שתף קטע נבחר

נעצרה הנערה הפלסטינית שתועדה מכה לוחמי צה"ל

לוחמות מג"ב עצרו לפנות בוקר את עאהד תמימי, אחת משתי הנערות הפלסטיניות שתועדו מקללות ומכות לוחמי צה"ל במהלך הפגנה בנבי סאלח. צה"ל: "מפקד הכוח פעל באופן מקצועי, אך ניתן היה לעצור את הנערות בשטח". אביה של תמימי טען: "גנבו טלפונים ומחשבים מביתי, הכו את אשתי וילדיי"

 

 

כוחות צה"ל ומג"ב עצרו לפנות בוקר (בין שני לשלישי) את עאהד תמימי, אחת משתי הנערות הפלסטיניות שתועדו מתגרות בחיילים ומכות אותם במהלך הפרת סדר בכפר הפלסטיני נבי סאלח. בסרטון, שצולם בעת קיום ההפגנה השבועית בכפר ביום שישי האחרון, נראים החיילים כשהם שומרים על איפוק. תמימי הועברה להמשך טיפול וחקירה במשטרה ולא בשב"כ בשל מעשיה.

 

בסרטון נראות שתי נערות פלסטיניות, כשאחת מהן מתגרה בחיילים שעומדים במקום, מציקה להם, מנסה להרביץ להם ולבעוט בהם והם שומרים על איפוק ולא נופלים למלכודת התקשורתית שהוטמנה להם. במהלך מעצרה הפעילו נגדה הלוחמות כוח מתון לאחר שתמימי התנגדה פיזית למעצר ואיימה על הלוחמות שתכה אותן.

 

מצה"ל נמסר כי במהלך הפרת הסדר יידו כ-200 פלסטינים אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגוללו את אשר אירע במקום: "במהלך הפרת הסדר נכנסו מספר פלסטינים לתוך בית סמוך והמשיכו לזרוק אבנים מתוכו לעבר החיילים בהסכמת המשפחה. הכוחות הוציאו את כלל מפרי הסדר מתוך הבית ונשארו לעמוד בפתחו על מנת למנוע כניסה נוספת. בהמשך, יצאו מספר פלסטיניות אל החיילים במטרה ליצור פרובוקציה". 

 

מתחקיר ראשוני שקיים מפקד גדוד 'רותם' עולה כי מפקד הפלוגה הגיע בעצמו סמוך לבית על מנת למנוע ממפרי סדר נוספים להיכנס אליו. בצה"ל מסרו כי "מפקד הכוח, לו נתון שיקול הדעת המבצעי, פעל באופן מקצועי בכך שלא נגרר לאלימות, אך היה ניתן לעצור את הפלסטיניות בשטח, מכיוון שהופעלה על ידן אלימות פיזית והן בשל העובדה כי ניסו להפריע לחיילים לבצע את משימתם".

 

בשבוע שעבר קיבל הגדוד תעודת הצטיינות ממפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, על תפקודו ביהודה ושומרון במהלך התעסוקה המבצעית בגזרת רמאללה. לפני כחודש הודח מפקד בגדוד לאחר שכוח מהגדוד ירה למוות בפלסטיני חשוד לא חמוש שהיה ברכבו בכניסה לנבי סלאח.

 

תמימי (מימין) מכה לוחם צה"ל בנבי סאלח ()
תמימי (מימין) מכה לוחם צה"ל בנבי סאלח

מעצרה של תמימי, הלילה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מעצרה של תמימי, הלילה(צילום: דובר צה"ל)

 

עאהד תמימי היא בתו של אחד הפעילים הבולטים של הכפר נבי סאלח שמקדם בין היתר את ההפגנות השבועיות בכפר. היא קוראת לחיילים בסרטון לצאת מהחצר שבה הם נמצאים כשאישה נוספת מגיעה למקום ומנסה לחצוץ בינה לבינם למרות שהם לא מגיבים להתגרות.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה אחד מבני המשפחה הזאת מתועדים כשהם מתגרים בחיילים. לפני כמה שנים תועדה עאהד תמימי כשהיא נושכת חייל אשר שהגיע לעצור את אח שלה במהלך עימותים שפרצו במקום במסגרת ההפגנות השבועיות בכפר. במקרה אחר היא תועדה כשהיא צועקת וצורחת על איש כוחות הביטחון במהלך הפגנה ומנסה להוציאו משלוותו.

 

הפוסט שפרסם הלילה האב ()
הפוסט שפרסם הלילה האב

בצה"ל גיבו את התנהגות הלוחמים וכמו כל אירוע מבררים אם ניתן היה לטפל אחרת בשתי הנערות.

 

אביה של עאהד, באסם תמימי, כתב הלילה בחשבון הפייסבוק שלו: "כוחות צה"ל פשטו על הבית שלי ועצרו את בתי בעקבות המתקפה של התקשורת הישראלית נגדה. הם גנבו את הטלפונים, המצלמות והמחשבים הניידים שלנו והכו את אשתי ואת ילדיי. שחררו את עאהד תמימי!".

 

 

אתמול סיפר האב ל-ynet ול"ידיעות אחרונות": "החיילים נכנסו לשטח הבית והחלו לזרוק רימוני גז ושברו את חלונות הבית. שעה קודם לתקרית הזאת הכו בחור צעיר מהכפר, יש אפילו סיכוי שמי שהכו אותו היו השניים האלה".

 

לדבריו, הוא לא הופתע מכך שהחיילים שמרו על איפוק ולא עצרו אותה. "ההתנהגות שלהם לא הרשימה אותי. לפני זה הוא ירה רימוני גז ושבר חלונות. אולי ברגע הזה נראה כאילו ההתנהגות שלהם היא אנושית אבל אני לא חושב שההתנהגות הכללית שלהם באותו יום הייתה אנושית. אני גאה בבת שלי ובמה שהיא עשתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים