שתף קטע נבחר

לפיד: "נתניהו עושה צחוק מאנשים ששומרים על חיינו"

יו"ר יש עתיד תקף מעל הדוכן במליאה את ראש הממשלה, שבנאומו התייחס בביטול לעבודת המשטרה ולהמלצותיה על כתבי אישום: "כל העבריינים תמיד אומרים בהתחלה 'לא היה כלום' ואחרי זה מאיימים על החוקרים"

 

 

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד התייחס אחר הצהריים (יום ד') במליאת הכנסת לחקירות הפליליות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולנאום התקיף שנשא נגד המשטרה ונגד הערך של המלצותיה על העמדה לדין. "זה לא הנתניהו שאני הכרתי זה לא הנתניהו שאתם הכרתם. קרה לו משהו שמסכן את כולנו, כי זה דפוס עברייני", אמר לפיד. "עבריינים תמיד עושים אותו דבר כשמאשימים אותם. הדבר הראשון שהם עושים זה אומרים שלא היה כלום, והדבר השני זה לאיים על החוקרים. זה זהה מאחרון העבריינים ועד - במקרה הזה - הראשון בהם".

 

אף שנתניהו אינו חשוד בפרשת הצוללות אמר לפיד: "במקרה הזה זה כבר לא שמפניות וכבר לא סיגריות. העבריינות הגיעה עד לקודש הקודשים - לביטחון ישראל. לפני כמה שבועות יש עתיד קיימה כנס ביטחוני. אחד הנואמים היה שר הביטחון לשעבר מישה ארנס. לא תחשדו בו שהוא איש שמאל. הוא אמר מעל הדוכן ש'כשר ביטחון ב-99 עשיתי את עסקת הצוללות הראשונה. לא היו מתווכים, לא היו סוכנים, לא היו עמלות'. אף אחד לא קיבל כסף, אף אחד לא חשב שהוא יכול להכניס לכיסו משהו מתקציב הביטחון של מדינת ישראל מהכסף של החיילים שלנו ששומרים על חיינו.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי)

"כשניהלנו מו"מ קואליציוני ישבנו מול האנשים האלה בחדר. דוד שמרון היה האיש היחיד בחדר שלא היה צריך לקבל אישור מראש הממשלה לדבר בשמו. עד כדי כך הם היו קרובים. הם קיבלו חלק מהכסף של תקציב הביטחון שלנו בעסקת הצוללות. הכל מתחבר – הצוללות, ההמלצות, העמלות. כל השיטה המושחתת הזאת, וזה תמיד אותו דבר. מי שמתחיל בקטן יגיע גם לגדול. מי שאומר לעצמו אין בעיה עם סיגרים יגיע בסופו של דבר גם לצוללות.

 

"וזה מתרגם את עצמו לחיי אדם וזה מתרגם את עצמו לזה שהנגמ"ש שנכנס לעזה הוא לא הנגמ"ש הנכון, הוא לא הכלי הטוב ביותר, כי מישהו עשה שיקולים לא כשרים. זה מונח לפתחכם, כל אדם בקואליציה הזו שמדבר על בטחון המדינה. צריך לזכור נעשים פה מעשי שחיתות בביטחון המדינה. זה עסק רציני זה לא משהו שאפשר לבטל בסטנד אפ וחקיינות בכפר המכבייה".

 

יו"ר יש עתיד התייחס לשגיאות העובדתיות בנאום נתניהו: "אמר ראש הממשלה מעל הדוכן אתמול: הנה, תראו, הגישו המלצות נגד הנשיא ולא הוגש אחר כך כתב אישום. אני היום שתיתי קפה עם הנשיא ושאלתי אותו אם זה נכון. הנשיא אמר לי 'לא היה ולא נברא'. המשטרה החליטה אז שהיא לא מגישה המלצות נגד ריבלין. אז או שראש הממשלה כבר לא יודע לעשות תחקיר או שהוא שיקר. מילא לעשות צחוק מהגבות של נוסבאום (עיתונאי חדשות 2, מ"א), אבל לעשות צחוק מאנשים ששומרים על חיינו?

 

"אל תמכרו לי שאתם מרגישים עם זה נוח כי אתם יודעים ואני יודע שזה מעורר בכם אי נוחות. כל המהלך הזה שמתחיל בחמוצים ונגמר בגבות, אתם חיים עם זה בשלום? טוב לכם להיות מקושרים לזה?". 

 

 

נתניהו אמר אתמול בכפר המכבייה: "המכפישים בכיכרות ובמהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה לפני שיוצא ממנו כל האוויר. עכשיו הם מנסים לבנות מתח, 'מה יהיה עם ההמלצות?'. אז אני הולך לעשות לכם ספוילר. בעוד שבועות בודדים ישבו באולפני הטלוויזיה כתבים ופרשנים והם יפתחו את מהדורת החדשות בכותרות מפוצצות: 'המלצות חמורות ביותר, יש לומר חמורות מאוד. רוצה לומר, מן החמורות שידעה המדינה'.

 

"הנה עובדה שספק אם אתם או הציבור יודע. רוב רובן של המלצות המשטרה נגמרות בלא כלום. יותר מ-60% מהמלצות המשטרה מושלכות לפח. יותר מ-60% לא מגיעות לכתב אישום. מדובר בהמלצות על אלפי אזרחים מן השורה ובאינספור אנשי ציבור, שרים, חברי כנסת. זה מתחיל בכותרות מפוצצות ורוב הפעמים זה נגמר בלא כלום".

 

בראיון לאולפן ynet מוקדם יותר התייחס יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לנאום נתניהו ואמר: "לא שמעתי את הנאום אבל ראיתי את הדיווחים. אני לא חנה בבלי ואני לא מומחה לנימוסים. בתוכן הדברים יש הרבה מן האמת. ערכתי בדיקה מדויקת בפרקליטות, וברמה העובדתית ראש הממשלה כמעט קולע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים