שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התפרצות הכלבת החמורה בתולדות המדינה: "עלייה של 400 אחוזים"
  ארגון הרופאים הווטרינרים מדווח על זינוק במאות אחוזים במספר החיות שנגועות בכלבת, וחושש מאסון. בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת הזהיר היו"ר איתן כבל: "זה יהיה סיפור של ועדת חקירה". ראש מועצת גלבוע: "כולם אומרים שזו שעת חירום, אבל אין לנו כוח אדם ותקציב"

   

  כמות מקרי הכלבת בארץ נוסקת, ובארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות מזהירים שבכל רגע עלול להתרחש אסון. לדברי יו"ר הארגון יש גידול של 400% במקרי הכלבת בישראל לעומת השנים הקודמות.

   

  אתמול (יום ב') התקיימה ישיבה של ועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה בהתפרצות החמורה בתולדות המדינה. היו"ר איתן כבל קבע כי משרד החקלאות נכשל כישלון טוטאלי כשלא הקים צוות חירום לטיפול בהתפרצות. "אם לא תהיה התעשתות וטיפול במצב בצורה טובה יותר, זה יהיה סיפור של ועדת חקירה", הזהיר.

   

  תן משוטט סמוך לבית שאן (צילום: אופיר בן חמו) (צילום: אופיר בן חמו)
  תן משוטט סמוך לבית שאן(צילום: אופיר בן חמו)

  במהלך דיוני הוועדה הוקרא מכתבו של קובי גולדברג מקיבוץ בית השיטה, שתיאר מפגש עם תן נגוע בחצר ביתו בשש בבוקר: "התנים פוחדים מאיתנו, אולם לא התן הזה. הוא התקדם במהירות לעבר הוויטרינה ומייד הבנתי שמדובר במחלת הכלבת שרצה אליי, מחלה שאותה ראיתי לראשונה בשיאה וזה היה מפחיד עד לכדי שיתוק".

   

  "מחזה כזה מפחיד ראיתי רק בסרטי אימה, הייתי בטוח שהוא ישבור את הזכוכית, בגלל עוצמת החבטות, ויצליח לפרוץ לתוך הבית. חשבתי כל הזמן איך אני מתגונן מפניו ומצליח למנוע ממנו להגיע לילדים שלי ולכלבה. התגברתי על השיתוק שאחז בי, אחזתי כיסא וציפיתי לרגע שבירת הזכוכית.

   

  בינתיים ילדיי התעוררו מההמולה, יצאו מהחדרים ולפתע לאחר זמן קצר (שהרגיש כנצח), התן חזר על עקבותיו והמשיך בדרכו להשתולל ברחבי הקיבוץ. מייד התקשרתי למועצה, הגיעו לוכדים ולהבנתי בהמשך היום לכדו תן חולה אחר במורד הרחוב אצלנו". בסיום הישיבה דרש היו"ר, ח"כ איתן כבל, ממשרד החקלאות להקים מיד צוות חירום ו"שולחן עגול" שבו יישבו כל הגורמים האחראים לטיפול בהתפרצות המחלה.

  מחסנים כלבים ברמת צבי (צילום: המועצה האזורית גלבוע) (צילום: המועצה האזורית גלבוע)
  מחסנים כלבים ברמת צבי(צילום: המועצה האזורית גלבוע)
   

  רוב מקרי הכלבת האחרונים התגלו בשטח המועצה האזורית גלבוע. ראש המועצה, עובד נור, הזהיר מפני קריסה - ופגיעה בחיי אדם. "כולם אומרים שזו שעת חירום אבל אף אחד לא עושה מה שעושים בשעת חירום. אנחנו קורסים. כל מי שמעורב בפעילויות במועצה, פשוט הגיע לקצה היכולת. אין לנו מספיק כוח אדם ואנו זקוקים בדחיפות לגיבוי תקציבי".

   

  נור הוסיף כי אחת הסכנות מגיעה מכיוון חתולי רחוב לא מחוסנים. "כשתן תוקף אדם, כל אדם סביר הולך אחר כך להתחסן - זה מקרה דרמטי. לעומת זאת אני מאוד מוטרד כאשר חתול המתגורר בחצר הבית שורט תושב, כי אז המודעות פחותה, ומכאן החשש הגדול שהמחלה תתפרץ אצל אותו אדם שדינו נגזר".

   (צילום: המועצה האזורית גלבוע) (צילום: המועצה האזורית גלבוע)
  (צילום: המועצה האזורית גלבוע)

  ד"ר אבי צרפתי ()
  ד"ר אבי צרפתי

  יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר אבי צרפתי, אמר היום כי בחודש דצמבר בלבד התגלו 16 מקרי כלבת, מתוכם 13 מקרים בקרב תנים, 2 מקרים בכלבים ומקרה אחד בעגל. לדבריו, מדובר בעלייה של 400%, לעומת 4 מקרים בחודש דצמבר אשתקד.

   

  "החודש הותקפו גם גבר ואישה בשני אירועים שונים, באזור הגלבוע על ידי תנים נגועים והועברו לטיפול רפואי. במקרים אלה התנים לא נתפסו ולכן יש חשש שהם עדיין מסתובבים חופשי ומסכנים בעלי חיים ואנשים נוספים. חשוב לציין כי מלבד 16 המקרים שהתגלו, קיימת הערכה כי ישנם עוד עשרות מקרים שלא התגלו ומכאן החשש הגדול להמשך התפשטותה של המחלה", אמר.

   

  לדברי ד"ר צרפתי, "המקרים האחרונים שהתגלו באזור הגלבוע, עמק המעיינות, עמק יזרעאל, מגידו ויקנעם מדאיגים ביותר ומחייבים המשך ההערכות למיגור התפשטות הכלבת. יש להמשיך ולפעול גם ברמת הרשויות וגם ברמה האישית. בכל יום מתרחשים מפגשים בין בני אדם לחיות בר, ובאזורים נגועי הכלבת מפגשים אלו יכולים להיגמר באסון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אופיר בן חמו
  "מחזה כזה מפחיד ראיתי רק בסרטי אימה"
  צילום: אופיר בן חמו
  מומלצים