שתף קטע נבחר

המקום בישראל שמכיל אלפי חרקים

למה ג'וקים אוהבים להתחבא מאחורי המקרר שלכם? איך נראה הג'וק שמשמש גם כחיית מחמד ולמה יש להגיד בכלל תיקנים ולא ג'וקים? קיבלנו הצצה למקום שאוסף את כל סוגי החרקים בארץ ישראל ולמדנו על החיה שמטילה אימה על בתים בישראל

 
"ישנם תיקנים יפים וחלקם נחמדים מאוד. אנשים מחזיקים אותם כחיות מחמד", אומרת ד"ר נטע דורצ'ין, אנטמולוגית מהמחלקה לזואולוגי ב אוניברסיטת תל אביב, המעניקה הצצה לאוסף החרקים העצום שיוצג במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט בתל אביב שייפתח לציבור בהמשך השנה.
 
"בישראל ישנם כ-20 מינים של תיקנים וחלק קטן מהם הם מינים שנכנסים אלינו הביתה. התיקנים הם אוכלי כל, מסתובבים על השיש במטבח ואז זה לא נעים כי הם נושאים על הגוף שלהם חיידקים ומפרישים את כל ההפרשות שלהם שם".
 
 (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
(צילום: ירון שרון)

גם התיקנים מחפשים אוכל וזוגיות

ד"ר דורצ'ין מציינת כי למרות שישנם כ-4,000 מיני תיקנים בעולם, כ-20 מהם "הוציאו שם רע לכל הקבוצה". אחת הסיבות הגורמות לרתיעה מתיקנים היא בעיקר מפרטים גדולים, בעלי תנועה מהירה וכושר תעופה. "הם מאוד לא צפויים וקשה לתפוס אותם ולסלק אותם החוצה". לדבריה, לא רבים מודעים לכך כי לתיקנים יש שלד חיצוני קשיח ומכאן גם צליל המעיכה שנשמע כשדורכים על מקק.
 
 (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
(צילום: ירון שרון)

 

"מקור השם תיקנים הוא משום שתיקנים מטילים את הביצים שלהם בתוך מבנים שדומים לתיקים ומכאן השם תיקן שהחליף את המונח הקדום יותר, שהוצא כנראה על ידי אליעזר בן יהודה והוא המקק", היא מסכמת. "מה שעושה אותם שמחים הוא אוכל ובני זוג. פחות או יותר מה שעושה אותנו שמחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
אוסף התיקנים במוזיאון הטבע
צילום: ירון שרון
מומלצים