שתף קטע נבחר

המחבל חייך והורשע, קרובי הקורבנות בכו: "אלו פני השטן"

כשחיוך רחב על פניו, התייצב עומר אל-עבד, המחבל שביצע את הטבח בחלמיש ורצח שלושה מבני משפחת סלומון, לדיון בבית הדין הצבאי שבו הורשע בשלוש עבירות רצח. מולו מיררו בבכי בני המשפחה. דרישת התביעה: ארבעה מאסרי עולם. במשפחה זעמו: "נתניהו וליברמן משחקים בנו"

 

 

עומר אל-עבד (19), המחבל שרצח שלושה מבני משפחת סלומון - האב יוסף, בתו חיה ובנו אלעד ז"ל בטבח בחלמיש לפני כחמישה חודשים, הורשע הבוקר (יום ד') בשלוש עבירות גרימת מוות בכוונה (המקבילות לעבירת רצח) בבית משפט הצבאי במחנה עופר. במהלך הדיון, שבו נשמעו הטיעונים לעונש, ביקשה הפרקליטות הצבאית לגזור על אל-עבד, תושב הכפר כובאר, ארבעה מאסרי עולם - אחד בעבור רצח כל בן משפחה, ועוד אחד בגין יתר העבירות שבהן הורשע - שתי עבירות של ניסון לגרימת מוות בכוונה, עבירת הסתה ועבירות נוספות.

 

לאולם הדיונים נכנס המחבל כשחיוך רחב על פניו וכשהוריו נוכחים במקום גם כן. דן לנדא, אביה של מיכל סלומון, שהצילה את ילדיה לאחר שהצליחה להימלט עמם לקומה השנייה, אמר במהלך הדיון: "כשאדם הולך לבית עולמו ברגעיו האחרונים, ככל שניתן, הוא רואה מול עיניו פנים מלאות אהבה וחמלה וחש את הרצון להקל עליו את כאביו. יוסי, חיה ואלעד ראו ברגעיהם האחרונים את פני השטן, מלאי שטנה ותאווה להכות ולהכאיב".

המחבל עומר אל-עבד בבית המשפט הצבאי (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
המחבל עומר אל-עבד בבית המשפט הצבאי(צילום: יואב דודקביץ)

חן, רחל ואורית ממשפחת סלומון: "הבית הפך למקום מלא בכאב" (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
חן, רחל ואורית ממשפחת סלומון: "הבית הפך למקום מלא בכאב"(צילום: יואב דודקביץ)

אורית מרכוס, שאיבדה את שני אחיה ואביה בפיגוע, הביאה עמה תמונות של בני משפחתה ומיררה בבכי. "אני רוצה להראות לכם את כל המשפחה שלי ברגע מיוחד לפני האסון הגדול. היינו משפחה שמחה, משפחה מלוכדת, משפחה של הרבה חום ואהבה", אמרה. "הורי היו ממקימי הישוב והבית בחלמיש היה בית מאוד מלכד, מקום של מפגש וחיי קהילה. הבית הזה הפך למקום שמלא בזיכרונות וכאב, טראומה מאוד קשה, אובדן גדול ושכול".

 

 (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
(צילום: יואב דודקביץ)

 

"מעשה רצח של שלושה אנשים בדם קר וניסיון לרצוח את אמא, מיכל וחמשת הילדים, הוא מעשה כל כך נתעב ואכזרי, שאנו ביקשנו לתת עונש מוות לרוצח, או לכל הראוי את העונש המירבי על מכלול המעשים. לבן בליעל שכזה אין זכות לראות אור יום, לנשום, לאכול".  

 

גם חן סלומון - רעייתו של הבן שמואל ואמו של התינוק שחגגו את לידתו באותו ערב שבת - סיפרה על הסיוטים שלא מרפים: "אנחנו מפחדים להביא עוד ילדים לעולם האכזר הזה, זו חוויה שאנו חווים מהולדת בננו הבכור. לתחושה הכבדה הזו מתלווה התחושה שאותנו שכחו. אנחנו לבד במערכה, אין סיוע מהמדינה".

 

הוריו של המחבל (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
הוריו של המחבל(צילום: יואב דודקביץ)

"זה כנראה לגיטימי לאבד אבא ושני אחים יום אחרי שנולד לך בנך הבכור, ואני, במקום לעצור לרגע כמו כל אישה שיולדת להחלים מהלידה, להתרגש מהאושר שנכנס למשפחה, או לתת לעצמי להתפרק - לא הייתה לי אפשרות. אני רק מנסה להיות חזקה בשביל בעלי, משפחתי ובשביל הילד שלי, כי אני יודעת שלא מגיע לתינוק שלי לשאת על כתפיו את כל הכאב הזה". 

 

לאחר הדיון מתחו בני המשפחה ביקורת חריפה על כך שלא הוצגה דרישה לעונש מוות: "אנחנו מבינים שמשחקים בנו, שמדברים ומדברים, אבל לא עושים באמת את מה שצריך. הם יכולים להרים טלפון, לבקש ולדרוש את זה. ראש הממשלה ושר הביטחון היו בשבעה ואמרו לנו באופן מפורש שיעבדו על זה ושאפשר לקדם את זה".

 

מוקדם יותר כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הטוויטר שלו: "גזר דין מוות הוא העונש היחיד ההולם מעשה שפלות שכזה. אני קורא לשופטים להפגין אומץ ולהטיל על המחבל גזר דין מוות. דם יהודי איננו הפקר! אין מקום למחבלים, גם לא בבתי הסוהר".

 

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שתנועתו מלווה את פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות בו חברה גם משפחת סלומון, הוסיף לאחר הרשעת המחבל כי "מדינת ישראל נמצאת תחת מתקפת טרור קבועה ורק בגלל מקצועיות כוחות הביטחון איננו מרגישים זאת. יחד עם זאת, הדבר מוכיח כי תעשיית הטרור עדיין בתאוצה והדרך היחידה לבלום אותה היא על ידי יצירת חבילת הרתעה אמיתית, כזו שתשכנע את המחבל הבא, טרם פעולתו, כי היא לא תשתלם לו. לשם כך יש לחוקק עונש מוות למחבלים, האמור להגיע בקרוב למליאת הכנסת, להשית גירוש משפחות מחבלים לעזה ולהרוס את בתיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
המחבל עומר אל-עבד, הבוקר
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים