שתף קטע נבחר

"טבע מסרבת לשלם 3 מיליארד שקל מס"

התשלום הוא בגין שומה פתוחה על השנים 2014 ו-2015, שבהן כבר לא היה לטבע פטור מתשלומי מס. ח"כ שלי יחימוביץ' חשפה את המידע בכנסת ואמרה: "רשות המס לא מדווחת על שומות פתוחות. אסור לה. אבל לי מותר, יש לי חסינות כחברת כנסת". המשמעות: טבע לא שילמה כלל מיסים למדינת ישראל בכל שנות פעילותה

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) חשפה הבוקר (ב') בכנסת כי טבע מסרבת לשלם מיליארד שקלים וחצי מס בגין 2014, ומיליארד שקלים וחצי נוספים בגין 2015. החברה הייתה אמורה לשלם את המיסים - אומנם בשנים אלה נהנתה מהקלות מפליגות במס, אך כבר לא זכתה ל-0% מיסוי.

  

 

האם הקיצוצים יבריאו את טבע? התרחישים האפשריים

דרעי: "הנהלת טבע רוצה עזרה? שתקצץ בשכר המנהלים"

הפגנות? פיטורים? בטבע מגייסים עובדים חדשים

 

יחימוביץ' אמרה זאת בפתח ישיבת הוועדה לביקורת המדינה בראשותה. הוועדה עוסקת היום בסוגיית המאצ'ינג בתקציבי הרווחה ותרומתו השלילית לפערים בין הרשויות. יחימוביץ' סקרה את המתרחש בטבע ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות שר האוצר כחלון ו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

 

בסוגיית המיסוי אמרה יחימוביץ': "כל הזמן מדברים על העשרים מיליארד שטבע קיבלה. על אותו אפס אחוז עגול מס שהיא שילמה עשר שנים, והסתיים לכאורה ב-2013. אז הנה אני רוצה לגלות לכם משהו: טבע עדיין לא שילמה שקל אחד מס למדינה גם אחר כך. וגם היום היא ממשיכה לשלם אפס אחוז מס. לא מסכימה לשלם. אני רבה עם רשות המיסים. זה עימות שאיש לא שומע עליו כי הרשות לא מדווחת על שומות פתוחות. אסור לה. אבל לי מותר, יש לי חסינות מהותית כחברת כנסת. אז הנה: טבע חייבת לכל הפחות מיליארד וחצי על 2014 ומיליארד וחצי על 2015".

 

מנכ"ל טבע קאר שולץ. האם טבע יחויבו לשלם? (צילום: twitter) (צילום: twitter)
מנכ"ל טבע קאר שולץ. האם טבע יחויבו לשלם?(צילום: twitter)

"זה מידע שקיבלתי היישר מגורמים אמינים ביותר ברשות המיסים, והם מדגישים שזו הערכה מקילה", הבהירה יחימוביץ'.

 

ברשות המיסים טוענים כי אין מדובר בחוב ממיסים שטבע צברה, אלא במחלוקת שומתית בין טבע לרשות המיסים, מחלוקת שאינה חריגה. חוב נוצר מדרישת תשלום שלא שולם, אך כאן מדובר בדיוני שומה שמנהלות טבע ורשות המיסים על המס מ-2014 ו-2015. דיונים כאלה מתנהלים בדרך כלל על סמך הדו"חות שמגישה כל חברה לגבי כל שנה. הנתונים על 2016 טרם הומצאו, מפני שעדיין יש להגיש את הדו"ח המתייחס לשנה זו. כזכור, מאז 2011, בעקבות תיקון שנעשה בחוק עידוד השקעות הון, אין עוד מסלול של פטור מלא ממס, ושיעורי המס נעים בין 9%-16%, תלוי במיקום המפעל.

 

"חזירות ותאוות בצע"

"שימו לב לאבסורד, לחוצפה, לעזות המצח: באותן עשר שנים טובות ושמנות שבהן היא נהנתה משיעור מס בלתי נתפס של 0% והרוויחה סכומי עתק, היו לה גם, פה ושם, הפסדים. היא הסתירה אותם. אגרה אותם ליום פקודה – היום שבו, למרבה הזוועה, היא תצטרך לשלם קצת מיסים למדינה שפינקה אותה במשך עשור. ועכשיו הם רוצים להתקזז על זה. ושוב לא משלמים מס. פשוט חזירות, חוצפה ותאוות בצע."

 

 

יחימוביץ' הוסיפה כי רשות המיסים יכולה להוציא כבר היום שומה 03, שמשמעותה הנחיה לטבע לשלם לאלתר את המס שהיא חייבת, כפי שהרשות נוהגת ביחס לעסקים רגילים. היא גילתה גם כי מנכ"ל טבע, קאר שולץ, אמר אתמול לצוותים שליוו אותו כי אין לו כוונה "לזוז במילימטר", כי הוא אינו מתכוון לשנות את מהלכיו וכן נשמע אומר "איימתם עלי בלפחות שבוע של שביתה ולא היה אפילו יום אחד של שביתה; איימתם שיפגעו לנו בהטבות ועכשיו רוצים לתת לנו עוד". בטבע סירבו להגיב לדבריה של יחימוביץ'.

 

יחימוביץ' אמרה כי השביתה הכללית במשק אתמול הייתה שביתת טשטוש והרדמה, ללא דרישות וללא יעדים, וכי אם כחלון וניסנקורן היו מפעילים את כלי המיסוי ואת כלי השביתה באופן נחרץ וחד, שולץ "כבר היה עושה את החישובים הנדרשים ומבין שהמהלך האלים בישראל יעלה לו יותר מכפי שהתכוון לחסוך.

 

"מי מחזיק את מי במקום רגיש, קאר שולץ אותנו או הממשלה וההסתדרות אותו?" שאלה יחימוביץ' וסיימה בקריאה לשניים להפסיק לשתף פעולה עם הנהלת טבע ולפעול לאלתר להצלת העובדים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים