שתף קטע נבחר

בגלל המדד: עיריית ת"א תחזיר 1.25 מיליון ש'

מאז שנות ה-80 הצמידה העירייה אגרות ותשלומים שונים למדד רק כשהוא עלה. תושב העיר הגיש בקשה לתביעה ייצוגית, והגיע להסדר פשרה

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר לאחרונה הסדר פשרה בין עיריית תל אביב לבין תושב שהגיש בקשה לתביעה ייצוגית, בטענה שהיא הצמידה אגרות ותשלומי חובה למדד רק במקרים שבהם הוא עלה, ולא כשירד. העירייה הסבירה שפעלה בהתאם לחוק עזר ישן, אך הסכימה לפשרה שבמסגרתה תחזיר לתושבים כ-1.25 מיליון שקל.

 

עד לפני כשנתיים נשאר בתוקף בעיריית תל אביב חוק הצמדה למדד שלפיו סכומי תשלומי החובה והאגרות התעדכנו כשהמדד עלה, ונותרו ללא שינוי כשהוא ירד. על רקע זה הגיש תושב העיר בקשה לתביעה ייצוגית נגד העירייה, שבה טען שכדי לשמור על ערכם הריאלי של התשלומים היה עליהם להתעדכן גם מעלה וגם מטה על פי תנודות המדד.

 

לדבריו, בהתנהלותה זו הפרה העירייה את חובת תום הלב המוטלת עליה, והעשירה את קופתה שלא כדין.

 

העירייה טענה מנגד שפעלה בהתאם לחוק, מה גם שחוק העזר הישן כבר לא רלוונטי ברובם של תשלומי החובה שנגבים על ידי גופים חיצוניים. לדבריה, טענות המבקש רלוונטיות למספר מצומצם של אגרות, בהן אגרת פינוי אשפה, היתר הצבת שולחנות וכיסאות, היתר לילה לפתיחתן וסגירתן של חנויות, אגרה לבדיקת בשר עוף והיטלי תיעול וסלילה.

 

היא הוסיפה שפחות מ-90 יום אחרי שהוגשה הבקשה נחקק חוק עזר חדש בעניין הצמדה למדד, שלפיו תשלומי החובה מתעדכנים ביומה הראשון של השנה האזרחית ומוצמדים לפי שינוי המדד - בין אם הוא שלילי ובין אם הוא חיובי. לדבריה, החוק החדש מייתר את הבקשה.

 

הצדדים הגיעו להסדר שלפיו העירייה תשיב לתושבים ששילמו לפי שיטת ההצמדה הישנה מחצית מהסכום שנגבה ביתר. נקבע כי ההשבה תהיה רק מעל סכום של 10 שקלים, ושלא יושבו הפרשים באגרות שהוטלו על עקירת עצים שאותם שילמו תושבים בודדים שאיתורם הוא מלאכה מסובכת. שווי ההסדר הוא כ-1.25 מיליון שקל.

 

השופטת שושנה אלמגור מצאה את ההסדר ראוי, הוגן וסביר ואישרה אותו. היא ציינה שלשונו של חוק ההצמדה הישן, שנחקק בשנות ה-80 כשהאינפלציה הייתה בשיאה והאפשרות שהמדד ירד כלל לא הובאה בחשבון, לא שוללת את עמדת העירייה.

 

לכך יש להוסיף כי מאז הגשת הבקשה הזדרזה העירייה לחוקק את חוק ההצמדה החדש וההסדר העדכני משקף את התנודות במדד במהלך שנה. בנסיבות אלה, השבת מחצית מהסכום לכל חבר בקבוצה שעליה חל ההסדר היא סבירה.

 

השופטת אלמגור אישרה את הסכמת הצדדים גם בעניין הגמול ושכר הטרחה ופסקה למבקש 25 אלף שקל ולעורכי דינו שכר טרחה של 180 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא - לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד עדי מוסקוביץ', עו"ד אופיר אלמליח
  • ב"כ המשיבה: עו"ד דנה רייס, עו"ד גלית פלס־גרטל
  • עו"ד יעקב בטש, ממשרד זאבי-בטש , עוסק בתחום התביעות הייצוגיות
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ראש העיר רון חולדאי
צילום: אבי מועלם
צילום: פביאן קולדורלס
עו"ד יעקב בטש
צילום: פביאן קולדורלס
מומלצים