שתף קטע נבחר

תנועתו של אבו מאזן במתקפה חסרת תקדים: "טראמפ כמו היטלר"

במשך שנים נזהרה תנועת פתח שלא לשרוף את הגשרים עם וושינגטון ונמנעה מביקורת בוטה מדי על הנשיא והממשל. אבל בימים האחרונים, לקראת ההצבעה באו"ם הערב, היא משתלחת בהם: טראמפ מושווה לנאצים וסגנו מכונה "שליח המלחמה"

תנועת פתח, תנועתו של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, החליטה לחדול מהתנהלותה הזהירה והדיפלומטית ביחסי הרשות וארצות הברית, ובמסגרת החרפת הצעדים נגד החלטתו של דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל - היא יוצאת למתקפה חריפה עליו.

 

בימים האחרונים יצאה פתח להתקפות חסרות תקדים נגד הנשיא האמריקני טראמפ, סגנו מייק פנס והממשל האמריקני כולו, ואת כל זה היא עושה לא רק ברשתות החברתיות, אלא גם בערוצים הרשמיים - בכלי התקשורת הנשלטים על ידי בכירי הרשות. ההתקפות האלה נמשכות לקראת ההצבעה הערב בעצרת הכללית של האו"ם על ההחלטה נגד הכרזת טראמפ בעניין ירושלים.

"אני לא רואה שום הבדל". טראמפ והיטלר בציוץ אחד ()
"אני לא רואה שום הבדל". טראמפ והיטלר בציוץ אחד

התכנים המשודרים בכלי התקשורת הפלסטיניים הרשמיים צריכים לקבל אישור מאנשי הרשות, ואפשר להניח שגם אבו מאזן, העומד בראש פתח, מעודכן על ידי יועציו בשידור התכנים האלה. התכנים שפורסמו נגד טראמפ וממשלו כוללים גם דברי הסתה, ונראה שאבו מאזן לא מונע זאת.

 

ההתלהמות הפלסטינית נגד טראמפ הגיעה לשיא ביום שישי האחרון: בחשבון הטוויטר הרשמי שלה פרסמה פתח את תמונתו של טראמפ ומתחתיה תמונת אדולף היטלר. לתמונות הוצמד כיתוב באנגלית: "אני לא רואה שום הבדל - אתה רואה?". ליווה אותו ההשטאג "להוריד את הידיים מירושלים".

פנס הוא "שליח המלחמה". שורפים את תמונת סגן הנשיא - ומקבלים תמונה בעמוד של פתח בטוויטר ()
פנס הוא "שליח המלחמה". שורפים את תמונת סגן הנשיא - ומקבלים תמונה בעמוד של פתח בטוויטר

בציוץ אחר שפורסם בעמוד הרשמי של פתח הוצגו פלסטינים שורפים תמונה של סגן הנשיא מייק פנס, על רקע הביקור שהוא היה אמור לערוך בישראל וברשות. הביקור נדחה בשל עניינים אמריקניים פנימיים, אבל הרשות הפלסטינית הבהירה מראש כי אנשיה מסרבים לפגוש את פנס בשל הצהרת טראמפ. בציוץ זה נכתב באנגלית: "בית לחם מקדמת בברכה את פניהם של שליחי השלום ולא של שליחי המלחמה. פנס – לך הביתה".

הציוץ של פתח נגד נתניהו ורעייתו - "מושחתים" ()
הציוץ של פתח נגד נתניהו ורעייתו - "מושחתים"

בציוץ אחר הוצג סרטון שבו נראה סטודנט בתא פתח באוניברסיטת אל-קודס בטול כרם נכנס לאחד מאולמות האוניברסיטה ו"מפוצץ" כינוס של גוף המקבל תמיכה מארגון הסיוע האמריקני USAID. ארגון זה מבצע פרויקטים שונים ברשות הפלסטינית.

"טראמפ ליצן לא רלוונטי". מציוצי פתח ()
"טראמפ ליצן לא רלוונטי". מציוצי פתח

גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, המותקף דרך קבע בעמודי פתח ברשתות החברתיות, ספג בימים האחרונים מתקפה אחרת מצד אנשי תנועתו של אבו מאזן. המתקפה הזאת לא התמקדה בעניינים מדיניים - אלא בחקירות נגד ראש הממשלה. בציוץ שהעלה פתח נראים נתניהו ורעייתו ומתחתיהם הכיתוב בעברית "מושחתים".

 

המתקפה של פתח על טראמפ חריגה משום שבשנים האחרונות נזהרו בפתח שלא לתקוף בישירות ובבוטות את הממשל האמריקני. גם אחרי שטראמפ נבחר לנשיא שמרו הפלסטינים על איפוק כדי לא לשרוף את הגשרים עם הבית הלבן. "הכרזת ירושלים" של טראמפ טרפה את הקלפים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טראמפ והיטלר בציוץ של פתח
מומלצים