שתף קטע נבחר

כל הלילה ולפחות עד לרביעי: מרתון חוק ההמלצות יצא לדרך

הדיונים על החוק, שלא יאפשר למשטרה להגיש המלצות בתום חקירה לפרקליטות, החלו במליאת הכנסת לפנות בוקר וצפויים להימשך לפחות עד ליום רביעי. כתוצאה, ועדות הכנסת לא פועלות. בפתח הדיון תקף יוזם החוק דודי אמסלם את יאיר לפיד: "הוא הכי מושחת פה". שידור חי

 

 

הדיונים על חוק ההמלצות, שהשבית את עבודת הכנסת למשך שבוע, החלו לפנות בוקר (ג') במליאת הכנסת והם צפויים להימשך אם לא יתרחש שינוי של הרגע האחרון, עד יום רביעי בלילה. הדיונים השביתו את הפעילות בוועדות הכנסת משום שדיוני המליאה סביב החוק ונאומי האופוזיציה המעלה את הסתייגויותיה מהחוק יימשכו.

 

לאחר שעות ארוכות של דיון בהצעת החוק משה גפני (יהדות התורה) להתחשבות במסורת ישראל טרם מתן היתרי עבודה בשבת, החל לפנות בוקר הדיון בחוק האוסר על המשטרה לפרסם אם התגבשה תשתית ראייתית בתום חקירה או אם היא ממליצה על הגשת כתב אישום.

 

ראשון הנואמים היה יוזם החוק ויו"ר הקואליציה החדש דודי אמסלם (הליכוד) שתקף: "הבלוף הכי גדול שנתקלתי בו בחיים שלי קורה עכשיו. יש שקר שמתגלגל בעוצמות שאני לא מאמין, שהתחיל בתקשורת. כל התקשורת, רובה, השמאלנית משקרת את הציבור בעזרתכם ואתם משקרים במצח נחושה כשאתם מכירים את העובדות".

 

לאחר מכן התפנה אמסלם לתקוף את יאיר לפיד: "האיש הכי מושחת פה הוא יאיר לפיד. הוא משתכן במלונות פאר, לוקח איתו עוזרים וכל זה על חשבון הציבור. כסף של מימון מפלגות וזה כסף ציבורי. זה כסף שהציבור מממן את זה. אמרתי לו בפעם הקודמת: 'אתה קורא לנו מושחתים והמושחת הכי גדול פה זה אתה'. תסתום את הפה ואל תדבר".

יוזם החוק דודי אמסלם במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יוזם החוק דודי אמסלם במליאת הכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

בזה אחר זה עלו לנאום חברי אופוזיציה שיצאו נגד החוק. אחת מהן הייתה ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) שנאמה יותר משעה מול מליאת כנסת כמעט ריקה: "ממשלה שמעדיפה את החזקים והעשירים - במה היא מתעסקת? למה לא בנכים? למה לא בקשישים? לא בניצולי השואה, בעניים, באנשים עם מוגבלות שכלית? למה עוסקים רק בשימור הכיסא של איש אחד שכבר מזמן נותק מאזרחי ישראל?".

 

שפיר אמרה עוד: "בואו ניפטר מהפחד. בואו ניפטר מהשחיתות שעטפה את הבית הזה. בואו ניפטר מחוקי המשחק המיושנים שלא עובדים בשביל הציבור. יש בי תקווה שכמה אנשים מהקואליציה יגידו לא. והסיפור הזה ייגמר. זה באמת מדהים לחשוב שבכל רגע נתון, הסיוט של ממשלה שמפקירה את האזרחים, וראש ממשלה שמעסיק אותו כל הזמן בשולי ובתפל - ניתן לעצור את הטירוף. שיקום אדם אמיץ מהקואליציה ויגיד די. המדינה לפני הפוליטיקה והאינטרס האישי".

הח"כים בהלול ושי צופים בארץ נהדרת במהלך הדיונים במליאה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הח"כים בהלול ושי צופים בארץ נהדרת במהלך הדיונים במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי)

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) התייחס גם הוא במליאה לחוק שצפוי להיות מאושר סופית השבוע ואמר: "לטובת מי שעדיין מאמין שחוק ההמלצות לא יחול על נתניהו – צריך לומר בבירור – אולי החוק לא רלוונטי לתיק 1000 ו-2000, אבל הוא בהחלט רלוונטי לתיקים חדשים שעוד לא נפתחו כמו פרשת הצוללות ופרשת בזק. הוא ישמור על נתניהו בתיקים 3000, ו-4000, וגם בתיקים 5,000 ו-6,000, שאנחנו עוד לא יודעים עליהם, אבל אני מניח שנתניהו יודע עליהם היטב כי אחרת הוא לא היה נכנס ללחץ כל כך מטורף, ומביא את הקואליציה כולה למסע דורסני להעברת חוק ההמלצות עוד השבוע, על חשבון כל הנושאים האחרים שהכנסת אמורה לדון בהם".

 

בתום עימות קשה בין הקואליציה לבין האופוזיציה נקבע שהוא יעלה להצבעה שנייה ושלישית רק ביום רביעי. דיוני ועדת החוץ והביטחון שתוכננו להיום בוטלו בשל הצפי להתארכות דיוני מליאת הכנסת על חוק ההמלצות. נוסף על כך, כל דיוני ועדת הפנים וכן הדיון של ועדת סמים שתוכננו להיום גם הם בוטלו באותו נימוק.

 

לפני תחילת הדיונים על חוק ההמלצות, הכנסת אישרה לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית את אחד מחוקי השבת. מדובר בחוק של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שקובע כי שר העבודה הרווחה יעניק היתרי עבודה בשבת בהתחשב בשיקולים כמו מסורת ישראל. 50 ח"כים תמכו בעד החוק מול 38 מתנגדים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אמסלם בכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים