שתף קטע נבחר

מחאת הימין: "הליכוד הוא הבית - אבל אסור לשתוק על שחיתות"; סערה עקב כרזת גיליוטינה בת"א

חובשי כיפה, מתנחלים ותומכי המחנה הלאומי השתתפו בהפגנה בעד "שלטון החוק" בירושלים. "כולנו מצביעי ליכוד - וכולנו רואים בו את הבית שכבר לא מייצג אותנו", סיפרה טל מארגון הבית"רים. ובינתיים בת"א: מפגין תועד עם דגם של גיליוטינה, בליכוד מתריעים: "הסתה לרצח נתניהו"

 

 

הקור הירושלמי לא הרתיע כאלף בני אדם מלהגיע אמש (שבת) ל"הפגנת הימין" בעד שלטון החוק ונגד השחיתות, בכיכר ציון שבבירה. הקהל שהתייצב היה מגוון - החל מחובשי כיפות וחברים בציבור הדתי-לאומי, דרך מתנחלים וכלה במצביעי מרכז. הטונים, והן המסרים שהועברו היו שונים לגמרי מאלו שנשמעו בהפגנת ההמונים ברוטשילד שבתל אביב - לא קריאות "ביבי הביתה", אלא דרישה לפוליטיקה נקייה ולדוגמה אישית.

 

טל לוי דיאמנשטיין, מצביעת ליכוד וחברה בארגון "הבית"רים", הגיעה להפגנה כיוון "שהשלטון שלנו, שאמור לייצג אותי ואת כל החברים שלי, איבד קצת את הדרך - אי אפשר להאשים ולהגיד כל הזמן 'שמאל, שמאל'". לטענתה, להפגנה ברוטשילד היא לא הגיעה כי "היה לי קשה, ולא מצאתי את עצמי שם, אבל כשיועז (הנדל) ארגון את ההפגנה התייצבנו".

 

ההפגנה בירושלים: "הליכוד איבד קצת את הדרך" (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
ההפגנה בירושלים: "הליכוד איבד קצת את הדרך"(צילום: יואב דודקביץ')

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

 

"ארגון הבית"רים מבקש לעשות סוף לבושה. האנשים במפלגת השלטון איבדו את הדרך. כולנו מצביעי ליכוד, כולנו רואים בבית"ר ובתנועת הליכוד את הבית שלהם - שכבר לא מייצג אותם", היא מוסיפה.  

 

איתמר, שקד ומאיר, תלמידי מכינת בני ציון, היו בין המשתתפים בהפגנה. "באנו כי לא קשור מהי הדעה הפוליטית שלך - אסור לעבור בשקט על שחיתות וצריך להילחם בה", אמר שקד. 

 

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

 (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')

"הגענו ממניעים ציוניים", סיפרו שירה ובועז יעקב, תושבי ההתנחלות קדומים. "אנחנו חושבים שביבי הוא ראש ממשלה מעולה", טוענת שירה ומוסיפה כי "אנחנו פה כדי שהליכוד יתעורר ויעשה בדק בית וימשיך בדרכו, מבלי לתת לשחיתות ולהון-שלטון לסמא את עיניו, ולהמשיך להריץ אותנו קדימה בדרך טובה".

 

"אני מאמין שהביקורת העצמית היא הביקורת הכי אמיתית, ולנו כימנים חשוב שמפלגת השלטון תהיה נקייה", מוסיף בועז. שירה מספרת כי "היו לנו ויכוחים סוערים בשולחן השבת לפני שהגענו לפה. יכול להיות שאנחנו תמימים ושעשו עלינו הון פוליטי, אבל אנחנו מקווים שההפגנה תגרום לזעזוע ושבפריימריז הבא הליכוד ייראה אחרת ויוציא מתוכו כל מיני אנשים שלא מתאימים לדרך שלו".  

 

גיא גוטמן, תושב נס הרים, ממקם את עצמו במרכז הפוליטי. "היו פעמים שהצבעתי ליכוד והיו פעמים שהצבעתי למפלגות מרכז אחרות", הוא מספר ומוסיף: "באתי לפה כדי להגיד שאין לי עניין של שמאל או ימין בנושא של שחיתות שלטונית, התנהגות ציבורית ודוגמה אישית. אנחנו צריכים מנהיגות ערכית, מנהיגות שמתווה דרך לאזרחים ודואגת להם".

 

שאול אפרים הגיע מצויד בשלט ועליו דמותו של מנחם בגין: "אני שמח שעוד חלק בציבור הישראלי התעורר ומבין שהשחיתות הורגת אותנו והורסת את המדינה". כיום הוא לא מצביע ימין, אך מגיע מבית רוויזיוניסטי: "אבא לחם באצ"ל ואני רואה את בגין כדמוקרט. ראוי להזכיר למחנה הלאומי שזוהי הדרך האמיתית".

 

דודי פרידמן ממושב עין עירון הבהיר: "זה לא משנה אם זה ביבי, דנון או ביטן. קודם זה היה אולמרט. מה שמשנה הוא שאנחנו מבהירים שלא נקבל את ההתנהגות הזאת, לא נקבל חוקים פרסונליים ולא נקבל פגיעה במוסדות המדינה. אנחנו שומרים על הממלכתיות".

 

להפגנה הגיעו גם שלושה ח"כים מהקואליציה - רחל עזריה, מירב בן ארי ורועי פולקמן ממפלגת כולנו. "בזמן האחרון אנחנו רואים מתקפה חריפה על כל שומרי הסף - בית המשפט, מבקר המדינה, הפרקליטות והמשטרה - ואנוחנו לא יכולים להרשות אותה", אמרה ח"כ עזריה, תושבת ירושלים. "ההפגנה הזו יפה כי היא קוראת לשמור על שומרי הסף. זו לגמרי ירושלים ואלו גם האנשים שאני מאמינה בהם. רק בירושלים אנשים יכולים לצאת ולומר אמירה מורכבת - ולא רק נגד, אלא גם בעד. אני מקווה שנראה הפגנות כאלה בכל הארץ - בעד הגנה על שומרי הסף".

 

מודל של גיליוטינה בהפגנה בת"א. הליכוד: "הסתה לרצח"

במהלך הפגנה בתל אביב, שהייתה סוערת וקולנית בהרבה מזו שבבירה, תועד מפגין כשהוא נושא דגם של גיליוטינה. בליכוד התרעמו ומסרו בתגובה: "הגיליוטינה הערב ברוטשילד היא הסתה לרצח ראש הממשלה נתניהו, בצד קריאות גנאי נגד הציונות. הפגנת השמאל ברוטשילד חצתה את כל הקווים האדומים".

 

התמונה המסעירה ותגובת הליכוד ()
התמונה המסעירה ותגובת הליכוד

במהלך ההפגנה, בה השתתפו אלפי בני אדם, הופנו עיקר הקריאות לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "נשלח את המאפיה לפח האשפה של ההיסטוריה", ו"מסית, מסית, מסית" היו בין הקריאות שנשמעו בשדרות רוטשילד.

 

 

 

גם בחיפה התאספו כ-300 בני אדם להפגנה נגד השחיתות. עתליה מגל שהגיעה עם הנכד בועז אמרה: "אני מוחה על כך שראש הממשלה מפלג את העם ומשסה את חלקיו. ראש הממשלה זחוח ולא מקשיב לקולות שעולים מהעם".

 

אוליביה דהלם מבנימינה הגיע בפעם הראשונה לחיפה עם בתו, אחרי שהפגין בעבר בתל אביב. "אני רוצה שהדברים יהיו אחרים. שיחשבו על טובת העם ולא רק על טובתן של כמה משפחות עשירות. שינצלו לטובת העם את משאבי הטבע ואת המשאבים האנושיים". 

 


פורסם לראשונה 23/12/2017 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
ההפגנה בירושלים
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים