שתף קטע נבחר

נתניהו: "רוב המלצות המשטרה מושלכות לפח"

רה"מ תקף בחריפות את המשטרה באירוע של הליכוד. "אז יהיו המלצות, אז מה?", אמר וחיקה את פרשני הטלוויזיה. לדבריו, "יש כאן מסע ציד מאורגן. המפגינים ברוטשילד ממומנים על ידי הקרן החדשה". נתניהו ציטט את הנשיא ריבלין, הקהל שרק בוז

 

 

"אז יהיו המלצות, אז מה?": מול קהל אוהד תקף ראש הממשלה בחריפות את המשטרה. שעתיים לאחר שנאומו בחידון התנ"ך למבוגרים נקטע על ידי מפגינים, נאם הערב (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע הרמת כוסית של הליכוד לרגל נר שמיני של חנוכה בכפר המכבייה וטען כי "רוב המלצות המשטרה מושלכות לפח".

 

ראש הממשלה התייחס במעורפל לחקירות השונות נגדו ולשרשרת ההפגנות השבועיות נגד השחיתות בערים שונות בארץ: "המכפישים בכיכרות ובמהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה לפני שיוצא ממנו כל האוויר. עכשיו הם מנסים לבנות מתח, 'מה יהיה עם ההמלצות?'. אז אני הולך לעשות לכם ספוילר. בעוד שבועות בודדים ישבו באולפני הטלויזיה כתבים ופרשנים והם יפתחו את מהדורת החדשות בכותרות מפוצצות: 'המלצות חמורות ביותר, יש לומר חמורות מאוד. רוצה לומר, מן החמורות שידעה המדינה'.

 

"אתם בטח שואלים את עצמכם איך אני יודע את זה. כבר בינואר לפני כמעט שנה הודלף 'המשטרה תמליץ להגיש כתב אישום נגד נתניהו'. יש עיתונות טובה. הם ידעו כבר לפני שנה, רק כמה ימים אחריי שנפתחה החקירה. אז יש לי שאלה, בשביל מה היה צריך עוד חמש חקירות? בשביל מה היה צריך עוד שנה? בזבוז זמן, בזבוז כספי ציבור. אז יהיו המלצות, אז מה.

 

"הנה עובדה שספק אם אתם או הציבור יודע. רוב רובן של המלצות המשטרה נגמרות בלא כלום. יותר מ-60% מהמלצות המשטרה מושלכות לפח. יותר מ-60% לא מגיעות לכתב אישום. מדובר בהמלצות על אלפי אזרחים מן השורה ובאינספור אנשי ציבור, שרים, חברי כנסת. זה מתחיל בכותרות מפוצצות ורוב הפעמים זה נגמר בלא כלום".

רא/ש הממשלה, במהלך נאומו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רא/ש הממשלה, במהלך נאומו(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו, הערב בכפר המכבייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו, הערב בכפר המכבייה(צילום: מוטי קמחי)
נתניהו הוסיף: "אבל בינתיים קורה משהו. בינתיים הורסים לאנשים האלה את החיים. שופכים את דמם, פוגעים בשמם הטוב. אחד מאישי הציבור הללו סיפר על החוויה הקשה הזאת. נפתחה נגדו חקירה והמשטרה המליצה להגיש כתב אישום ובסוף אחרי שנים היועץ המשפטי לממשלה זרק את המלצת המשטרה לפח וזרק את התיק. אותו איש אמר כך: 'מי יחזיר לי ולמשפחתי שלוש שנים וחצי קשות שלקחו לי? לראשונה בחיי חשתי את הסיטואציה שבה עומד איש ציבור חשוף. ללא יכולת להגן על שמו הטוב'. רבותיי, מי שאומר את זה מכהן כנשיא המדינה כיום (הקהל הגיב בבוז - מ"א)".

 

נתניהו לא דייק: אכן היו שבעה תיקים נגד הנשיא כיום ראובן ריבלין, אבל את כולם המליצה המשטרה לסגור והיועמ"ש דאז מני מזוז קיבל את עמדתה. אותו ציטוט של ריבלין, שהקריא נתניהו, נאמר בטקס השבעת שופטים לפני שבוע.

 

למרות זאת, נתניהו המשיך: "מי זוכר בכלל את ההמלצות הללו נגדו? אז היו המלצות. המלצות דומות לאלה ניתנו על אנשי ציבור אינספור וברוב המקרים גם הם נגמרו בלא כלום. ואני מבטיח לכם, כך יקרה גם הפעם. גם ההמלצות הללו יושלכו הצידה, ואני אומר את זה מסיבה פשוטה: כי לא היה כלום. בסוף, האוויר החם הזה ייצא גם מהבלון הזה".

 

את החקירות וההפגנות נגדו הוא הגדיר "מסע ציד מאורגן", והוסיף: "עכשיו כמובן שאת המפגינים ברוטשילד במימון הקרן החדשה כל זה לא מעניין בכלל. הם מעוניינים בדבר אחר. להמשיך להפיל את הליכוד, להחליף אותו בממשלת שמאל כפי שהם מנסים לעשות פעם אחר פעם, זה אותו מקום, אותם מפגינים, אותה מטרה ורק התירוצים משתנים. היום הם מנפנפים באותה סיסמא שאיתה ב-92 השמאל הפיל את ממשלת שמיר וגרם לאסון אוסלו. הפעם הם אומרים 'זה לא פוליטי'. שמעתם? זה לא פוליטי. הצחקתם אותנו. שלטי די לכיבוש, זה לא פוליטי. שלטים בעד BDS, לא פוליטי, מה פאתום. רבותיי, אין יותר פוליטי מזה וכל אדם הגון יודע את האמת הפשוטה הזאת.

 

"ראיתם מי מוביל את ההפגנות הללו? זאת בדיחה. אחד מהם העיד שאנשים ישבו בכלא על השחיתויות שהוא עשה. אלה אנשים שהורסים את שלטון החוק. הם הפגינו מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה ומנסים כל הזמן להפעיל לחץ בריוני פסול על גורמי אכיפה. הם לא רוצים משפט תקין, הם רוצים משפט שדה ברושטילד, ולזה הם קוראים שלטון החוק.

 

"אני אומר לחברינו באופוזיציה, רוצים להחליף שלטון? סבלנות. גם אז התקשורת השמאלית תעזור לכם בכל כוחה. אנחנו נדאג לשמור על ערוץ 20 כדי שלא כל התקשורת תהיה שמאלית. בדמוקרטיה צריך חופש ביטוי, לפחות בחלקה. אני אומר לחברינו לאופוזיציה, סבלנות, בעוד שנתיים, אחרי שהממשלה שלנו תעשה דברים גדולים למען המדינה, תבואו לקלפי, תצביעו, ושוב תפסידו. שוב תפסידו כי העם רואה את הדברים הגדולים שאנחנו עושים כי הציבור חכם ויודע את האמת".

 (צילום: קובי ריכטר, TPS) (צילום: קובי ריכטר, TPS)
(צילום: קובי ריכטר, TPS)

בתחילת נאומו התייחס נתניהו למעמד ירושלים ולהצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "יש לי חדשות - הכותל הוא שלנו ותמיד יהיה שלנו. מדינת ישראל עוברת ימים היסטוריים. 100 שנים אחרי הצהרת בלפור, 70 שנים אחרי הכרזת המדינה, נשיא ארה"ב טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל. כל הכבוד לו. אני רואה בזה הישג מדיני ראשון במעלה. היו נשיאים אחרים שנתנו את ההבטחה הזאת אבל היא לא התקיימה. המהלך הזה ייזכר לדורות.

 

"הנה הדבר החשוב, הכי חשוב והראשון שאנחנו עושים: אנחנו שומרים על ביטחון ישראל. אנחנו עושים זאת בכל מקום - בים, באוויר, ביבשה. אנחנו שומרים על הגבולות. בלמנו את ההסתננות לישראל, ומעל הכל אנחנו מעבירים לאויבנו מסר פשוט - מי שפוגע בנו אנחנו פוגעים בו. מי שמאיים להשמיד אותנו שם עצמו בסכנת כלייה". 

 

כאלף פעילי ליכוד הגיעו הערב לאירוע בהשתתפות חברי הכנסת, שרי הליכוד וכאמור גם ראש הממשלה. עוד לפני תחילת האירוע השמיעו פעילים רבים זעם על הפרשות האחרונות שבהן מעורבים לכאורה פעילי ליכוד מרכזיים ויו"ר הקואליצה דוד ביטן וטענו כי יש רדיפה אובססיבית אחרי הליכוד וראשיו. בכניסה נרשמו דוחק וצפיפות רבים, וגם הפעילים הבולטים מחו על כך. כמה מהם חילקו חולצות ועליהן הכיתוב: "אוהבים את נתניהו".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים