שתף קטע נבחר

עובדי טבע: היה פיגוע, עוצרים הפצת תרופות לסרטן

המנכ"ל קאר שולץ הודיע לנתניהו כי לא יצמצם את מספר המפוטרים והתריע כי "ניסיון לשינוי עלול להוביל לסגירת עוד מפעלים" - והעובדים מגיבים. הם הציתו צמיגים, נקשרו באזיקים לשער - והודיעו כי יפסיקו הפצת תרופות. "נמשיך להתבצר, נוודא שתרופות לא ייצאו מהמפעל", הבהירו

 

 

 

מנכ"ל טבע אמר לא לנתניהו - והעובדים מחריפים את המאבק. לאחר שקאר שולץ הודיע אחר הצהריים (יום ג') לראש הממשלה שאין בכוונתו לצמצם את מספר המפוטרים ולבטל את סגירת המפעלים בירושלים, יצאו העובדים להפגין: בטבע טבליות הם הבעירו צמיגים, בטבע משאפים הסמוך הם נקשרו באזיקים לשער המפעל. נציגי העובדים בטבע טבליות הודיעו כי לאחר הפסקת הייצור החלו בהפסקת הפצת תרופות נגד סרטן, איידס, צהבת ומחלות אחרות. הלילה העובדים יישנו במחסנים כדי לוודא שלא ייצאו מהמפעל.

 

יו"ר ועד עובדי טבע טבליות, איציק בן סימון, אמר כי "ביום חמישי היה פיגוע בירושלים. אנחנו נמשיך להתבצר בכניסה למפעל, נתרחב לעוד צמתים ברחבי הארץ. שום ייצור לא יעבוד. אנחנו לא מקבלים את החלטת המנכ"ל קאר שולץ לפטר אלפי עובדים ולסגור את המפעל ב-2019. אנחנו חבילה אחת. אנחנו מבקשים סליחה מהחולים שהתרופות יושבות פה ולא יכולות לצאת, אבל האחריות על הנהלת טבע. אנחנו עומדים ביעדים, אנחנו מפעל רווחי ונמשיך להתקיים בירושלים".

הבערת צמיגים על ידי עובדי טבע טבליות (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
הבערת צמיגים על ידי עובדי טבע טבליות(צילום: עמית שאבי)

מחאת העובדים בירושלים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מחאת העובדים בירושלים(צילום: עמית שאבי)

 

 

אורטל יעקב, מנהלת פרויקטים של השקות תכשירים חדשים, קראה למנכ"ל שולץ לבוא להיפגש עם העובדים במפעל: "אנחנו מבינים שצריכים להודיע על פיטורים קודם כל לבורסה, אבל מאז אף אחד לא דיבר איתנו. אנחנו מזמינים את קאר שולץ לפה לראות את האנשים והטכנולוגיה. עד היום כף רגלו לא דרכה פה, אנחנו אנשים מתורבתים ואנחנו רוצים לקיים איתו דיאלוג".

 

דובר ההסתדרות יניב לוי אמר כי "לממשלת ישראל אסור להיכנע לתכתיבים של מנכ"ל טבע ולהגיב בצורה רופסת. ההסתדרות תמשיך במאבק על צמצום מספר המפוטרים. על הממשלה להעביר בהקדם חקיקה שתשמור על מעמד האדם העובד ותקשר בין מערך המיסוי וההשקעות לבין התעסוקה בישראל. חברי דירקטוריון טבע צריכים לעשות לעצמם חשבון נפש".

ראש הממשלה ונתניהו והמנכ"ל שולץ (צילום: twitter, רויטרס, עמית שאבי) (צילום: twitter, רויטרס, עמית שאבי)
ראש הממשלה ונתניהו והמנכ"ל שולץ(צילום: twitter, רויטרס, עמית שאבי)
 

בפגישה עם נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ושר העבודה והרווחה חיים כץ הבהיר שולץ: "פעילות ייצור שאיננה רווחית או שננסה לשפר את הרווחיות או שנסגור. את הטבליות במפעל בירושלים אפשר לייצר בחצי מהעלות במזרח אירופה. למשאפים שמיוצרים במפעל השני אין ביקוש כמעט".

 

שולץ אמר לנתניהו כי לא יצמצם את מספר המפוטרים, סירב לכל ההצעות שהועלו והבהיר כי תוכנית הפיטורים תצא לפועל במלואה. "זאת התוכנית שלנו להתמודד עם המצב שאליו נקלענו. כל ניסיון שלכם לשנות משהו בתוכנית, עלול להסב לחברה נזק גדול ולגרום לעוד מפוטרים ולסגירת מפעלים נוספים", התריע. לאור זאת, הממשלה לא מתכוונת לשקול מתן מענקים לטבע וצפויה לחפש אלטרנטיבות לעובדים.

 

במהלך הדיון שוחחו נתניהו ושולץ בצורך למציאת פתרון תעסוקתי לעובדים. גורמים שנכחו בדיון טענו כי גם ראשי טבע הבינו כי הם צריכים לנסות ולסייע בכך. "אנחנו רוצים להציל את טבע וזה אומר לצמצם את בסיס העלויות של החברה", אמר שולץ.

 

ח״כ איציק שמולי הגיב: "מנכ"ל טבע פשוט משתין מהמקפצה על ראשה של כל המדינה. מצער שאפילו את ראש הממשלה הוא לא סופר ואפילו להגמיש במעט את תכניתו אינו מוכן. הגיע הזמן שהממשלה תחדל מהגישה המתרפסת והכנועה ותלך למדיניות נחרצת יותר, לרבות מימוש שומת המס הריאלית של השנים האחרונות אחרי שטבע יורקת לבאר שממנה שאבה הון עתק".

 

עדי רוזנברג השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מבעירים צמיגים בטבע טבליות
צילום: עמית שאבי
מומלצים