שתף קטע נבחר

הלך לעולמו פרופ' אליעזר רחמילביץ'

אחד מבכירי ההמטולוגים בישראל נפטר והוא בן 82. בעבר היה רופאו האישי של ראש הממשלה. נתניהו ורעייתו ספדו לו: "תודה על עזרתו המסורה בטיפול בהורינו הקשישים"

פרופ' אליעזר רחמילביץ', מבכירי ההמטולוגים בישראל ומי ששימש בתפקיד רופאו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הלך הלילה לעולמו בגיל 82. הוא יובא למנוחות מחר (יום ב') ב-14:00 בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

פרופ' אליעזר רחמילביץ' (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
פרופ' אליעזר רחמילביץ'(צילום: דוד רובינגר)
  

רחמילביץ' סיים לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והתמחה ברפואה בפנימית והמטולוגיה (תחום הבעיות והמחלות הקשורות למערכת הדם) בבית החולים הדסה. לאחר מכן עבד בבית החולים האוניברסיטאי בבוסטון. ב-1966 הצטרף לסגל האקדמי של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית ולאחר כמה שנים מונה לפרופסור מן המניין.

 

רחמילביץ' נחשב לאחד מבכירי ההמטולוגים בישראל ועמד שנים בראש המחלקות להמטולוגיה בהדסה הר הצופים, הדסה עין כרם ובבית החולים וולפסון בחולון. אחר כך מונה לנציב קבילות הציבור הראשון במשרד הבריאות והשתתף בוועדה שבדקה את פרשת השמדת מנות הדם של יהודי אתיופיה.

 

ב-1996 עלה שמו לכותרות בשל מה שכונה "פרשת דסי רבינוביץ'". רחמילביץ' טיפל ברבינוביץ', נערה שחלתה בלוקמיה וסרטן לימפומה. רבינוביץ' ז"ל החליטה לעבור ולקבל טיפול בבית החולים רמב"ם, ולהמשיך ולקבל טיפולים תומכים בבית החולים הדסה הקרוב לביתה. רחמילביץ', שזעם על ההחלטה של רבינוביץ' לעזוב לבית חולים אחר, סירב לתת לה טיפול והורה לרופאיו שלא לתת לה מענה.

 

הסיפור נחשף ועורר מהומה. בעקבות הפרסום הקים משרד הבריאות ועדה שבדקה את התלונה. הוועדה החליטה להגיש קובלנה נגד פרופ' רחמילביץ' באשמה של "רשלנות והתנהגות שאינה הולמת רופא". שנתיים מאוחר יותר קבעו רוב חברי ועדה כי התנהגותו אינה הולמת רופא וכי הנחייתו הייתה בעלת פוטנציאל לפגיעה גופנית קשה ואף מסכנת חיים. רחמילביץ' ננזף בעקבות התנהלותו.

רחמילביץ' ז"ל עם רעייתו טובה (צילום: עומר שלו  ) (צילום: עומר שלו  )
רחמילביץ' ז"ל עם רעייתו טובה(צילום: עומר שלו )
 

רחמילביץ' גם היה מעורב לאחרונה מאחורי הקלעים במשבר המחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בבית החולים הדסה, והוא ניסה לגייס כספים לטובת תוספת מיטות למחלקה כדי להחזיר את הרופאים. רחמילביץ', שהיה ממקימי המחלקה בהדסה ומהמשתילים הראשונים של מח עצם בילדים בישראל, טען בוועדת הבריאות של הכנסת שאין להשתיל מח עצם בילדים במחלקה להשתלות במבוגרים, כפי שבהדסה ניסו לעשות.

 

רחמילביץ' היה גם רופאו האישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ופרסם בהתאם לבקשתו דו"ח מפורט על מצב בריאותו ב-2006. מטעמו של נתניהו נמסר הבוקר: "ראש הממשלה ורעייתו מביעים צער עמוק על פטירתו. פרופסור רחמילביץ' היה מהבולטים שברופאי ישראל ובעל מוניטין בהמטולוגיה. הוא היה בן לרופא גדול והמשיך את המסורת של אביו. הוא היה ידיד המשפחה, ואנו אסירי תודה לו על עזרתו המסורה בטיפול בהורינו הקשישים בשנות חוליים. אנו שולחים תנחומים לרעייתו ולכל בני משפחתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
פרופ' אליעזר רחמילביץ' ז"ל
צילום: דוד רובינגר
מומלצים