שתף קטע נבחר

רפורמה בגבעתי: עונש חינוכי במקום כלא צבאי

בצה"ל בוחנים רפורמה לצמצום החיילים שנשלחים למאסר, ובגבעתי כבר משנים נהלים. "יש בכלא הצבאי אנסים - וכאלה שהתחצפו למפקדים או שברו שמירה", אמר ל-ynet קצין בכיר בחטיבה. "צריך לשלוח לכלא רק במקרים קיצוניים בלבד, זה מקום איום"

הקשחה משמעותית בשליחת לוחמים לבית הכלא הצבאי: כשבצה"ל בוחנים רפורמה לצמצום ניכר בכמות החיילים שנשלחים לעונשי מאסר, בחטיבת גבעתי לקחו את הנושא צעד אחד קדימה. מפקד החטיבה הסגולה, אלוף משנה דדו בר כליפא, החליט שרק מפקדי הגדודים בחטיבה יוכלו לגזור על חיילים שהורשעו בדין משמעתי עונשי מאסר בפועל, וגם אז, יעשו זאת רק לאחר התייעצות איתו.

 

עד כה הסמכות לשלוח חיילים לעונשי מאסר הייתה בידי מפקדי פלוגות, קצינים בדרגות סרן או רב סרן. לא מעט ביקורת בתוך צה"ל ומחוצה לו נשמעה לאורך השנים על כך שחיילים, ובעיקר לוחמים, נשלחים לכלא או למתקני מעצר באופן שרירותי, על זוטות, כמו שבירת שמירה, עבירת בטיחות שאינה חמורה או התחצפות חד פעמית למפקד.

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

מפקד חטיבת גבעתי דדו בר כליפא (צילום: דו"צ) (צילום: דו
מפקד חטיבת גבעתי דדו בר כליפא(צילום: דו"צ)
   

"אני לא מאמין באופן עקרוני בשליחת חייל לכלא, אלא אם כן במקרים קיצוניים בלבד", הסביר ל-ynet קצין בכיר בגבעתי. "מי שהתגייס להיות לוחם בגבעתי לא צריך להיות בכלא, שהוא מקום איום. יש כרגע בכל החטיבה שישה חיילים בכלא, וגם זה כמות לא סבירה בעיני".

 

"יש בכלא הצבאי אנסים ומטרידים, סוחרי סמים ומשתמשים בסמים, גנבי אמל"ח וסוחרי אמל"ח, לצד כאלה שהתחצפו למפקדים או שברו שמירה. למה מי שבא להיות לוחם וגבעתי, לא כבש את יצרו והתחצף למפקדו, צריך להיות שם?", הוא אמר. אגב, החודש אירע מקרה קיצוני שכן מצדיק שליחה למחבוש: לוחם מהחטיבה תועד גונב פירות מדוכן של פלסטיני בחברון ונידון ל-20 ימי מחבוש.

 

בחודש הבא: פיילוט בחיל האוויר

בחטיבת גבעתי הנחו את המפקדים להעניש חיילים סוררים באופן אפקטיבי יותר, עם מסרים חינוכיים שיהוו דוגמא והשפעה ליתר החיילים. הקצין אמר ל-ynet: "חייל שכזה, במקום לשלוח לכלא, עדיף שירותק ל-62 ימים במפקדה, בלי לצאת הביתה. לא צריך לשלוח חייל לכלא רק כי המפקד נפגע. לוחמים ייראו כך את הלוחם הדגול מהמסייעת שעכשיו רק שומר על הגדרות בלי לצאת הביתה, ויבינו למה המפקד מתכוון. המהלך הזה לא יפגע במשמעת ביחידה, רק להיפך".

 

"אם חייל פולט כדור אז הוא לא מקצועי. במקום כלא או הרצאה עדיף לקחת אותו ל'מטווח פליטות', שיום שלם יפלוט עד שיבין איך להשתמש בנשק בצורה מקצועית", אמר הקצין. הוא הסכים עם הטענה הרווחת שהכלא הצבאי לא משקם את הכלואים בו: "חיילים לא חוזרים למסלול הנכון אחרי חווית הכלא. מפקד צריך לחנך וללמד את חייליו".

 

השינוי בחטיבת גבעתי הוא חלק מרוח חדשה בצה"ל הנוגעת למדיניות שליחת חיילים למאסר. בחודש הבא יחל פיילוט בשני המקומות בצבא שבהם אחוז הנפקדים והעריקים הגבוה ביותר – חיל האוויר ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל). החל מהחודש הבא, בשני חילות אלה, חיילים שנדונו בבית דין צבאי לעונשי מאסר בפועל ישובו ליחידתם במקום לכלא הצבאי, ובמשך חצי שנה יהיו "על תנאי".

 

לאחר תקופת הבחינה הם יחזרו לשופט שדן אותם, עם חוות דעת מפקדיהם, ובהתאם ירצו את עונשם או לא. במסגרת הפיילוט מקיימים בצבא ימי עיון למפקדים זוטרים בשני החילות, על מנת להעניק להם כלים בטיפול ובשיקום חיילים אלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
"מי שהתגייס להיות לוחם בגבעתי לא צריך להיות בכלא"
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים