שתף קטע נבחר

הרבנים הציעו כסף לחיילים לסרב פקודה - וזוכו

בית המשפט זיכה את הרב שלום דב וולפא, אחד מהרבנים הבולטים בתנועת חב"ד, ואת הרב שבתאי ויינטראוב מעבירה של הסתה לאי-ציות לאחר שהואשמו כי עודדו חיילים לסרב פקודה והציעו כסף על כל יום שישבו במחבוש: "זו קריאה מקוממת, אבל חופש הביטוי הוא תנאי חיוני לדמוקרטיה"

בית משפט השלום בירושלים זיכה היום (א') את הרב שלום דב וולפא ואת הרב שבתאי ויינטראוב שהואשמו בעידוד חיילים לסרב פקודה. השניים הואשמו כי בשנת 2009, במהלך טקס השבעת טירונים מגדוד שמשון שנערך ברחבת הכותל המערבי, בחלוקת תעודות "גיבור ישראל" לקרובי משפחות חיילים שהניפו שלטים עם הכיתוב "גדוד שמשון לא מפנה בחומש" ובמסירת מעטפות עם כסף מזומן עבור ימי המחבוש. על כל יום מחבוש הציעו השניים אלף שקלים.

 

"קריאה לחיילי צה"ל לסרב לפקודה חוקית של מפקדיהם היא מכעיסה ומקוממת. ואולם, חופש הביטוי, הוא בעל מעמד חוקתי מיוחד, ומהווה תנאי חיוני לקיומה של דמוקרטיה ולשמירה על זכויות היסוד האחרות", כתבה השופטת ג'ויה סקפה שפירא וקבעה עוד: "לא הוכחה הסתברות ברמה הנדרשת להתממשות התוצאה של אי ציות חיילים לפקודות חוקיות בצבא".

זוכה. הרב שלום דב וולפא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
זוכה. הרב שלום דב וולפא(צילום: גיל יוחנן)

עוד כתבה השופטת בהכרעת הדין: "חופש הביטוי אינו חל רק על ביטויים המצויים בלב ההסכמה, ומבחנה של הדמוקרטיה הוא בתחולתו של חופש הביטוי גם על ביטויים מרגיזים ואפילו פוגעים, דוגמת קריאה שכזו".

 

הרב וולפא, מבכירי הרבנים בתנועת חב"ד, הואשם באירוע נוסף שאירע בשנת 2011 לאחר ששיבח את החייל עידן הרשליקוביץ שסירב פקודה ולא יצא עם יחידתו למשימה הקשורה לפינוי מאחז רמת מגרון. החייל נשפט במשפט צבאי ביחידתו, ונידון ל-20 ימי מחבוש.

 

"יש נקודת אור", הגדיר הרב את מעשהו של הרשליקוביץ. "עבירה של הריסת בתים, של פינוי בתים, ושל גירוש יהודים מארץ ישראל. לכן, בעבירה כזו בוודאי שהחיילים מצווים לסרב פקודה, פקודה בלתי חוקית בעליל, וחס ושלום לא לפנות יהודים".

 

וולפא העניק עשרים אלף שקל להורי החייל ואמר: "מפקד שנותן לחייל שסירב פקודה כלא, שידע שהוא נתן לו פרס. אני רוצה שחיילים שסירבו פקודה יבואו למפקד שלהם, ויגידו לו, דחילק, תן לנו כמה ימים בכלא, המצב בבית לא טוב. כבר כמה פעמים עשינו את זה... המפקד ידע שהוא נותן פרס לחייל".

 

עו"ד איתן להמן, המייצג את הרב וולפא, מסר בתגובה: "בית המשפט חיזק היום בהכרעת דינו את מעמדו של חופש הביטוי. ההחלטה התמוהה של הפרקליטות להתעלם מהסתות של גורמים בעלי משקל רב בציבוריות הישראלית, כגון אנשי ציבור בשמאל הקיצוני או בחברה החרדית הקוראים שלא להתגייס כלל או שלא לשרת בשטחי יהודה ושומרון, ולהעמיד לדין דווקא רב שדיבר על שאלה פוליטית-תורנית תיאורטית, ללא כל הסבר, קיבלה ביקורת חריפה ותשובה ברורה של בית המשפט. בסופו של יום חשוב לקרוא את דבריו החשובים של בית המשפט, ואני תקווה שהפרקליטות תלמד אותם ותאמצם מכאן ואילך".

 

עו"ד יצחק בם, שייצג את שבתאי ויינטראוב מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר: "זהו יום משמעותי לחופש הביטוי. אולם, חופש הביטוי של הימין אינו מובן מאליו. עובדה היא, הוגש כאן כתב אישום והתנהל משפט של שלוש שנים. חופש הביטוי זו זכות שצריך להיאבק עליה יום יום. ואנחנו נאבקים".

 

עו"ד אפרת פילזר-ביזמן מפרקליטות מחוז ירושלים מסרה: "הפרקליטות טענה שמדובר בניצול מעמדו והשפעתו הציבורית של הנאשם על מנת לגרום לחיילים לעבור על החוק. בית המשפט החליט לזכות את הנאשם. הפרקליטות תלמד את הכרעת הדין ותשקול צעדיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב וולפא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים