שתף קטע נבחר

אל "תרדו" על עצמכם - אתם שווים יותר

כשאנחנו מאמינים שמגיע לנו, אנחנו מקבלים את היחס הנכון - זהו אחד העקרונות החשובים והמובילים בחיינו. איך עושים זא? שגיא מנדלבוים מסביר בעזרת קלף שלושת המטות

קלפי הטארוט מוכרים לנו בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך למעשה הם "הפסיכולוגים" וה"קואצ'רים" של העת העתיקה. אלו מקורות ידע שנוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 

לדעת לדרוש את הכבוד המגיע לנו - קלף שלושה מטות

יאסון וגיזת הזהב הוא סיפור על נער, בן איכרים, המגלה כי הוא בן מלך (למי מאיתנו זה לא קרה, שגילינו שאנחנו נצר למשפחת מלוכה), וכדי להחזיר לעצמו את הממלכה עובר מסעות רבים שבמהלכם הוא מגלה את הגבריות שלו ומוכיח את גבורתו. שזור בו סיפור אהבה שמתחיל כאהבה עיוורת ומסתיים באופן טרגי. בקיצור, אנחנו יכולים לראות מאיפה ז'אנר הטלנובלות הגיע.

 

בשלב זה של הסיפור יאסון ניגש אל דודו על מנת לדרוש לעצמו את הממלכה, ובניגוד גמור לציפיותינו ואולי אף לציפיותיו, מצליח בכך ומתקבל כיד המלך – כמלך. הקלף עוסק במצבים בהם אנו מבינים "מה אנחנו שווים" ומבקשים או מצפים מהסביבה להתייחס אלינו בכבוד המגיע לנו. נפוצים הם המצבים בהם אנחנו "יורדים" על עצמנו, מרגישים פחותים מאחרים, מוותרים על המגיע לנו. בשלושה מטות אנחנו דורשים את ההכרה הראויה, ומכירים סוף סוף בערך האמיתי שלנו, אולי אפילו מוצאים אהבה חדשה – את עצמנו.

קלף שלושה מטות (צילום: shutterstock)
קלף שלושה מטות(צילום: shutterstock)
 

הסיפור המיתולוגי – לקבל הכרה ושיתוף פעולה

יאסון יוצא לדרך כדי לקחת בעלות על הממלכה שלו, אך האגו שלו לא מאפשר לו להיכנס לממלכתו חסר כל. "שנים רבות למדתי והשכלתי," הוא אומר לעצמו, "מדוע שלא אקדיש שנה כדי להתעשר ולחזור לממלכת אבי כאדם מכובד?" אמר וכך עשה. במשך שנה עמל יאסון בעיר הגדולה כדי להתעשר ונסע לכיוון ממלכתו מצויד בזהב, בבגדים יקרים, במשרתים ובמתנות. אבל רגע לפני שהגיע לממלכתו, התנפלו עליו שודדים ולקחו ממנו את כל רכושו: הזהב, הכרכרה, הסוסים, המתנות – הכול נגזל, אפילו את החולצה שלבש נטלו עמם. המשרתים ברחו, ויאסון הצליח להימלט כשהוא משאיר מאחור סנדל אחד בלבד.

 

כך התייצב מול דודו בהגיעו אל הממלכה: ללא רכוש, ללא בגדים, עם סנדל אחד. כנגד כל הסיכויים יאסון עמד מול פליאס ודרש את ממלכתו חזרה, ונחשו מה? הוא הצליח! "מדוע לקח לך כל-כך הרבה זמן להגיע?" שאל פליאס, "בוודאי שאשיב לך את הממלכה שלך." מיד הוזעק צייר השלטים הממלכתי שצייר את דיוקנו של יאסון ופרסם שלטים בכל העיר: "יאסון חזר! מחר בצהרי היום יתקיים טקס החלפת השלטון."

 

לאלו שמרימים גבה ותוהים מדוע פליאס מוותר על ממלכתו כל-כך מהר, אגלה מה באמת קרה: בלילה לפני בואו של יאסון חלם פליאס חלום ובו ראה

נער ללא חולצה ועם סנדל אחד מוציא סכין והורג אותו. למחרת יועצי הממלכה פירשו את החלום ואמרו לו שזהו חלום נבואי הנושא מסר מהאלים עצמם. הם פסקו שאם הוא יפגוש בנער זה, עליו להיענות לכל דרישותיו ולהתנהג כאילו האלים עצמם מציגים את הדרישות הללו. לכן כשיאסון דרש את הממלכה, פליאס ויתר עליה ללא כל מאבק.

 

ההכרה מתחילה בתוכנו

הסיפור הזה הוא ביטוי לאחד העקרונות החשובים בחיינו. כשאנחנו מאמינים שמגיע לנו, אנחנו מקבלים את היחס הנכון. אגב, האמונה בה מדובר אינה איזו אמונה מיסטית ומעורפלת, זוהי ההכרה בערך עצמנו והיא נשענת על העובדות בשטח, על ההישגים והכישורים שלנו ועל גישה חיובית שתומכת במהות הבסיסית שלנו.

 

זהו עיקרון שעולה למשל, במקרה של דנה, (שם בדוי) שקיבלה בקריאה את הקלף שלושה מטות, ומתוך שיחה עלה התסכול העצום שלה לגבי סוג הגברים שהיא פוגשת: "גברים בעלי יכולת הכלה ואינטימיות נמוכה, ש'עושים טובה' שעונים לאסמסים. גברים שמתחילים איתי באפליקציית היכרות, ואחרי כמה וכמה הודעות אני מגלה שהם בעצם נשואים ופשוט משעמם להם אז הם מתכתבים עם בחורות ברשת כמוני, וכל שנותר לי לעשות זה לכתוב להם הודעה זועמת ולחסום."

 

אי אפשר להתעלם מהעובדה שהגברים שהיא "מקבלת" משקפים את הציפיות שלה מעולם הדייטים, וזה אומר שחייב לחול שינוי. אולי היא חייבת להיות ברורה יותר לגבי סוג הגבר שהיא מחפשת ובעיקר לגבי מידת הבשלות שלו לקשר רציני, והיא יכולה ואף חייבת להציב גבולות ברורים שיבהירו שהיא כאן כדי לקבל בן זוג רציני. אולי היא צריכה לוודא שהיא מרגישה שהיא ראויה באמת האחוזים לקבל בן זוג שהולם את מידותיה, את ערכיה ואת ציפיותיה.

 

חשוב להבהיר שלא מדובר ביצירת "רשימת מכולת" קטנונית של תכונות רצויות, אלא של חיפוש הפרמטרים הבסיסיים החשובים בקשר. אלו שחשובים לדנה יותר מכול ועליהם קם ונופל קשר – רצינות, יציבות, משיכה בסיסית, שיחה טובה. יכול להיות שדנה תתרעם: "וואלה אני יודעת מה אני מחפשת כבר שנים ואני יודעת שמגיע לי."  

 

"אוקי", אומר לה, והאם את יוצאת ונפגשת רק עם גברים כאלו?", "אמממ, בגדול כן, יש בחור אחד שאני נפגשת איתו 'לכיף'." "אוקי, ובאמת כיף לך?" אשאל, "או שהוא לוקח מקום של בן זוג אמיתי?" "יכול להיות שהוא קצת יותר מכיף בשבילי, וזה לא בדיוק הדדי", היא משיבה.

 

בשלושה מטות, אנחנו לא מוותרים על ההכרה של הצד השני בעובדה שאנחנו "האחד" או "האחת" עבורם, אנו מרגישים, מדברים ופועלים כאילו מגיע לנו את שאנו יודעים שאנו ראויים לו – בכל הרמות, וכשיש ודאות וביטחון, קל יותר למשוך את בן הזוג הנכון ולשחרר את אלו שבהחלט אינם נכונים.

תלמדו להעריך את עצמכם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תלמדו להעריך את עצמכם(צילום: shutterstock)
 

לבדוק אם יש פרטנר

קלף שלושה מטות זהו השלב בו הבחור אומר לבחורה: "אני אוהב אותך", והיא עונה לו "גם אני". זה השלב המרגש והמופלא המעניק את החותמת לקשר, אך מובן שיש עוד דרך ארוכה לפניהם, גם ששניהם מרגישים ש"זה זה". בשלב שמיוצג על-ידי קלף אחר, שלושה מטבעות, למשל, הבחור יצהיר על אהבתו, אך גם יוסיף הצעה קונקרטית: "בואי נעבור לגור יחד", מפני שלקלף יש פן מעשי. אגב, לא תמיד ההצעה הקונקרטית היא הצעד הנכון. שלושה מטבעות, אם כך, אינו "טוב יותר" משלושה מטות; לעתים הכרזת האהבה – די בה, ואין זה הזמן להתקדם.

 

בת הזוג עשויה לענות: "רק רגע אהובי, בוא נישאר קצת בשלב של שלושה מטות, ונחגוג רק את עצם קיומה של האהבה". כשמדובר בזוגיות הקלף מפציר בנו שלא לחשוב יותר מדי על העתיד, על מה שיהיה, אלא פשוט לאפשר לתהליך הזוגי להתנהל בטבעיות מבלי לדחוק בדבר. משמעות הדבר היא, שכשאנו חותרים לממש יעדים לקבל הכרה ולתת אותה, אנחנו גם צריכים לוודא שאנחנו "באותו עמוד" עם בן או בת הזוג. שיש תיאום ציפיות ורצונות.

 

מסר לשבוע

זה השבוע לבטא את הצרכים שלכם בזוגיות ולהתקדם למציאת כוונה משותפת ושפה משותפת הן עם בני זוג קיימים והן עם מועמדים פוטנציאליים לזוגיות. לכו עם תחושות הבטן ועם מה ש"מרגיש" נכון בקשר. זה קלף קליל ומקסים שמגיע אל היעד בזכות שמחה ותושייה. לא צריך "לרוץ קדימה", זה אפילו יכול להרוס את הרגע המיוחד, רק תוודאו שיש הסכמה והדדיות. זה השבוע לבטא תחושות, רצונות ובעיקר דברי הערכה לסובבים אתכם. אל תחסכו במחמאות, אם אתם מחבבים מישהו, תנו לו לדעת את זה. זה תקף גם לחברים ובני משפחה אהובים, וזמן החג הוא זמן מצוין לבטא הערכה ואהבה.

 

הכותב שגיא מנדלבוים - מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הקואצ'רים של העת העתיקה - קלפי הטארוט
צילום: shutterstock
צילום: סיגלוב ואדים
שגיא מנדלבוים
צילום: סיגלוב ואדים
מומלצים