שתף קטע נבחר

ריבלין על דגם הגיליוטינה: "זו הסתה ברורה"

נשיא המדינה גינה את השימוש בדגם של גיליוטינה במהלך ההפגנה בתל אביב: "מיצג כזה חוטא לזכות הדמוקרטית למחות". יוצר הדגם עמית ברין הדף את הטענות כי התכוון להסית לרצח. "מי שהבין שאני קורא לנהוג באלימות - הוטעה, אך זו הטעיה למען שיסוי"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין גינה הבוקר (א') את מיצג הגיליוטינה שנשא מפגין שהגיע לשדרות רוטשילד בתל אביב למחות נגד השחיתות. "מיצג כזה חוטא לכל מפגיניה ולזכות הדמוקרטית למחות", אמר ריבלין. "זו הסתה ברורה החוצה את גבולות חופש הביטוי והמחאה, ואני מגנה ומוקיע את האמירות המשתמעות מהנפת מיצג כזה".

 

ריבלין התייחס גם לקיומה של הפגנת הימין בכיכר ציון בירושלים ואמר: "לפני כמה שנים דיברו על דמוקרטיה של 'פייסבוק'. אמרו שאנשים לא מוכנים ללכת להפגנות, שהם רק יושבים ומצקצקים בבית. היום אנחנו רואים מימין ומשמאל אנשים שיוצאים לרחובות ומוכנים להביע את עמדותיהם. יש נכונות מתמדת של אזרחים לעזוב את המקלדת ולהביע את עמדותיהם".

 

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון גינה אף הוא את המיצג. כחלון כתב בטוויטר: "הזכות להפגין היא לא הזכות להסית. מיצג הגליוטינה שהוצג אמש ברוטשילד הוא חציית קו אדום. צריך לתת לרשויות החוק לעבוד בשקט, בלי לחצים פוליטיים, בלי דה-לגיטימציה לשומרי הסף ובלי הסתה ברחובות".

יוצר דגם הגיליוטינה, עמית ברין, הגיב הבוקר לטענות כי הסית לרצח וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מתנגד לכל סוג של אלימות ומי שהבין שאני קורא לנהוג באלימות - הוטעה". ברין הדף את הטענות שנשמעו בליכוד כי מדובר בהסתה לרצח ותקף בחזרה: "מסיטים אתכם ממטרות המחאה".

 

בליכוד אמרו אתמול לאחר שהדגם נראה בהפגנה: "זו הסתה לרצח ראש הממשלה נתניהו, בצד קריאות גנאי נגד הציונות. הפגנת השמאל ברוטשילד חצתה את כל הקווים האדומים". 

"הסתה ברורה". ריבלין גינה  (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
"הסתה ברורה". ריבלין גינה (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

הבוקר, כאמור, הגיב ברין לטענות: "במשך כל חיי מעולם לא השתמשתי באלימות ואין לי כל כוונה לעשות זאת בעתיד. כך אני מחנך גם את ילדיי ומבקש ממי שפירש דברים שאמרתי או עשיתי כקריאה לאלימות לעצור ולא לעשות זאת. אני לא חבר באף ארגון או תנועה. לא מממן ולא רשום באף מפלגה, ולא לוקח חלק בשום פעילות פוליטית מאורגנת מלבד הגעה עצמאית להפגנות רחוב לצורך מימוש זכות המחאה".

 

ברין הוסיף וכתב כי "אין לי קשר למנהיגי המחאה, ליוזמיה, למפעילים או למממנים שלה. מעולם לא נפגשתי עם אף אחד מהם ואין בינינו קשר גם היום. לא 'פעלתי' בשום מסגרת או בשליחותו של איש מלבד יוזמתי שלי - אזרח שהרגיש שהוא רותח מהסיאוב ומהשחיתות חסרי הגבולות אשר פוגעים בכל אזרחי כל המדינה - בכם - האנשים שלא מפסיקים לשאת שפופים בנטל, לזעוק על הגזל, הניתוק וההתעלמות מהזעקה עצמה במשך כל כך הרבה זמן".

 

ברין הסביר מדוע בחר לשאת את דגם הגיליוטינה בהפגנה: "שתי מילים על דימויים שנשאלתי לגביהם: קוטם סיגרים הוא דימוי לנהנתנות חסרת פרופורציות בימינו, לסיאוב ולניתוק; גיליוטינה היא דימוי המשמש תזכורת היסטורית לניצחון אזרחי על שלטון מושחת שהפר את אמונו".

 

לסיכום הוא כתב ותקף: "אני חוזר ומבהיר שאין לי, או לאף אדם שאני מכיר, שום כוונה להשתמש באף אחד מהשניים האלה, אבל מי שמצביע עליהם כדי לשלח אתכם כלפיי - מסיט אתכם ממטרות המחאה ומשתמש בכם כדי לשסות אותנו אחד בשני ולהתחמק מאחריותו הציבורית".


פורסם לראשונה 24/12/2017 08:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים