שתף קטע נבחר

הלחץ של ישראל ביתנו ברשויות המקומיות: "חוק המרכולים - פגיעה בסמכות"

בעקבות הפרסום ב-ynet כי חוק המרכולים של אריה דרעי יכלול גם סגירת חנויות נוחות בשבת, 58 סגני ראשי ערים וחברי מועצת עיר מטעם מפלגתו של אביגדור ליברמן פונים לרשויות מקומיות בארץ בבקשה להתנגד לחוק: "שולל לחלוטין סמכויות מנבחרי הציבור". היום: דיון בוועדת הפנים

 

פיצוציה בראשון לציון (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
פיצוציה בראשון לציון(צילום: אבי מועלם)
הקרב הבא של
ישראל ביתנו נגד חוק המרכולים : מפלגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן כבר הבהירה כי תתנגד לחוק של שר הפנים אריה דרעי, שלפיו בסמכותו תהיה האפשרות לסגור עסקים שפתוחים בשבת. אתמול פורסם ב-ynet כי לפי חוות דעת משפטית, החוק יכלול גם את חנויות הנוחות. כעת מפעילה המפלגה את הלחץ גם על הרשויות המקומיות.

 

58 סגני ראשי ערים וחברי מועצות מטעם ישראל ביתנו החלו בהחתמת חברי מועצות עיר מרחבי הארץ כדי למנוע את החוק. בין השאר חתומים על המכתב חברי מועצת עיר באשדוד, בת ים, חדרה, כרמיאל, לוד, אריאל, באר שבע, עפולה, עכו והקריות. במכתב מצוין כי הצעת החוק "משנה באופן דרמטי את הסטטוס-קוו הקיים זה שנים במטרה לפגוע במרקם החיים של התושבים החילוניים ברשויות רבות ברחבי מדינת ישראל ולאלץ אותם לחיות תחת כפייה דתית".

גם חנויות הנוחות ייסגרו בשבת? (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
גם חנויות הנוחות ייסגרו בשבת?(צילום: אבי מועלם)

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן (צילום: הדס פרוש/פלאש90) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן(צילום: הדס פרוש/פלאש90)
 

במכתב מציינים אנשי ישראל ביתנו כי החוק יפגע בסמכות נבחרי הציבור ברשויות המקומיות. "במשך שנים רבות הייתה סמכות זו נתונה להחלטתם הבלעדית של חברי מועצת הרשות המקומית וראש הראשות שנבחרו והוסמכו על ידי התושבים לעסוק בכך. הצעת החוק במתכונתה הנוכחית שוללת כמעט לחלוטין סמכויות אלו מנבחרי הרשויות המקומיות ומובילה לסגירת העסקים הפועלים כיום בשבת. בכך יפגעו באורח חייו של הציבור החילוני המשתמש בשירותים הללו גם ביום המנוחה".

 

המכתב מסתיים בדברים הבאים: "אנו קוראים לחברי מועצות העיר להתנגד לכפייה הדתית ולהצטרף למאבקה של המפלגה במטרה לבטל את החוק המיותר הזה ולפעול בכל האמצעים העומדים לרשותכם כדי לגייס את חברי סיעתכם בכנסת למאבק. עלינו מוטלת האחריות לייצג את הציבור הרחב ולמנוע פגיעה חמורה באורח החיים של תושבי הערים והמועצות המקומיות".

 

היום יגיע חוק המרכולים לדיון בוועדת הפנים של הכנסת לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. אתמול כאמור פורסם ב-ynet כי מחוות דעת משפטית עולה שהחוק מעניק לשר הפנים אפשרות לסגור בשבת גם חנויות נוחות הפועלות בתחנות דלק. עדיין לא ברור אם החוק יאפשר לסגור לחלוטין תחנות דלק.

 

בימים האחרונים ניסו רשויות מקומיות להקדים תרופה למכה. בראשון לציון אישרה מועצת העיר את תיקון חוק העזר העירוני המאפשר פתיחת עסקים באזורי התעשייה וברחובות מרכזיים בעיר. על פי המתווה שאושר בראשון לציון יוכלו בעלי עסקים לפעול בשבת באזורי התעשייה וברחובות מרכזיים, בהם ז'בוטינסקי, הרצל, רוטשילד וירושלים. בדיון הבא שתקיים המועצה ידונו על שעות הפעילות ברחובות הראשיים.

 

גם בעיריית גבעתיים ניסו לאשר חוק עזר במהלך דומה, אך המהלך עוכב. עם זאת, אתמול אישר בית המשפט המחוזי לעיריית גבעתיים לקיים את הדיון כבר ביום ראשון הקרוב. דרעי מצידו מבהיר כי אין בכוונתו לשנות את הסטטוס קוו ותקף את מפלגתו של יאיר לפיד: "ביש עתיד כנראה לא קראו את החוק, ואם אפשר להסית, אז למה לא? לכן, אתמצת לכם לכם כדי שתבינו: החוק הנוכחי לא משנה את המצב שהיה עד היום, רק שומר על הקיים. בנוסף, אני מאוד מתרשם מדאגתם הכנה לחילול שבת ופילוג העם, ממש נוגע ללב".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מה יעלה בגורל פתיחת עסקים בשבת?
צילום: אבי מועלם
מומלצים