שתף קטע נבחר

זפת או יריעות? כך תבחרו את האיטום לגג שלכם

מדי שנה, לפני העונה הגשומה, ועדי-בתים נזכרים לדאוג לאיטום הגג. הרצון לחסוך גורם פעמים רבות "להתפשר" על איטום בזפת. האם אכן מדובר בחיסכון, באילו מקרים כדאי לאטום עם זפת חם ובאילו מקרים עדיף יריעות ביטומניות? אתר "המקצוענים" עם התשובות

קיימים בשוק חומרי איטום רבים לגג עם משטח בטון, אך ההתלבטות העיקרית היא לרוב בין איטום בזפת חם לבין איטום באמצעות יריעות ביטומניות.

 

ההתלבטות נובעת משני גורמים עיקריים: עניין תקציבי ועניין טכני. על אף שלטווח ארוך יריעות ביטומניות יהיו כלכליות יותר, הרי שלא תמיד במהלך בנייה או שיפוץ יש לדיירים את התקציב ליריעות ביטומניות. במקרים כאלו, לעתים יתחילו באיטום באמצעות זפת, ורק כעבור שנה-שנתיים ילחימו על שכבת הזפת יריעות ביטומניות.

 

עוד כתבות בנושא:

ליקויי איטום בבית - כיצד מתמודדים?

אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג

סימנים של רטיבות

 

מתי מומלץ לאטום עם זפת? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מתי מומלץ לאטום עם זפת?(צילום: shutterstock)

עניין אחר הוא העניין הטכני: הדבר החשוב ביותר הוא להתאים את חומר האיטום לתשתית שכבר קיימת על הגג. למשל, אם לא מדובר בשכבת בטון או זפת, אין טעם להלחים את היריעות על חומרים משחתיים שכן החומרים לא ייאחזו בצורה טובה, היריעות יתנתקו במשך הזמן ועלות העבודה תהיה כפולה. בנוסף, לא תמיד יש אפשרות להלחים את היריעות על הגג. "לעתים, בשל ריבוי "אביזרים" המותקנים עליו (קולטי דודי שמש, אנטנות, צנרת וכו'), פרישת היריעות אינה אפשרית או שעלותה גבוהה במיוחד", אומר נתנאל אמברק מק.פ.י איטום וזיפות גגות באתר "המקצוענים". "במקרה כזה, מוטב לאטום עם זפת ולהקפיד על תחזוקתה מדי שנה באמצעות סיוד שימנה ממנה להתבלות ולהיסדק בשמש".

 

מדוע יריעות ביטומניות למעשה עמידות יותר? "אם הן מותקנות על פי התקן, תוך הקפדה על ניקיון הגג, יישום בשתי שכבות, הלחמה מקצועית והקפדה על יריעות גם ברולקות (החיבורים שבין הרצפה לקירות של מעטפת הגג) הרי שזו שיטת האיטום הטובה ביותר", אומר אמברק. "היא תחזיק מעמד יותר זמן מיתר שיטות האיטום (זפת או חומרים משחתיים למיניהם), שכן היריעות הן חומר חזק, גמיש ועמיד לתנאי האקלים הקשים במדינת ישראל".

 

מעבר למצב של גג עמוס במתקנים, באילו עוד מקרים עדיף להימנע מהתקנת יריעות ביטומניות? "במקרה שיש כבר חומרי איטום אקריליים על הגג, מוטב לקלף את כל שכבת האיטום האקרילי", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "אחרת, מוטב לאטום את הגג בחומר משחתי אחר ולא ביריעות. במקרה כזה, חשוב שהשיפועים שבגג והניקוז יהיו תקינים, כדי שמים עומדים לא ייגרמו לקילוף חומר האיטום האקרילי".

 

לא כל תשתית מתאימה להלחמת יריעות ביטומניות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא כל תשתית מתאימה להלחמת יריעות ביטומניות(צילום: shutterstock)

מהו ההפרש במחיר?  

אמנם עלות התקנת הזפת זולה יותר, אך בחישוב כולל, לטווח של 10 שנים, זפת יכולה לעלות הרבה יותר כסף להתקנה ולתחזוקה. כיצד זה ייתכן? מוקד השירות: "איטום גג של 100 מ"ר ומעלה באמצעות זפת יעלה 60-50 שקל למ"ר. על מנת שתינתן אחריות על איטום בזפת יש חובה להמשיך לסייד את הגג אחת לשנה אצל אותו קבלן איטום. העלות הממוצעת היא כ-1,000 שקל עבור גג של 100 מ"ר. כלומר, כעבור 5 שנים, הסכום הכולל שישולם עבור איטום הגג בזפת ותחזוקתו יהיה 10-9 אלף שקל ל-5 שנים. כעבור 5 שנים לרוב יידרש חידוש של הזפת, כך שעבור 10 שנים הסכום הכולל יהיה 18 אלף שקל.

 

"לעומת זאת, התקנת יריעות ביטומניות תעלה 100-70 שקל למ"ר (בהתאם לעובי היריעות המותקנות). האחריות על יריעות ניתנת לרוב לתקופה של כ-10 שנים, בהנחה שקבלן האיטום אטם את כל שטח הגג (ולא רק את חלקו) משום שאז, לא ניתן לקבוע בוודאות מהו המקור לכשל האיטום. במצב זה, התשלום הכולל עבור 10 שנים יהיה 10-8 אלף שקל. כלומר, לטווח ארוך, על אף התחושה שזפת עולה חצי מחיר, הרי שהיא לא בהכרח חסכונית יותר".

 

אמנם יש צורך לשלם עבור פירוק אביזרים הממוקמים על הגג לצורך התקנת היריעות, אך סכום זה עדיין לא פוגע בכדאיות של איטום באמצעות יריעות. בעיה חשובה נוספת, הנפוצה בישראל, היא שאם כמו כן, ועד-הבית מתרשל ולא מזמין סיוד לקראת עונת הקיץ, מעבר לעובדה שזה שולל את האחריות על הזפת, זה גורם לה להתבלות ויש צורך למרוח שכבה נוספת כעבור שנה.

 

מוקד השירות: "יש לציין כי בשני המקרים (זפת או יריעות) המחיר אינו כולל פירוק דוודים או תיקוני השיפועים בבטון (רוב באמצעות מריחת בט-קל). יציקת בטקל (המהווה את התשתית שמאפשרת למים להתנקז בצורה תקינה ולמנוע מצב של שלוליות) תעלה 60-50 שקל למ"ר".

 

מחפשים קבלן איטום? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים