שתף קטע נבחר

הלחץ לא הועיל: שחמטאים מישראל לא ישתתפו באליפות העולם בסעודיה

איגוד השחמט העולמי הודיע כי נדחתה בקשת הוויזה של הנבחרת הישראלית - שלא תיטול חלק באליפות שתיפתח מחרתיים בריאד. בצד הישראלי מעריכים כי הסעודים חששו מביקורת בעולם הערבי ברקע הכרזת טראמפ על ירושלים. באיגוד הישראלי לא איבדו תקווה, אך מבהירים: "בעינינו זו אליפות רוב העולם"

השחמטאית יוליה שוויגר. ביקשה משלטונות סעודיה לתת ויזה לישראלים (צילום: RITVO PHOTOGRAPHY) (צילום: RITVO PHOTOGRAPHY)
השחמטאית יוליה שוויגר. ביקשה משלטונות סעודיה לתת ויזה לישראלים(צילום: RITVO PHOTOGRAPHY)

 

איגוד השחמט העולמי (פיד"ה) הודיע היום (א') כי סעודיה דחתה את בקשת הוויזה של שבעה שחמטאים ישראלים שרצו להשתתף באליפות העולם שתצא לדרך מחרתיים בבירה ריאד. "הויזות לישראלים לא הונפקו ולא יונפקו", אמר סגן נשיא האיגוד העולמי, ישראל גלפר, והוסיף כי האליפות תתקיים כסדרה בהשתתפות 180 שחקנים מרחבי העולם.

 

במשלחת הישראלית, שבה חמישה גברים ושתי נשים, הייתה תקווה גדולה שהבקשה לוויזה תיענה בחיוב, ולחצים כבדים הופעלו על הסעודים. במהלך חודש נובמבר האיגוד הישראלי כבר קיים מגעים ראשוניים עם האיגוד העולמי לקראת התחרות בסעודיה. הנושא עלה גם בשיחות עם נשיא פיד"ה קירסאן אילמוז'ינוב שביקר בישראל בחודש שעבר כאורחו של יו"ר איגוד השחמט הישראלי ד"ר צביקה ברקאי. אחת השחמטאיות במשלחת, יוליה שוויגר, אף פנתה לשלטונות סעודיה וביקשה שיתנו ויזות לחברי המשלחת הישראלית.

 

יחד עם זאת, לפי הערכות ובאקלים שנוצר בעקבות המשבר סביב הכרזתו של דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל - הסעודים חששו מביקורת חריפה בעולם הערבי בשל צעדי נורמליזציה חסרי תקדים מול ישראל בעת ובעונה הזאת.

 

נשיא פיד"א איליומז'ינוב ויו"ר איגוד השחמט הישראלי ברקאי (צילום: סיון חדד-איגוד השחמט) (צילום: סיון חדד-איגוד השחמט)
נשיא פיד"א איליומז'ינוב ויו"ר איגוד השחמט הישראלי ברקאי(צילום: סיון חדד-איגוד השחמט)
 

למרות ההודעה, באיגוד השחמט הישראלי עדיין לא איבדו תקווה: "השקענו מאמצים אדירים בחודש האחרון להביא לתקשורת העולמית את שאיפתנו שהפוליטיקה לא תהיה חלק מהספורט. גם כרגע, חרף העובדה שהמשחקים באליפות העולם בריאד מתחילים ביום שלישי, אנחנו מקווים ומאמינים שארגון השחמט העולמי, שמקבל כסף רב על מתן הזכות לאירוח לשלוש שנים של אליפות העולם, יגיעו עם הסעודים להסכמה בדבר השתתפות השחמטאים הישראלים באירוע".

 

"לעובדה שישראלים לא מוזמנים להשתתף באירוע בינלאומי יש בה פגיעה כלכלית ומקצועית בשחקנינו. מעבר לכך, זכותנו להיות שווים בין שאר אומות העולם. העובדה שהעולם הערבי סבור כי יחסי מדינות יש בהם כדי לקבוע אם שחקן ישתתף באירוע ספורט מקוממת. מקוממת פי כמה הינה התנהלות ארגון השחמט העולמי, אשר מאפשר למדינה לקבל על עצמו לארח אליפות בינלאומית ולא להתחייב על קבלת כל הספורטאים ללא קשר לארץ מוצאם".

 

"אנו מקווים שאם לא ישתתפו השחמטאים הישראלים באירוע שבעינינו הוא אליפות רוב העולם ולא אליפות עולם, נדע להפיק ולמצות את מלוא המהלכים מול האיגוד העולמי על המחדל שהתרחש ולמניעת הישנות מקרים מסוג זה. בנוסף אנו מקווים שנוכל, בסיוע ארגונים ואנשים רבים שפונים אלינו, לארגן אליפות בינלאומית גדולה לטובת שחמטאינו המצוינים שנפגעו ושהשחמט בישראל ימשיך לפרוח ולהביא כבוד לישראל בפעילותו ובהישגיו".

 

יש לציין כי מעולם לא השתתפו נציגים ישראלים רשמיים בתחרות או אירוע בינלאומי בסעודיה. לפני 4 שנים השתתפה נבחרת ישראל לנוער באליפות העולם בשחמט באבו־דאבי, אבל המארחים סירבו אז לאפשר לישראלים להשתתף באופן רשמי תחת דגל ישראל - והם נאלצו להתמודד, כמו בתחרות הג'ודו שנערכה בחודש שעבר, תחת דגל האיגוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: RITVO PHOTOGRAPHY
בכירת השחמטאיות בישראל, יוליה שוייגר-ניידיץ
צילום: RITVO PHOTOGRAPHY
מומלצים