שתף קטע נבחר

מכתב הסרבנים: "לעורר אנשים לחשוב - גם במחיר של ישיבה בכלא"

מאיה ברנד פייגנבאום היא אחת מ-63 הנערים והנערות שחתמו על מכתב השמיניסטים, שפורסם לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", שבו הצהירו על סירובם להתגייס לצה"ל: "רוצה לחשוף עוד אנשים למציאות בשטחים". ממאסר היא לא חוששת: "אגיד את האמת שלי"

 

"אנחנו מסרבים להאמין למערכת ההסתה ולהשתתף בזרוע הדיכוי והכיבוש של הממשלה". כך כתבו 63 נערים ונערות שעומדים בפני שירות צבאי במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרים אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, שבו הם הצהירו על סירובם להתגייס לצה"ל. "אני רוצה לפתוח לאנשים את הראש ומוכנה לשלם את המחיר של ישיבה בכלא", מצהירה מאיה ברנד פייגנבאום, שחתומה על המכתב, בראיון לאולפן ynet.

 

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

 

פייגנבאום, בת 17 מטבעון, מיועדת להתגייס ב-2019. לטענתה, סירובה להיות חלק מצה"ל נובע מ"הערכים שאני מאמינה בהם: שוויון זכויות, חופש הבחירה וחופש הביטוי". לדבריה, "ההתגייסות והפעולות שצה"ל עושה נוגדות את הערכים האלה".

 

מאיה ברנד פייגנבאום: "ההתגייסות לצה"ל נוגדת את הערכים שבהם אני מאמינה" ()
מאיה ברנד פייגנבאום: "ההתגייסות לצה"ל נוגדת את הערכים שבהם אני מאמינה"

 

"הצבא הוא סוג של פרה קדושה ואיזשהו טאבו שלא מעזים לערער עליו במדינה", היא מוסיפה. "בעזרת המכתב אני רוצה לחשוף עוד ועוד אנשים למציאות שפחות מדברים עליה - שהיא קיימת ואחראית למצב של כל המדינה שלנו. אני רוצה לעורר אנשים לחשוב אם זה מה שהם רוצים".

 

המדיניות הישראלית בשטחים הייתה הסיבה העיקרית לכך שחתמה על המכתב: "אני חושב שמתחילה להתעורר בקרב הציבור הישראלי מודעות לסוגיה - ותפקידי לעורר אותה עוד יותר. הרבה אנשים לא מודעים למצב בשטחים ולמציאות תחתיה אנשים חיים. חלק מהמטרה של המכתב היא לגרום לאנשים לחשוב על הגיוס שלהם - מה בדיוק הוא משרת".  

 

יוזמי מכתב השמיניסטים (צילום: לנה טוראל, ארגון "מסרבות") (צילום: לנה טוראל, ארגון
יוזמי מכתב השמיניסטים(צילום: לנה טוראל, ארגון "מסרבות")

 

אחד מחותמי המכתב, מתן הלמן (20), כבר נמצא בכלא צבאי בשל סירובו להתגייס, ופייגנבאום מכנה ללכת בעקבותיו: "חלק מהחתימה על המכתב נוסע מתמיכה בו, ואני אישית מסכימה לשלם את המחיר של ישיבה בכלא. זו הדרך הכי נכונה בשבילי לעשות את זה - להגיד את האמת, ובעקבות זה יגיע מה שיגיע".

 

היא מודעת לכך שסירובה לא יערער את מעמדו של צה"ל בחברה: "המעשים שלי הם לא מיינסטרים בחברה הישראלית. רוב האנשים סביבי וחבריי כן מתגייסים - וימשיכו להתגייס. זה חוק חובה, ככך צריך וזה מה שעושים, אבל רבים לא חושבים על האחריות שיש במעשה שלהם. אני חושבת שהבחירה להתגייס לצה"ל באה עם אחריות. צריך לחשוב על הדברים יותר, ולא לקחת אותם כמובן מאליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים