שתף קטע נבחר

בניגוד לדברי נתניהו: המשטרה לא המליצה להעמיד לדין את ריבלין

רה"מ ניסה לגמד את החשיבות של המלצות משטרה נגדו - אם יגיעו - וסיפר שהיועמ"ש "זרק לפח" המלצה נגד יו"ר הכנסת דאז והנשיא כיום. אלא שהמשטרה דווקא לא המליצה אז להגיש כתבי אישום נגד ריבלין

 

 

עיוות עובדות בנאום התוקפני שנשא הערב (יום ג') ראש הממשלה בכפר המכבייה: כדי להפחית בחשיבות של המלצות המשטרה שעשויות להתקבל בתום החקירות הפליליות השונות נגדו, טען בנימין נתניהו שהמשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד הנשיא ראובן ריבלין בעת שכיהן כיו"ר הכנסת, אך לימים השליך אותן היועמ"ש מני מזוז לפח. הוא אף ציטט את ריבלין שאמר: "מי יחזיר לי ולמשפחתי שלוש שנים וחצי קשות שלקחו לי? לראשונה בחיי חשתי את הסיטואציה שבה עומד איש ציבור חשוף. ללא יכולת להגן על שמו הטוב".

 

אלא שנתניהו המציא עובדות. הוא ציטט במדויק דברים שסיפר לאחרונה הנשיא ריבלין בנאומו בהשבעת שופטים, על מסכת הייסורים שעבר בשל חקירה בעניינו שהתארכה ובשל כך נמנע ממנו תפקיד שר המשפטים. אבל בניגוד לדברי נתניהו, המשטרה כלל לא המליצה להגיש נגד ריבלין כתבי אישום. המלצתה הייתה לסגור שבעה תיקים ישנים, והיועץ המשפטי אז מזוז קיבל את ההמלצה וסגר את התיקים. 

 

מדובר בתיקים הקשורים ברובם לעסקים שניהל ריבלין עם ידידו הקבלן דוד אפל, שהואשם ששיחד אישים פוליטיים ובהם ראש הממשלה. במקביל נסגרו התיקים הרלוונטיים גם נגד אפל.

נתניהו וריבלין. ההמלצה הייתה לסגור את התיקים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו וריבלין. ההמלצה הייתה לסגור את התיקים(צילום: גיל יוחנן)

החשדות יוחסו לשנים 1998 עד 2001, שבמהלכן כיהן ריבלין כח"כ מטעם הליכוד וכחבר בוועדה למינוי שופטים. שישה מהתיקים נסגרו מחוסר אשמה, לפי המלצת המשטרה והפרקליטות, ואחד מהם - מחוסר ראיות ועניין לציבור.

 

עוד לפני שנבחר לכנסת שימש ריבלין יועץ משפטי של חברת "צביון", הקשורה לדוד אפל. ב-2001, עוד בטרם מונה לשר, נחקר ריבלין בפרשה בחשד לקבלת טובות הנאה מידידו הקבלן. המשטרה חשדה שאפל מימן עבורו אירוע פוליטי וארוחה במסעדה ירושלמית בעלות של 800 שקל. הח"כ ריבלין נחשד גם שסייע להסדרת ויזות לארה"ב לילדיו של אפל.

 

כמו כן הוא נחקר בחשד לשיבוש הליכי חקירה נגד השר לשעבר יצחק מרדכי על הטרדות מיניות. בפרשה עלה חשד שלפיו ריבלין קיבל את המידע הראשוני על החשדות מיו"ר הכנסת דאז אברהם בורג, העבירו לאפל - וזה העבירו למרדכי. תיק זה נסגר מחוסר ראיות ומחוסר עניין לציבור.

 

בתיק אחר, שנסגר מחוסר אשמה, נחשד ריבלין שסייע לגייס תרומות לארגון "שמע". בתיק אחר שנסגר עלה חשד לעסקת שוחד בתיווכו של הח"כ דאז מיכאל קליינר.

נתניהו, הערב בכפר המכבייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו, הערב בכפר המכבייה(צילום: מוטי קמחי)

ריבלין נחשד גם שפעל תוך הפרת אמונים בהליכי חקיקת חוק לשחרור מוקדם של אסירים. בתיק השביעי והאחרון נחשד ריבלין במסירת מידע לדוד אפל מתוך ישיבת של הוועדה לבחירת שופטים.

 

לאחר החלטת היועץ מזוז לסגור את שבעת התיקים הגיב אז יו"ר הכנסת ריבלין: "אני פשוט לא יודע מי ישלם למשפחתי על 11 שעות של חקירה במשטרה ועוד שלוש וחצי שנים שבהן רבץ עלינו כתם על לא עוול בכפנו. מי יחזיר לנו עכשיו את הכבוד שנגזל?".

 

"נתניהו משקר לגבי מימון ההפגנות"

טענה נוספת של נתניהו בנאום הייתה שההפגנות השבועיות נגד השחיתות ממומנות על ידי הקרן החדשה לישראל. אלא שמנכ"ל הקרן בארץ, מיקי גיצין, הכחיש את הדברים.

 

בתגובה שמסר בעקבות הנאום אמר: "תעשיית השקרים של ראש הממשלה נמשכת. הערב ניצל נתניהו את הנר האחרון של חנוכה כדי להפיץ שוב את השקר שלפיו הקרן החדשה לישראל מממנת את ההפגנות ברוטשילד. מפחיד לחשוב שהאיש שמוביל את ישראל מבסס את שלטונו על מנגנון שקרים, הפחדות והמצאות.

 

"גם אם ראש הממשלה ימשיך לחזור על השקר הזה זה עדיין יהיה שקר. אנחנו קוראים לנתניהו להוכיח את האשמתו או להתנצל על דבריו מיד. שקרים מסוג זה, יחד עם חשדות רבים לשחיתות עמוקה שלו ושל מקורביו, הם אלה שמוציאים לרחובות מדי מוצאי שבת עשרות אלפי ישראלים כועסים, בהם ימנים ושמאלנים, חילונים ודתיים, אזרחים שזועמים על השחיתות בה מתנהלת ממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו, הערב בכפר המכבייה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים