שתף קטע נבחר

גלנט בעקבות הירי: צריך לפגוע בחוליות הרקטות בעזה לפני השיגור

ברקע הירי הבלתי-פוסק מהרצועה טען שר הבינוי והשיכון בריאיון לאולפן ynet כי יש לשנות את המדיניות מול ארגוני הטרור בעזה: "אסור לשחק את הפינג-פונג הזה, צריך לנקוט מדיניות של פגיעה מוקדמת בכל מי שהולך לירות". על חקירות רה"מ: "רק במדינות טוטליטריות משטרה מפילה ממשלה"

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) התייחס הבוקר (יום א') להמשך ירי הרקטות מרצועת עזה ליישובי ישראל. גלנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, טען בריאיון לאולפן ynet כי יש לשנות את האסטרטגיה מול ארגוני הטרור. לדבריו, "אסור לנו לשחק את הפינג-פונג הזה. כשההבהרות לא עוזרות, צריך להנחית מכה משמעותית, לנקוט מדיניות של פגיעה מוקדמת בכל מי שהולך לירות".

 

אמש תקפו מטוסי חיל האוויר עמדת תצפית ששייכת לחמאס בדרום רצועת עזה בתגובה לרקטות שנורו ביום שישי בבוקר לעבר המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. השר גלנט ציין: "אני מציע להניע מדיניות יותר אגרסיבית כי זה מה שהצד השני מבין. אסטרטגית אנחנו צריכים לשאוף לשקט ברצועת עזה, והשקט הזה יושג באמצעות תגובה יותר הולמת. כשחמאס יחטוף פגיעה משמעותית יותר, הוא יידע לרסן את מי שצריך".

 

 

"לפרק ממשלה על המלצות - אקט לא דמוקרטי". גלנט ונתניהו (צילום: ירון ברנר, עמית שאבי) (צילום: ירון ברנר, עמית שאבי)
"לפרק ממשלה על המלצות - אקט לא דמוקרטי". גלנט ונתניהו(צילום: ירון ברנר, עמית שאבי)

גלנט הוסיף כי המשך ההתנהלות הנוכחית של תגובה ישראלית לאחר ירי מהרצועה יוביל להידרדרות. לדבריו, "אני בוטח במערכת הביטחון ובצה"ל, אבל הניסיון שלי הוא רב שנים. ראיתי כיצד חמאס פועל וכיצד הוא חושב. אני אומר בצורה פשוטה, צריך להפעיל פעולה מוקדמת של סיכול על כל מי שהולך לירות מבעוד מועד בהיקף רחב והדבר השני, לא להכות באופן קל".

 

מה לגבי בכירי חמאס, בהם אתה לא מציע לפגוע?

"הם יבינו את המסר. אני לא נכנס עכשיו לאופרציה של מה צריך לעשות ומה לא. אני רק אומר: אם אנחנו רוצים להחזיק את העניין מרוסן, צריך לפגוע במי שיורה וצריך להעניש באופן חמור לאחר ירי. אלה שני הדברים. אפשר לעלות מדרגות נוספות, אבל הדבר הזה יאפשר לטעמי התייצבות על מדרגה יותר נכונה. הדרך העכשווית תכניס אותנו לתוך תהליך של התלקחות".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה השבועית למתיחות בדרום. לדבריו, "ישראל רואה בחמאס אחראי לכל ירי נגדנו בשטח רצועת עזה. מאז שהשמדנו את מנהרת הטרור שחדרה לשטחנו לפני כמה שבועות, צה"ל תקף כ-40 יעדים של חמאס. לכל אלה שמצקצקים בתקשורת, אנשים שלא נשאו באחריות ביטחונית אפילו דקה אחת, אני מציע להם להירגע. אנו מובילים מדיניות תקיפה ואחראית שהממשלה מגבה ושהפכה את ישראל בשנים האחרונות לשקטה ובטוחה יותר זה עשרות שנים. מי שמנסה לפגוע בנו - אנחנו פוגעים בו".

 

ההפגנות באיראן: "לא רואה מסה קריטית" 

בהתייחסו להפגנות של אזרחים באיראן נגד משטר האייתוללות בשל יוקר המחיה בארצם אמר השר גלנט כי "אנחנו מכירים את האכזריות של המשטר האיראני, הם פועלים היום במציאות מאוד לא נוחה. מצד אחד הם צריכים לרסן, וזה עולה ביותר ממקום אחד, מצד שני הריסון הזה גובה מחיר ואנחנו מבינים שזה עלול להתלקח. בעת הזאת אני עדיין לא רואה מסה קריטית שמחוללת משהו משמעותי, אבל ברור לגמרי שטבע האדם זה הרצון לחופש, נפש האדם רוצה חופש, וכאשר הם מוחזקים תחת דיכוי - הדבר הזה בא לידי ביטוי. אני לא חושב שזה עיסוק שלנו".

 

ברקע ההפגנות ברחבי הארץ נגד "השחיתות השלטונית" ו"הסחבת בחקירות ראש הממשלה" ציין השר גלנט כי פרסום המלצות המשטרה בנוגע לחקירות נתניהו לא אמור להוביל לפירוק הממשלה. לדבריו, "לכל אדם עומדת חזקת החפות, מהאדם הפשוט ביותר ועד ראש הממשלה. יש לפעול לעצמאות מוחלטת של גופי החקירה, משטרה, פרקליטות והייעוץ המשפטי, וצריך לקיים גם את החוק. אני לא מעלה על דעתי שבתהליך שבו משטרה ממליצה - הדבר הזה גורם לפירוק ממשלה. זה אקט לא דמוקרטי. צריך להמתין בסבלנות עד שנדע אם יש כתב אישום ועל מה כתב האישום. רק במדינות טוטליטריות משטרה מפילה ממשלה".

 

 

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השר גלנט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים