שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפיקוח: בנקים ביטלו הפקדות צ'קים בניגוד לחוק

  לקוחות שהפקידו צ'קים בחשבון הבנק שלהם, גילו כי לאחר מספר ימים הבנק ביטל להם את ההפקדה וזאת בניגוד לחוק. בנק ישראל פרסם היום מכתב המתריע בפני הבנקים שמדובר בהפרה של ההוראות

  הפקדתם צ'ק בחשבון? למרות שעל פי החוק בתוך שלושה ימים ההפקדה אמורה להיות מוחלטת, מתברר שמבחינת הבנקים זה ממש לא סופי.

   

  מפניות שהגיעו לאחרונה לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, עולה כי לקוחות שהפקידו צ'קים בחשבון שלהם גילו לאחר מספר ימים, ולעיתים אף יותר, שהבנק למעשה מחק את ההפקדה וחייב את חשבונם בסכום הצ'ק. הבנק עשה זאת בטענה כי הצ'ק חזר מחוסר כיסוי, אלא שכאמור על פי החוק הבנק מחויב לעשות זאת בתוך שלושה ימים, אחרת נאסר עליו לבטל את ההפקדה. החוק קובע כי רק במקרים חריגים וספציפיים ניתן לבטל את ההפקדה לאחר שלושה ימים.

   

   (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
  (צילום: עמית מגל)

   

  השינויים שישפיעו על הכיס שלכם ב-2018

   

  במכתב שפרסם היום הפיקוח, ועליו חתומה סגנית המפקחת על הבנקים עודדה פרץ, נכתב כי "מפניות וממידע שהתקבל במשרדנו עולה כי ישנם מקרים בהם בנקים מחייבים את חשבון הלקוח וזאת לאחר שזיכוי הלקוח אמור היה להפוך סופי, שכן חלפו שלושה ימי עסקים בנקאיים נוספים מיום העסקים הבנקאי שבו הופקד הצ'ק. אבקש להזכירכם כי התנהלות זו מהווה הפרה של הוראות הבנקאות".

   

  נציין כי ההוראות קובעות שבנק שהוצגה לו המחאה לפירעון, יזכה את חשבון הלקוח בסכום הצ'ק עוד באותו יום עסקים, עם זאת מדובר בזיכוי זמני (על תנאי). הזיכוי הופך לזיכוי קבוע לאחר שלושה ימי עסקים. במהלך ימים אלו ההמחאה עוברת במערכת של מסלקה בין בנקאית, שבה היא נבדקת ומאושרת לפירעון תוך ביצוע התחשבנות הדדית בין הבנקים. הזיכוי ניתן לביטול, אם הבנק לו הוצג הצ'ק לפירעון סירב לפרוע אותו (למשל מחוסר כיסוי מספיק) במהלך ימים אלו.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים