שתף קטע נבחר

עוטף ירושלים: עלייה של עשרות אחוזים בפעילות משטרתית

בשנת 2016 היו עשרות בודדות של פעולות בכפרים הערביים מסביב לירושלים, לעומת 550 בשנת 2017. השר ארדן: "שוטרי מג"ב נכנסים כל יום לשכונות שבעבר לא נכנסו אליהן. המדיניות שלי ברורה - מעבר מהגנה להתקפה". אבנים נזרקו באבו דיס על רכב השר

 

השר ארדן במהלך הסיור בעוטף ירושלים, השבוע ()
השר ארדן במהלך הסיור בעוטף ירושלים, השבוע

25 אירועי דקירה, 11 פיגועי דריסה וארבעה אירועי ירי יצאו מהכפרים הפלסטינים הסובבים את ירושלים במהלך השנה וחצי האחרונות. 18 מחבלים חוסלו ושבעה נוטרלו ונפצעו במהלך הפיגועים האלה. במחנה הפליטים שועפט נעצר מספר המבוקשים הגדול ביותר. כך עולה מנתונים שהגיעו לידי ynet. לפני שלושה ימים נערך סיור בעוטף ירושלים שבו השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שקיבל סקירה על הפעילות במרחב עוטף ירושלים. השר ארדן: "המדיניות שלי ברורה - מעבר מהגנה להתקפה  - וזה קורה".

 

על פי הנתונים עולה כי ברוב שנת 2016 משטרת ישראל מיעטה להיכנס לכפרים הפלסטינים הסמוכים לירושלים, כדוגמת קלנדיה, כפר עקב, עזרייה, קטאנה ובידו. לעומת זאת, מחודש ספטמבר 2016 הוחלט על הפרדת עוטף ירושלים והפיכתו למרחב עצמאי. עם שינוי זה החליטו השר ארדן יחד עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, על מדיניות חדשה בתפיסת הביטחון באזור ירושלים לפיה עוברים מהגנה להתקפה.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב הלוי. מדיניות חדשה בתפיסת הביטחון (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
מפקד מחוז ירושלים, ניצב הלוי. מדיניות חדשה בתפיסת הביטחון(צילום: דניאל אליאור)

לפי מדיניות זו, מג"ב עוטף ירושלים יבצע יותר פעילויות מבצעיות לצורך סיכול טרור ופשיעה בכפרים הנמצאים סביב הבירה, לשם השוואה, בשנת 2016 נעצרו עשרות מבוקשים בכפרים הפלסטינים הסובבים את הבירה ואילו השנה נעצרו 235. מאז החלה המדיניות החדשה נתפסו 227 מטענים שונים ו-30 אירועי פח"ע סוכלו עוד בשלב ההכנות, טרם הגעת החוליה או המפגע הבודד לישראל. נתון נוסף הוא מספר הפעילויות המבצעיות של הלוחמים בתוך הכפרים בעוטף: בשנת 2016 היו עשרות בודדות ואילו בשנת 2017 היו כ-550 פעילויות.

 

הכפר שבו בוצעו הכי הרבה פעילויות הוא מחנה הפליטים שועפט. במהלך השנה החולפת כוחות הביטחון נכנסו למחנה 198 פעמים ועצרו 162 מבוקשים. לפני שלושה ימים, בדיון בוועדת חוץ וביטחון, אמר ראש השב"כ, נדב ארגמן כי הארגון סיכל 400 פיגועים השנה, בהם 13 פיגועי התאבדות ושמונה חטיפות.

 

ביום שני האחרון התקיים סיור של השר ארדן יחד עם מפקד מרחב עוטף ירושלים, ניצב משנה יצחק בריק ומפקד מג"ב איו"ש, תנ"צ עוזי לוי, שבו הוצג השינוי המגמה. ארדן: "בשנה האחרונה שוטרי מג"ב נכנסים כל יום לשכונות שבעבר לא נכנסו אליהן. בשום מקום אין חסינות ממעצר. המדיניות כיום יחד עם העלייה במעצרים הביאו לירידה באירועי הטרור והאלימות. הריבונות שלנו מתחילה בירושלים ולכן אמשיך לחזק אות המשטרה ומג"ב בכל דרך".

 

במהלך הסיור ליד אבו דיס הושלכו אבנים מעבר לגדר ההפרדה לעבר רכבו של השר ונגרם נזק לפח. כוחות מג"ב נכנסו לכפר ופיזרו את המפגינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ארדן בסיור בעוטף ירושלים
מומלצים