שתף קטע נבחר

ריבלין שיבח הפגנות. נתניהו: "מאמץ פוליטי להפיל את הממשלה דרך הפגנות"

נשיא המדינה התבטא בכנס לחינוך ודמוקרטיה בעד הפגנות - גם נגד השחיתות השלטונית - והבהיר: "אין תחליף לכיכרות העיר האמיתיות". במקביל, ראש הממשלה ביקש מרבנים בכירים בציונות הדתית לגבות אותו: "ההתייצבות שלכם מאוד חשובה". חלק מהרבנים טענו: "נתניהו נזכר בנו רק בעת משבר"

 

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הערב (יום ג') להפגנות נגד השחיתות השלטונית בכנס דב לאוטמן לחינוך ולדמוקרטיה באוניברסיטה הפתוחה. "יש לנו כמה הוכחות נפלאות בשנים האחרונות להשפעת הרשתות על המציאות – מחאת הקיץ, הפגנות נגד ובעד, שעברו מפתח תקווה לתל אביב ולכיכרות נוספות, וקמפיין Me Too החשוב כל כך", אמר ריבלין.

 

"שימו לב שכל הדוגמאות הללו עברו ממילים למעשים, יצאו מהמסך ותפסו אחיזה של ממש גם בחיים הממשיים. גורן, הבימה, ספרא, רחבת הסינמטק, אין תחליף לכיכרות העיר האמיתיות, הפיזיות. עלינו לגדל דור שיזכור שדמוקרטיה אמיתית יכולה להתחיל ברשת, אך לעולם לא תחליף את הצורך וההכרח לקחת חלק בוויכוחים ובעשייה משמעותית", הוסיף הנשיא.

 

ראש הממשלה לרבנים: "לחזק איש את רעהו"

במקביל נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו עם רבנים מובילים מהציונות הדתית, בהם הרב חיים דרוקמן, ממנהיגי הציונות הדתית, הרב דוד סתיו, יו"ר רבני צהר, רב השומרון אליקים לבנון וראש המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב אלי סדן.

 

נתניהו. אמר לרבנים כי הוא מאמין שהיועמ"ש יחליט שלא להעמידו לדין (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו. אמר לרבנים כי הוא מאמין שהיועמ"ש יחליט שלא להעמידו לדין(צילום: AP)

"יש פה מאמץ פוליטי באמצעות הפגנות ודברים אחרים להפיל את הממשלה הלאומית בראשותנו שדואגת לארץ ישראל ונאבקת למענה. לכן ההתייצבות שלכם מאוד חשובה ואני רוצה להביע את הערכתי", אמר נתניהו בפתח המפגש.

 

ראש הממשלה הוסיף: "לא תמיד השכלנו לעמוד מול הניסיונות הללו. עם ישראל פעם אחת ב-1992 זה הצליח, הפעם נדאג שזה לא יצליח. אני חושב שכולנו למודי ניסיון ואף אחד מאיתנו לא מולך שולל. לכן פשוט רציתי להביע את הערכתי ולחזק איש את רעהו. תודה רבה לכם". בפנותו לרבנים, אמר כי הוא אינו חושש ממשפט ומאמין שהיועמ"ש יחליט בסופו של דבר שלא להעמידו לדין. לדבריו, ברור לו שהרדיפה היא לא אישית נגדו כאדם אלא כמנהיג הימין, כלומר פוליטית, ומן הסתם אם היה פונה עכשיו שמאלה - למשל למהלך מדיני - לא היו היו פונים למהלך שכזה. לכן הוא מצפה מהם, כרבנים ומנהיגי ציבור בימין, לגבות אותו. 

 

חלק מהרבנים ביקשו להעביר לראש הממשלה את המסר שהם "אינם בכיס שלו". חלקם מתחו ביקורת על כך שנתניהו נזכר בציונות הדתית וברבנים רק בעתות מצוקה או לפני בחירות, ולאחריהן הציונות הדתית, לתחושת חלק מהרבנים, תמיד ניצבת אחרונה בתור. עוד טענו מקורות בתום הפגישה כי התחושה שמייצר נתניהו היא שש"ס ואביגדור ליברמן תמיד יעמדו לפניהם בכל הנוגע להגשמת האינטרסים הפוליטיים והחברתיים. כמו כן, טענו מספר רבנים כי מבחינתם נפתלי בנט הוא מנהיג הציונות הדתית וכי בעניינים פוליטיים על ראש הממשלה לפנות אליהם באמצעותו.

 

הרב חיים דרוקמן טען כי מתנגדי ראש הממשלה מדברים גבוהה גבוהה על "שחיתות" רק כתירוץ להדחתו, וזאת ממניעים פוליטיים ולא ערכיים. לדבריו, זוהי "מציאות בלתי נסבלת" שבה מתנגדי נתניהו הם המושחתים - ולא הוא.   

 

הרב סדן ביקש בפגישה לחזק את נתיהו ופנה אליו: "יהודי כמוך, ש-20 שנה נמצא בממשלה, היה יכול להרוויח באזרחות פי 10, פי 100. להגיד שיש בעיה שקיבלת סיגריה? לולא זה היה מצחיק זה פשוט סקנדל שאין כדוגמתו. זאת הפקרות, חוסר רצינות, זה שחיתות. רוצים להחליף שלטון בצורה כזו ולא בקלפי".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
בנימין נתניהו
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים