שתף קטע נבחר

החל פינוי האסבסט מהיישובים בעוטף עזה

בשלב ראשון יפונו גגות האסבסט מהיישובים הנמצאים במרחק של עד 4 ק"מ מגבול רצועת עזה. ראש מועצת אשכול: "אם חס וחלילה נופל פצמ"ר או רקטה על גג אסבסט אי אפשר יהיה לחלץ את הלכודים"

 

 

יותר משלוש שנים לאחר שהממשלה החליטה לאחר מבצע "צוק איתן", להחליף את גגות האסבסט ביישובי עוטף עזה, החל לאחרונה המבצע להחלפת הגגות המכילים את החומר המסרטן. במבצע שהחל השנה ויורחב בשנת 2018 יוחלפו בשלב הראשון גגות אסבסט ביישובים הנמצאים עד 4 ק"מ מהגדר במבני מגורים ומבני ציבור. בשלב הבא, יורחב הטווח לעד 7 ק"מ מהגדר עם רצועת עזה.

 

30 מיליון שקלים למימון הפרויקט מגיעים מהמשרד להגנת הסביבה ו-16.5 מיליון נוספים מגיעים ממשרד האוצר .עד כה הושקעו 4.5 מיליון שקל בהחלפת הגגות. השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר כי "מדובר בפרויקט חשוב מהמעלה הראשונה, שנועד להגן על בריאותם של תושבי עוטף עזה. מדינת ישראל לא יכולה לקחת את הסיכון שבאזור תחת סכנת ירי יישארו גגות אסבסט, שבמקרה פגיעה יהוו סיכון לתושבים. אנחנו עושים הכול כדי שהפרויקט יבוצע כמה שיותר מהר".

 

 (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

הפרויקט הרחב הוא פועל יוצא של החלטת הממשלה לאחר "צוק איתן" בקיץ 2014, שבה נקבע כי המדינה תתמוך בהחלפת גגות אסבסט. אסבסט הוא שם כולל לקבוצת מינרלים שבשל תכונותיהם המיוחדות שמשו מעל ל-100 שנה כחומרי בידוד תרמי, בידוד אקוסטי, חומרי חיכוך וחומרי בנייה.

 

האסבסט מוגדר היום כאבק מזיק, כחומר מסוכן וכמזהם אוויר. האסבסט מסוכן כשהוא מתפורר, נשבר וסיבי אסבסט משתחררים לאוויר. אסבסט הוא חומר מסרטן ודאי לבני אדם אשר גורם לסרטן ריאות ולמזותליומה ( mesothelioma) סרטן של הקרום המקיף את הריאה ואיברים פנימיים אחרים). מחלות אלה מופיעות שנים אחדות לאחר החשיפה והן בדרך-כלל מחלות קטלניות. עיקר התחלואה הקשורה לאסבסט היא תוצאה של חשיפה תעסוקתית של עובדים שעבדו במפעלי אסבסט, מכרות או פועלי בניין שניסרו אסבסט-צמנט לאורך שנים. כמו-כן, ידוע גם על מקרים של תחלואה במחלות הקשורות לחשיפה סביבתית לאסבסט, כמו תושבים שגרו בסמוך למפעלי אסבסט, או אנשים שנחשפו לאסבסט-פריך במקום מגוריהם וכן בני משפחה של עובדים באסבסט.

 

ניתן רק לתאר מה עלול לקרות אם תיפול רקטה או פצמ"ר על גג אסבסט. ראש מועצת אשכול גדי ירקוני אמר כי "מדובר במהלך מבורך וחשוב. נלחמנו הרבה זמן כדי להגדיל את התקציב כדי שיוכלו להחליף גגות לכל היישובים באזור. אם חס וחלילה נופל פצמ"ר או רקטה על גג אסבסט אי אפשר יהיה לחלץ את הלכודים מהמבנה כי המחלצים צריכים מיגון מיוחד וייקח זמן עד שיגיעו". יש לציין כי התושבים משלמים 25% מעלות החלפת הגגות. "זה מצב שבו כולם מנצחים", הוסיף ירקוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המשרד להגנת הסביבה
פינוי החומר המסוכן
צילום: המשרד להגנת הסביבה
מומלצים