שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עם מתנה לגלגול הבא: קבר בן 4,000 שנה נמצא ליד לוך נס

  ארכיאולוגים מצאו בקבר הקודם גם כלי מעוטר, כנראה מעין סוג של אגרטל או כד, שייתכן שהיה "מתנה לחיים שלאחר המוות"

  קבר בן 4,000 שנה נמצא לאחרונה על ידי חוקרים ליד לוך נס שבסקוטלנד, ומדענים מאמינים כי האזור הזה היווה מעין "אתר מיוחד" לקבורה בתקופת הברונזה.

   

  האגרטל העתיק (צילום: צוות החפירות באתר)
  האגרטל העתיק(צילום: צוות החפירות באתר)

   

  בכלי תקשורת בבריטניה דווח בימים האחרונים כי הקבר העתיק נמצא בעיירה הסקוטית דראמנדרוכיט, אזור שבו גם נמצא לפני כשנתיים קבר נוסף מצופה אבן. ברשת BBC דווח כי ארכיאולוגים מצאו בקבר הקודם גם כלי מעוטר, כנראה מעין סוג של אגרטל או כד, שייתכן שהיה "מתנה לחיים שלאחר המוות" עבור אחד משני האנשים שנקברו בארון הזה.

   

  כאמור, התגלית הקודמת נחשפה בשנת 2015, במהלך תחילת עבודות בנייה על מרכז רפואי חדש, ואז מוקדם יותר השנה נקראו שוב ארכיאולוגים למקום. הפעם הם מצאו קבר קטן יותר, גם הוא מצופה אבן ואף מכוסה בעוד שכבה של אבן חול עבה.

  אתר הקבורה (צילום: צוות החפירות באתר)
  אתר הקבורה(צילום: צוות החפירות באתר)

   

  אף שהקבר עצמו בינתיים התמלא אדמה, ומסיבה זו נהרס חלקית, החפירה במקום חשפה כי הקבר הכיל גם כן כד בצורת פעמון, שהוצב בארון בעת הקבורה. כלי קיבול מסוג זה שנמצא הם אופייניים מאוד לתקופת הברונזה המוקדמת באירופה, שהחלה בסביבות שנת 2400 לפני הספירה.

   

  פעמים רבות ניתן למצוא כלי קיבול או כדים שנקברו באזור זה לצד חפצים נוספים שנקברו, כמו חצים, מגני ידיים וסכיני נחושת. אבל זה לא היה המקרה כאן; הכד שנמצא בקבר בדראמנדרוכיט היה לבדו, וכן היה מדובר בכד קטן יחסית עם עיטורים פשוטים למדי - בדומה לכדים דומים שנמצאו ברחבי סקוטלנד וחוקרים תארכו אותם לשנים 2200-1900 לפני הספירה.

   

  "גילויו של קבר שני מתקופת הברונזה באתר הזה מחזק את הראיות לכך שמדובר באתר קבורה מיוחד בנוף הפרה-היסטורי", הסבירה הארכיאולוגית מארי פטראנה בראיון לרשת BBC. "הארון הזה, יחד עם עוד ארון שנמצא באזור ששימש לאחסון דברי מרפא וכן ארון קבורה נוסף, נותן לנו הרבה מידע על ההיסטוריה של האזור הזה. בראייה היסטורית, תמיד הוצב מעין גלעד על כל המפות של האזור הזה, אבל אפשר להניח שמאות שנים של חרישת השדות הללו הסירה את רוב העדויות להתיישבות הפרה-היסטורית כאן".

   

  כעת ממשיכים החוקרים לנסות ולהבין בין היתר אם הכד שנמצא בתוך הקבר גם הכיל דבר מה בתוכו כמתנה לגלגול הבא של מי שנקבר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צוות החפירות באתר
  אתר הקבורה בסקוטלנד
  צילום: צוות החפירות באתר
  מומלצים