שתף קטע נבחר

הצפות באשקלון ובחיפה: סופרמרקט הוצף, רכב נסחף לים

התוצאות העגומות שאחרי המבול: באשקלון הוצף לחלוטין סופמרקט של "ויקטורי". בחיפה: רכב נסחף לים והנהג חילץ את עצמו, אם ובת חולצו ממכונית ששקעה ומעבר תת-קרקעי שהוצף נסגר. נחל סעדיה זוהם בביוב, בחרמון השלג ממשיך לרדת

 

 

השנה החדשה נפתחה במבול - ואת התוצאות העגומות אפשר היה לראות במפרץ חיפה ובאשקלון: לאחר שקרוב ל-15 מ"מ גשם ירדו בחיפה במשך כשעתיים, ובסך הכול נמדדו בעיר יותר מ-40 מ"מ מתחילת המערכת החורפית, נרשמו בחיפה ובמפרץ הצפות רבות. גם בשדרות ירושלים באשקלון נרשמה הצפה אדירה - סופרמרקט "ויקטורי" הוצף. צפו בסרטונים.

 

מכונית שחנתה באזור חוף הסטודנטים בחיפה, סמוך למעבר תת-קרקעי מתחת לפסי הרכבת שמנקז את מי הגשמים מכל האזור, נסחפה לים. מהמשטרה נמסר שהנהג היה ברכב, ניסה לעבור במעבר התת-קרקעי, וכשראה את השיטפון ניסה לנסוע אחורה ונכנס לתעלה שבה הוא נראה בצילום. הנהג הצליח לצאת בעצמו מהמכונית ללא פגע.

 

 

 
מבול מבורך, תוצאות עגומות. רכב נסחף לים בחיפה    (צילום: רפי קינג, קבוצת "חדר מצב ארצי") (צילום: רפי קינג, קבוצת
מבול מבורך, תוצאות עגומות. רכב נסחף לים בחיפה (צילום: רפי קינג, קבוצת "חדר מצב ארצי")
ההצפה בסופרמרקט "ויקטורי" ()
ההצפה בסופרמרקט "ויקטורי"

 (צילום: ניר גיסר) (צילום: ניר גיסר)
(צילום: ניר גיסר)

מכוניות בשלולית ענק באשקלון ()
מכוניות בשלולית ענק באשקלון
 

באזור רוממה נקוו כמה שלוליות גדולות וכך גם ברחוב קצנשטיין בסמוך לנמל התעופה של העיר. צוותי כיבוי נקראו למקום לחלץ נהגים שנתקעו ברכבם בשלוליות. צוות מד"א שנקלע לשלולית ברחוב פיק"א חילץ אם ובת מרכב ששקע במים. השתיים לא נזקקו לטיפול רפואי.

 

בשל ההצפות נסגר המעבר התת-קרקעי ברחוב חלוצי התעשייה. המעבר מוצף כמעט בכל מערכת גשמים גדולה, ולפני שנתיים אף טבע במקום תושב קריית אתא שנלכד ברכבו. בעיריית חיפה אמרו כי מרבית ההצפות היו באזורים שבהם התחוללה השריפה בשנה שעברה, שנותרו חשופים ללא צמחייה מייצבת.

 

עקב הגשמים העזים זוהם בביוב נחל סעדיה, יובל של נחל קישון. בסיור שערכו אנשי רשות נחל הקישון הבוקר נמצא שקו מאסף הביוב הראשי של חיפה, העובר בסמוך לנחל, עלה על גדותיו בעקבות הגשמים העזים וזיהם את הנחל. לדברי אנשי רשות הנחל יש חיבורים פיראטיים בין הניקוזים בחצרות הבתים למערכת הביוב, ולכן מערכת הביוב עולה על גדותיה בעת גשמים עזים.

 

ברשות נחל הקישון אמרו כי הנושא נידון עם הרשויות הנוגעות בדבר ומצריך טיפול מערכתי לניתוק המרזבים ממערכת הביוב. אנשי הרשות דיווחו על אירוע הזיהום למוקד הסביבה של המשרד להגנת הסביבה, ימשיכו לפקח על המקום ויפעלו עם הרשויות לקידום פרויקט הפרדת הנחל מהביוב. נחל סעדיה הוא שמורת טבע באזור הצ'ק פוסט בחיפה ואחד היובלים הנקיים ביותר הזורמים לקישון.

 

 

מרשות המים נמסר כי מפלס הכינרת עלה הלילה בסנטימטר אחד עקב גשם ישיר. המפלס עומד על 214.365- מ', 1.365 מטר מתחת לקו האדום התחתון - ולאגם מלא חסרים עוד 5.565 מטר. אנשי רשות ניקוז נחל הקישון אומרים כי זרימות כפי שנראו הבוקר לא היו באגן ההיקוות של הנחל כבר שנים. לדבריהם, בכל 2017 לא נרשמו זרימות כמו ביומה הראשון של שנת 2018.

"הזרימות עדיין נמוכות". נחל מזרע, הבוקר (צילום: אורי רגב, רשות ניקוז ונחלים קישון) (צילום: אורי רגב, רשות ניקוז ונחלים קישון)
"הזרימות עדיין נמוכות". נחל מזרע, הבוקר(צילום: אורי רגב, רשות ניקוז ונחלים קישון)

גשום בנחל עוז (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
גשום בנחל עוז(צילום: רועי עידן)

בחרמון השלג ממשיך (צילום: אתר החרמון) (צילום: אתר החרמון)
בחרמון השלג ממשיך(צילום: אתר החרמון)

 (צילום: אתר החרמון) (צילום: אתר החרמון)
(צילום: אתר החרמון)

 

 

עם זאת, הלל גלזמן, מנהל מחלקת נחלים ברשות הטבע והגנים, אומר כי "הזרימות עדיין מאוד נמוכות. הכמויות לא מספיקות כדי להביא לשיטפונות, זה חזון שאני מקווה שעוד נראה בהמשך החורף. עד עכשיו הכמויות הן 50 אחוז ומטה מהממוצע בתקופה זו. אנחנו מתקרבים לאמצע החורף, אמצע ינואר נחשב בדרך כלל לחציון של החורף, ורוב הנחלים במצב של מינימום של זרימה - מצב שעוד לא חזינו כמותו בעשרות השנים האחרונות בתקופה זו של השנה".

 

הוא הוסיף כי "כדי שהזרימות ייראו כמו שאנו מקווים לראות, אנחנו צריכים שלושה ימים רצוף של 50-40 מ"מ ביממה, ואז באמת נראה הצטברות של מים ביובלי הנחלים ברמת הגולן לכיוון הכינרת".

  

בינתיים בחרמון ממשיך לרדת שלג, ועד כה הצטברו קרוב ל-15 ס"מ במפלס התחתון. בבוקר נמדדה טמפרטורה של שתי מעלות מתחת לאפס באתר, והשלג צפוי לרדת עד שעות הצהריים. האתר לא ייפתח היום עקב הערפל והשלג שממשיך לרדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניר גיסר
ההצפה בסופרמרקט
צילום: ניר גיסר
מומלצים