שתף קטע נבחר

ארדן על דברי נתניהו: "מסכים עם חלק מהם, לא עם הסגנון"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לנאומו התקיף של ראש הממשלה נגד המלצות המשטרה והבהיר כי הוא מגבה את לובשי המדים. "אני לא מטיל דופי בתפקידה", אמר ארדן. "יש צדק בחלק מדברי נתניהו, לא שלם עם כל האמירות". המפכ"ל לשעבר אסף חפץ תקף את נתניהו: "האמירות שלו - שטויות במיץ עגבניות"

 

בעד הדברים, לא בעד הסגנון: השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב במליאת הכנסת לנאומו החריף של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתקף אמש בטקס הדלקת נרות חנוכה את המלצות המשטרה בחקירותיו. "חלק מהדברים שהוא אמר, יש בהם צדק, אך אני לא שלם עם כל האמירות ולא עם הסגנון או הפרשנות שיכולה להינתן לדברים הללו", אמר ארדן.

 

השר לביטחון פנים אמר את הדברים בתגובה לשאילתא של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בנאום במליאה, אף שהשאילתא לא עסקה בנושא. "אני מגבה את משטרת ישראל מיום כניסתי לתפקיד. אני אומר מעל כל במה שאני חושב שהמשטרה עושה את תפקידה, וזה תפקידה ואני לא מטיל דופי בתפקידה", הבהיר ארדן.

מסכים חלקית. השר ארדן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מסכים חלקית. השר ארדן(צילום: אוהד צויגנברג)

"חלק מהדברים שהוא אמר, יש בהם צדק וצריך להסביר אותם בצורה מעמיקה יותר לציבור. אני לא שלם עם כל האמירות ואני לא שלם עם הסגנון או הפרשנות שיכולה להינתן לדברים הללו, אבל הנושא הוא יותר מורכב מאיך שאתה (הכוונה לשטרן) מנסה להציג אותו. דרך אגב, בחקירה שבה הסמכות על פי חוק נתונה ליועץ המשפטי, לממשלה אין מעמד וגם אין המלצות - יש סיכום חקירה. ולכן, כפי שאמרתי, הנושא הזה יותר מורכב, ואני בהחלט אתייחס אליו בימים הקרובים".

 

במהלך הדיון במליאה על הצעת החוק של האופוזיציה כי על ראש ממשלה להתפטר 30 ימים אחרי הגשת כתב אישום נגדו התייחסה גם שרת המשפטים איילת שקד לנושא הבוער: "כולנו מסכימים ששר שיוגש נגדו כתב אישום, יכול לזוז הצידה. צריך ללמוד לקח מהסיפור של ראובן ריבלין שנחקר פעם אחת והתיק היה פתוח יותר משלוש שנים. צריך ללמוד לקח מהסיפור הזה וגם אנחנו, שלא צריך לשתוק על עבירות כאלו".

 

הבוקר התייחס מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב-ניצב בדימוס אסף חפץ, לדבריו של נתניהו בריאיון לאולפן ynet: "הוא עושה את הדבר הכי גרוע שרק יכול להיות - הוא מערער את אמון הציבור במשטרה. המשטרה לא יכולה לעבוד ולפעול במדינה דמוקרטית כשאין לה את אמון הציבור".

חפץ נגד נתניהו (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, דנה קופל) (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, דנה קופל)
חפץ נגד נתניהו(צילום: יונתן זינדל/פלאש90, דנה קופל)

 

הוא הוסיף: "אני אמרתי כבר מזמן, הוא היה צריך להתפטר מזמן עקב תשתית הראיות, ועצם זה שהוא מודה שהוא קיבל מתנות. אין לי ספק שבסוף באמת יהיה כתב אישום, אם על שוחד או לא על שוחד אני לא יודע, אבל הציפיות שלי ממנו הן שמזמן היה צריך להתפטר ולא למשוך את המערכת ולהכניס אותנו לכזה מלכוד".

 

על טענתו של נתניהו כי "רוב המלצות המשטרה מושלכות לפח" אמר חפץ: "זה שטויות במיץ עגבניות, זה פשוט לא נכון. רוב המלצות המשטרה הולכות לתיקים, לכתבי אישום, אם לתביעה ואם לפרקליטות. אין ספק שאנשי המשטרה, שהם אנשים מקצועיים, ברגע שהם קובעים שיש תשתית ראייתית - יש תשתית ראייתית".

ביקש את התייחסותו של ארדן לדברי נתניהו. ח"כ אלעזר שטרן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ביקש את התייחסותו של ארדן לדברי נתניהו. ח"כ אלעזר שטרן(צילום: גיל יוחנן)

"תומכת בנתניהו ובמשטרה". ח"כ בוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"תומכת בנתניהו ובמשטרה". ח"כ בוקר(צילום: מוטי קמחי)
 

חברת הכנסת נאוה בוקר (הליכוד) הגיבה גם היא לנאומו של נתניהו ואמרה ל-ynet כי "היה לו נאום מלא ביטחון, דיבר מדם ליבו, גם קצת בהומור, היה לו מצב רוח טוב". בוקר התייחסה לטענתו של חפץ שדברי נתניהו אינם נכונים ואמרה: "אני לא חושבת שזה לא נכון, אם אני לא טועה, פרקליט המדינה בזמנו אמר במפורש שמתוך 30 אלף תיקים שמגיעים לפרקליטות בשנה, רק בכ-4,000 מגישים כתבי אישום. מדובר בעשרות אלפי אזרחים שעוברים מסכת ייסורים, השמצות והכפשות".

 

בוקר טענה כי היא תומכת גם בראש הממשלה נתניהו וגם בשוטרים, שאותם תקף בנאומו, והוסיפה: "אין שחור ולבן, אני עם משטרת ישראל והמשפחה שלי, אני חיה המון שנים את משטרת ישראל". בוקר הוסיפה: "חוק ההמלצות זה חוק שהוא טוב לאזרחי מדינת ישראל, הרבה אנשים שנים רבות נמצאים במצבים בלתי אפשריים, מוכפשים, חייהם נהרסים, ובסופו של דבר התיק נסגר. זאת המטרה, למנוע את זה".


פורסם לראשונה 20/12/2017 11:45

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלכסנדרה לוקש, אטילה שומפלבי וניר (שוקו) כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים