שתף קטע נבחר

אב לא שילם מזונות – הליך פשיטת הרגל בוטל

בעקבות חובות של 375 אלף ש' נכנס גבר להליך פשיטת רגל. אבל הוא המשיך לא לשלם מזונות לארבעת ילדיו, וביהמ"ש הורה להפסיק את ההליך

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לאחרונה לבטל הליך פשיטת רגל של אב שצבר חובות של כ-375 אלף שקל – רובם בגין אי תשלום מזונות לארבעת ילדיו מנישואיו הראשונים. השופט נאסר ג'השאן נעתר לבקשת המנהל המיוחד לבטל את ההליך לאחר שהתברר שהאב מוסיף למנוע מזונות מילדיו אף שהכנסותיו מאפשרות לו לעמוד בכך.

 

החייב, כבן 40, הוא אב לארבעה ילדים מנישואיו הראשונים ולבת 3 מנישואיו הנוכחיים. בתחילת 2016 הוא פנה להליכי פשיטת רגל – שאמורים להקל על הסדרת חובותיו - וניתן צו לכינוס לנכסיו. שש שנים קודם לכן חייב אותו בית הדין השרעי בחיפה לשאת במזונות ילדיו הקטינים בסך 3,000 שקל בחודש, אך הוא לא עשה זאת וביטוח לאומי נכנס בנעליו.

 

המנהל המיוחד של התיק ביקש לבטל את ההליך בשל חוסר תום לבו של האב. לטענתו, ההכנסות החודשיות הממוצעות של התא המשפחתי החדש של החייב עומדות על כ-14 אלף שקל, כשההוצאות הן כ-10,000 שקל בלבד, ולכן לא ברור מדוע הוא ממשיך לא לשלם מזונות לילדיו.

 

בהמשך הוגשה עמדת הביטוח הלאומי שאישר כי בנוסף לחוב העבר שלו ממשיך האב לצבור חוב מזונות שוטף, כשהמוסד ממשיך לשלם מזונות לגרושתו עבור ילדיו. ביטוח לאומי הדגיש שתשלומי המזונות יוצאים מהקופה הציבורית ולכן אין בכוונתו להחריג את חוב המזונות מהליך פשיטת הרגל. הוא נטען שמדו"ח המנהל המיוחד עולה שהחייב קיבל נכס מאביו, נוסע ברכב שברולט ועל שמו קופות גמל ופנסיה - נכסים שיכולים לשמש לכיסוי החוב.

 

החייב הכחיש וטען שהוא כלל לא בקשר עם אביו. לדבריו, כלי הרכב רשום על שם גרושתו ומשמש אותה לצורכי עבודתה. הוא הוסיף שאינו יודע כמה כסף נצבר בקופות הגמל והוא מסכים להפריש את הכספים לשם העשרת קופת פשיטת הרגל.

 

הוא ביקש להשאיר אותו בהליך בטענה שהוא עומד בתשלום החודשי שנקבע לו ומשתף פעולה, גם אם באופן חלקי. לדבריו, לא ברור מדוע המנהל המיוחד טוען שהחובות נוצרו בחוסר תום לב, שכן הוא לא יכול היה לשלם את המזונות משום שנאלץ להתמודד עם חובות אחרים.

 

אבל השופט נאסר ג'השאן קיבל את עמדת המנהל המיוחד והורה על ביטול הליך פשיטת הרגל. לדבריו, די בהודעת החייב שלפיה אינו משלם מזונות שוטפים כדי להבליט את חוסר תום הלב שהוא נוקט בשעה שהוא יוצר חובות חדשים ונהנה מעיכוב הליכים בחסות ההליך.

 

"חייב שיצר בעבר חובות עתק בגין מזונות, לא טרח להתייצב לדיון בבקשה להקצבת מזונות ואינו משלם מזונות לילדיו גם לאחר שפנה להליך פשיטת רגל, הוא חייב שנוהג בחוסר תום לב בהליך ומנצל את ההליך", כתב.

 

השופט הדגיש שלא הוכח שהחייב יצר את חוב המזונות בנסיבות המצדיקות הותרתו בהליך פשיטת הרגל, והוא לא נתן הסבר מדוע נמנע מלשלם את המזונות בעבר. כמו כן, הוא גם ממשיך ליצור חוב מזונות שוטף ואינו משלם לילדיו מזונותיהם אף שיש לו יתרה חודשית ממוצעת של 4,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד יניב גיל
מומלצים