שתף קטע נבחר

לפיד: חוק ההמלצות - תועבה. גבאי: חוק נגד הציבור

יותר מאלף הסתייגויות הוגשו והחוק יעלה לדיון היום ויאושר כנראה רק מחרתיים. "מביך כל אזרח ישראלי", אמר יו"ר יש עתיד שניבא: "בטוח שנתניהו ייחקר בפרשת הצוללות". יו"ר המחנה הציוני גבאי: "חוק בעד ארגוני הפשע ואנשי ציבור מושחתים"

 

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בטוח שראש הממשלה בנימין נתניהו ייחקר בפרשת הצוללות . "הם לא רוצים להעביר את חוק ההמלצות על הסיגרים, אלא על הצוללות, כי הם יודעים שהוא ייחקר על הצוללות", אמר היום (ב') ח"כ לפיד בתדרוך לתא הכתבים המדיניים. "נתניהו אומר כל הזמן שהוא לא ייחקר בפרשת הצוללות אבל אני אומר שהוא כן ייחקר. אין עולם שבו הוא לא ייחקר בפרשת הצוללות. העדתי בפרשה ואני כנראה יודע מה אני מדבר".

 

לפיד הוסיף כי "היועץ המשפטי לממשלה לא נגוע במניעים זרים בחקירת הצוללות. לנתניהו יש בעיה. אם ידע שאנשים מקבלים כסף ובגלל זה נתן אישור למכור צוללות מתקדמות למצרים הוא צריך ללכת לבית סוהר להרבה זמן ואם לא ידע צריך ללכת".

 

בישיבת הסיעה של יש עתיד תקף לפיד בחריפות את חוק ההמלצות, שמבקש לאסור פרסם מסקנות המשטרה בתום חקירות כפי שהן מועברות לפרקליטות. החוק יעלה לדיון לקראת אישור בקריאה שנייה ושלישית אחר הצהריים במליאת הכנסת, אבל עקב ההסתייגויות הרבות שהוגשו - יותר מאלף - ההצבעה צפויה רק מחרתיים בלילה.

 

"חוק ההמלצות הוא תועבה. הוא מביך כל אזרח ישראלי", אמר לפיד. "הם חיים במדינה משלהם. מדינה מושחתת שבה הכל מיועד למטרה אחת: לשרת את השליט. הדבר שהכי בולט בחוק ההמלצות זו היעילות. פתאום הם יעילים. כשזה מגיע אליהם, לבעיות האישיות שלהם, לניסיון להציל את הכיסאות שלהם – מכונה משומנת. נכון שזה מושחת, אבל בואו ניתן להם קרדיט – לפחות הם טובים בזה. לפחות הם טובים בלהיות מושחתים. חוק ההמלצות לוקח את הדמוקרטיה הישראלית ומכופף אותה לצרכיו של אדם אחד. החוק הוא תועבה מפני שהוא מעליב כל אזרח ישראלי שהלך לקלפי וחשב שהוא מצביע על החיים שלו. על הילדים שלו".

בנימין נתניהו ויאיר לפיד (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
בנימין נתניהו ויאיר לפיד(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
 

 

 

אבי גבאי. "חוק לארגוני פשע ואנשי ציבור מושחתים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אבי גבאי. "חוק לארגוני פשע ואנשי ציבור מושחתים"(צילום: מוטי קמחי)

גם יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס לחוק ההמלצות בפתח ישיבת הסיעה: "זה חוק שכולו נגד הציבור ובעד ארגוני הפשע ואנשי ציבור מושחתים. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להביע הערכה לחברי וחברות הסיעה ולהובלה של יואל חסון בראשה שנאבקים ולא מוותרים לממשלה ולקואליציה. הקואליציה שברה את כללים – ואנחנו נפתיע בכל הזדמנות". 

 

בתדרוך דחה לפיד את טענת נתניהו שישראל נמצאת בעיצומו של רנסנס מדיני: "אני שמח על ההחלטה של גואטמלה ורוצה שכמה שיותר מדינות יעבירו את השגרירויות שלהם לירושלים, אבל אין כאן רנסנס מדיני. יש הזנחה מדינית. לא יהיה רנסנס מדיני כשאין שר חוץ, כשמשרד החוץ מחולק לשישה חלקים והכול מסיבות של פוליטיקה ישראלית קטנה". הוא טען כי כל הדברים שאמר שלא יקרו קרו: הסכם הגרעין עם איראן עבר, יש נוכחות איראנית בסוריה ואיראן קרובה לגבול עם ישראל.  

 

לדברי יו"ר יש עתיד, "הנשיא טראמפ הוא בהחלט נס שקרה לעם ישראל ולנתניהו, התמיכה שלו בישראל היא בלתי מסויגת ואני מברך על ההחלטה שלו בעניין ירושלים. בכל שאר הדברים מצבנו גרוע: יש שבר שלא היה כמותו עם המפלגה הדמוקרטית, יש משבר עם יהדות ארה"ב ויש גם בעיה מול אוונגליסטים צעירים. אנחנו בתוך משבר ולהחליט להתעלם ממנו ולהגיד שהכל פנטסטי זה בעייתי".

 

"לא אנהל משא ומתן על ירושלים. עדיף שלא יהיה הסכם מאשר הסכם שכולל את חלוקת ירושלים", הבהיר לפיד. עם זאת, ציין כי כל הסכם מדיני מחייב ויתורים והם יבואו לידי ביטוי בפינוי התנחלויות מבודדות. לפיד אמר עוד שנתניהו צריך לגבות מרוסיה מחירים ולאיים בערעור משטר אסד, אם רוסיה לא תפעל לצמצום הנוכחות האיראנית בסוריה.

 

בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו התייחס היו"ר אביגדור ליברמן לסוגיית עונש מוות למחבלים: "בארה"ב גזר בית משפט עונש מוות על מחבל שהשתתף בפיגוע במרתון בוסטון. מדובר בבוסטון, מסצ'וסטס, המדינה הכי נאורה והכי ליברלית בארה"ב. למי שלא מכיר את הסטטיסטיקה בארה"ב, גוזרים בממוצע בשנים האחרונות נותנים יותר מ-30 גזרי דין מוות וב-20 מקרים גם יש הוצאות להורג בפועל. אז בהתמודדות שלנו היומיומית עם טרור אין שום סיבה שאנחנו לא נלך בדרך של הדמוקרטיה הגדולה והחזקה בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
אבי גבאי ויאיר לפיד
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים