהל המרכז הסיעודי "נאות השרון" אברהם שוחט ונגד מטפל לשעבר במוסד נפוליאון ביינה בגין גרימת מותה ברשלנות של דיירת בבית האבות, מרים פזה ז"ל, בשנת 2013. 

 

לפי כתב האישום, ביינה רחץ את פזה. הוא פתח את ידית ברז המים בצד המים החמים וכעבור כמה שניות גילה כי הותיר את ספוג הרחצה בחדר אחר והניח את צינור ראש המקלחת בזמן שמים חמים זורמים ממנו וניתזים לעבר פזה בת ה-86. הוא יצא מחדר הרחצה והותיר אותה לבדה.

 

ביינה, עובד זר מאריתריאה בן 31, נעדר מחדר הרחצה למשך כשתי דקות והמים התחממו לטמפרטורה גבוהה שהגיעה לטמפרטורה מסוכנת של 45 מעלות. נוכח מצבה הסיעודי של המנוחה, היא לא הייתה יכולה לזוז או לסגור את הברז והחלה לצרוח מכאב.

 

כתוצאה נגרמו לקשישה כוויות בכ-45% מכלל שטח גופה. כשחזר ביינה לחדר הרחצה וראה את המתרחש, מיהר לסגור את ברז המים החמים ולהזעיק טיפול רפואי. המנוחה טופלה תחילה ב"נאות השרון", משהחמיר מצבה הועברה לבית חולים ובהמשך נפטרה בעקבות הכוויות הרבות והקשות שספגה.

 

שוחט, מנהל בית האבות, מואשם כי בהיותו מנהל הוא האחראי הבלעדי על מילוי הוראות החוק והנחיות משרד הבריאות, לרבות הוראות המחייבות התקנת מנגנון לוויסות טמפרטורות המים כדי למנוע כוויות בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

 

בכתב האישום נטען כי שוחט, בן 49, לא דאג להתקנת מנגנון ויסות מים במוסד, וטמפרטורת המים החמים בנקודות הקצה הגיעה כדי 55 ואף 60 מעלות. בהיעדר מנגנון ויסות כאמור, אף לא נקט שוחט באמצעי זהירות חלופיים אחרים למניעת כוויות לחוסים במקום, ובכללם, הדרכות לעובדים, פיקוח, בקרות או אמצעים טכנולוגיים אחרים, לא מינה אחראי בעל הכשרה מתאימה בנאות השרון בתחום ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים