שתף קטע נבחר

מחמוד נרצח בפתח הבית לעיני ילדיו: "לא מצליחים לישון מאז"

משפחתו של מחמוד ג'אבר, שנורה כשניסה להפריד קטטה בין צעירים באבו גוש, עדיין לא מצליחה לעכל את המציאות החדשה. "זה היה יום שחור, אבל גאה בו שניסה להגן עלינו", אמר אחד מבניו שהיה עד לרצח. דודו של המנוח סיפר על תורנויות בשמירה על הילדים: "לא מפסיקים להתעורר מסיוטים"

 

 

יותר מחודש חלף מאז נרצח מחמוד ג'אבר מחוץ לביתו שבאבו גוש, בזמן שניסה להפריד בקטטה, ובני משפחתו עדיין מתקשים לחזור לשגרה. הם מספרים כי כל צעד קטן בסביבת הבית מזכיר את דמותו של ג'אבר, שנרצח לנגד עיני ילדיו בכניסה לביתם. כתמי הדם עוד נותרו במקום הרצח, והחדר שבו תכנן מחמוד לבנות מספרה לבנו בקומה התחתונה נשאר כפי שהיה.

 

רגע לפני הרצח עוד ישן ג'אבר, קבלן בניין ואב לשלושה בן 50, במיטתו שבקומה העליונה. בסביבות השעה 01:00 בלילה בליל 13 בנובמבר, הגיעו ארבעה צעירים רעולי פנים לבית המשפחה כדי לתקוף צעיר נוסף בשם מרון שעמו היו מסוכסכים, שבאותו הלילה ישב במרפסת עם שניים מבניו של המנוח – מוחמד ומוסטפא.

"לא מצליחים לישון". מוחמד, שהיה עד לרצח אביו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לא מצליחים לישון". מוחמד, שהיה עד לרצח אביו(צילום: גיל יוחנן)

מחמוד ג'אבר ()
מחמוד ג'אבר

ארבעת הצעירים הגיעו למקום חמושים, וביניהם לבין מרון התפתחה תגרה אלימה שהקימה רעש חזק. ג'אבר התעורר משנתו וירד במהירות כדי לראות מה מתרחש. בעודו פותח את דלת ביתו הוא נורה מטווח קצר בפלג גופו העליון – ונהרג במקום.

 

"הייתי עם אח שלי ועוד חבר בתוך החדר, רצינו להפוך אותו מספרה לאח שלי ולצערי אבא שלי נרצח בדם קר על ידי רוצחים שגדלו על אלימות ולא דאגו לעתיד שלהם כמו שאבא שלי דאג לילדים שלו", סיפר הבן מוחמד.

 

הוא שחזר את הרצח: "פתאום נכנסו ארבעה אנשים עם מסיכות, לא ראינו את הפנים שלהם והם התחילו להרביץ למרון. אני ומוסטפא ברחנו למעלה. אבא שלי התעורר וירד לראות מה קרה ורצחו אותו". לאחר הרצח נמלטו ארבעת רעולי הפנים מהמקום וכעבור כמה שעות אותרה זהותם על ידי המשטרה. הם נעמדו יחד עם צעיר נוסף שחשוד שהסיע אותם ובשבוע הבא יוגשו נגדם כתבי אישום.

 

מוהנד ג'אבר, בן דוד של מחמוד ואח במקצועו, שמע את היריות וזינק להגיש עזרה. "אני מטפל בהרבה אנשים ובהרבה מקרים, אבל כשאתה רואה מישהו מהמשפחה שלך, קרבת דם, אז קשה, קשה ביותר", סיפר. "עברו עד עכשיו 43 ימים ואנחנו מנסים להשתקם, מנסים להמשיך הלאה, כי מה לעשות החיים לא עוצרים והחיים ממשיכים בלי מחמוד. אבל הוא תמיד יישאר בלבנו".

 

 


זירת הרצח (צילום: עבדול אבו גוש) (צילום: עבדול אבו גוש)
זירת הרצח(צילום: עבדול אבו גוש)

אחד החשודים (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
אחד החשודים(צילום: יואב דודקביץ)
 

בבית משפחת ג'אבר, אשתו של מחמוד שוחחה עם עובדת סוציאלית שהגיעה לביתם. בסלון ישבו הבן מוחמד יחד עם אחיו עמיר בן ה-9 , בן הדוד מוהנד ורפיק, דודו של המנוח. "זה היה יום שחור. זה יום שלא אשכח", אמר מוחמד. "אבל אני גאה בדרך שבה הוא מת, שהוא מגן על הילדים שלו ועל הבית שלו. זה עצוב לי ועצוב לכולם".

 

הוא הוסיף: "אחרי הרצח של אבא אני לא ישן בכלל. מנסה להירדם, לפעמים נרדם ואחרי חצי שעה מתעורר שוב. יש לי הרבה חלומות וטראומות. עד עכשיו אני לא מעכל את הסיפור, זה ממש קשה. הוא חסר לי. יש לי אח בן 9, אני זוכר שאחרי ההלוויה הוא בא אליי ואמר 'אבא שלי לא חוזר'. אני לא יודע איך הוא יתרגל לזה, הם היו בקשר טוב. אני מקווה שהרוצחים אלו יישבו הרבה זמן על מה שהם עשו".

"מרשי מסר אליבי". עו"ד אורי בר נתן ()
"מרשי מסר אליבי". עו"ד אורי בר נתן

בניו של מחמוד מתקשים למלא את החלל הגדול שהותיר אחריו אביהם. מי שמנסה להיות המבוגר האחראי הוא דודו, רפיק ג'אבר: "זה קשה ביותר במיוחד לילדים ואני מקווה שיוכלו להתגבר. אנחנו עושים תורנויות, כל לילה באים ומפקחים על הילדים, הם פשוט מתעוררים מסיוטים".

 

הרצח של מחמוד זעזע את הכפר כולו. באבו גוש סיפרו עליו שתמיד היה עוזר לכולם ואהוב על הסובבים אותו. חבר המשפחה עבדול מקווה שבית המשפט ימצה עם אותה כנופיית צעירים את הדין. "צריכים לנהוג בהם ביד מברזל" אמר. "מחמוד ג'אבר נרצח בדם קר והוא קם באמצע שינה וחטף כדורים ללא סיבה. תמיד תישאר השאלה – למה הוא נרצח? בן אדם נדיב אף פעם לא פגע באף אחד".

 

עו"ד אורי בר נתן המייצג את אחד המואשמים בהריגתו של מחמוד מסר כי "מדובר באירוע מצער ביותר שבו נהרג תושב בכפר אבו גוש על לא עוול בכפו. יחד עם זאת, נראה שהפרקליטות נמהרה להגיש כתב אישום עם תשתית ראייתית שאני בספק אם בית המשפט יקבל אותה. בכתב האישום נטען כי הנאשמים הגיעו לבית משפחת המנוח כשהם עוטים מסיכות על פניהם. אף אחד מהתוקפים לא זוהה ובמצב דברים שכזה לא ברור כיצד הפרקליטות מתכוונת להוכיח את אשמתם של הנאשמים. מרשי טוען שכלל לא היה במקום. הוא מסר אליבי והמשטרה נמנעה מלעמת עמו ראיות שלשיטתה קושרות אותו בעקיפין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מוחמד, בנו של ג'אבר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים